FA    [EN]
 
 
 
 
اوقات شرعي
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :


تقويم
<>
شيدسچپج
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930


خبر روز

گزارش اولین همایش ملی اربعین پژوهی بسیج اساتید دانشگاه پیام نور
این همایش درتاریخ1399/7/9 در دانشگاه پیام نوربرگزارگردید. این همایش با قرائت قرآن، سرود جمهوری اسلامی ومداحی وبا هدایت واجرای آقای دکترجعفری آغازگردید. پس ازآن دبیر علمی همایش آقای دکترپارسا ودبیراجرایی آقای دکترعبداللهی به تشریح فعالیتها و مقالات دریافتی پرداختند. دراین همایش ریاست دانشگاه پیام نور آقای دکترزمانی با بیان خیرمقدم پیام وزیر محترم علوم به این همایش راقرائت نمودند. پس ازآن قائم مقام بسیج اساتید آقای دکتر ابن الدین وحجه الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و آقای دکترغفاری معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سخنرانی نمودند. ومقالات بررسی میزان گرایش و بهره گیری زائران عرب زبان کشورها به زبان فارسی  توسط آقای دکتر عسکری از دانشگاه پیام نور استان مازندران، رتبه بندی عوامل اقتصادی موثر بر پیاده روی عظیم اربعین توسط آقای دکتر یونسی از دانشگاه پیام نور استان مرکزی، اربعین و ماهیت مردمی آن توسط آقای دکتر کریم شکر زاده از دانشگاه پیام نور استان تهران و ظرفیت های قاعده مند ناظر به ابعاد تمدنی پیاده روی اربعین توسط  آقای دکتر کریم ترابی ازدانشگاه پیام نور استان زنجان ارایه گردید.تشریح مباحث مطرح شده به شرح زیر است.
 
برکات تحقیق اربعین پژوهی دانشگاهیان پیام نور به جامعه برمی گردد.
رئیس دانشگاه پیام نور با اشاره به رسالت اجتماعی این دانشگاه گفت: امروز میزبان محققانی هستیم که این رسالت دانشگاه را به تصویر کشیده اند و برکات این تحقیق و پژوهش از اربعین با ارزش ترین واقعیت تاریخ به جامعه برمی گردد.
دکتر محمدرضا زمانی امروز در همایش ملی اربعین پژوهی که در به صورت ویدئوکنفرانس در سازمان مرکزی برگزار شد، افزود: اگر بخواهیم حرکت های اجتماعی، سیاسی، مذهبی و ارزشی در جامعه عمق و تداوم داشته باشد بهترین روش بازنمایی توسط پژوهشگران و محققان است.
وی ضمن قدردانی از اساتید بسیجی دانشگاه پیام نور گفت: اربعین رویدادی بسیار بزرگ است که نیازمند تحلیل بسیار بزرگ هم هست و این حرکت ملی نقش موثری در تداوم این واقعه ارزشمند خواهد شد.
لزوم پیشگامی مشعل داران عالم در مقابل هجمه های جعل و تحریف اربعین
  دکتر منصور غلامی در پیامی به همایش ملی اربعین پژوهی که به همت بسیج اساتید دانشگاه پیام نور امروز در سازمان مرکزی به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، بر لزوم پیشگامی و روشنگری مشعل داران عالم برای جلوگیری از هجمه های دشمنان در جعل و تحریف اربعین حسینی تاکید کرد.
 در متن پیام وزیر علوم،تحقیقات و فناوری آمده است
بزرگی و عظمت رخدادهای تاریخی چون اربعین حسینی به این است که محصور در ظرف زمانی و فضایی معینی نبوده و در مسیر تاریخ تبدیل به آیین و فرهنگ ماندگار شده اند؛ و خود تبدیل به ظرف و بستری برای تبلیغ و تبیین فرهنگ ایثار ،شهادت و آزادگی شده اند.
بی گمان واقعه بزرگ و بی بدیل شهادت سالار شهیدان حضرت اباعبدلله الحسین علیه السلام و اصحاب وفادارش،در سال ۶۱ هجری، چون منظومه ای است که فراراه همه عالمان آزاده قرار دارد تا با غور و کاوش های عمیق و پربار خود جلوه ها و ساحت های تازه ای را از آن واقعه در اختیار عاشقان و علاقمندان این مسیر ماندگار و پربرکت قرار دهند. اربعین و فرهنگ برآمده از آن به سان کاروانی است که با حرکت پیوسته و رویش های خود توانسته تبدیل به جریانی انسانی -اجتماعی شود که همه آزادگان را در گرداگرد خویش،تجمیع نموده است و این کاروان از روز آغازین تاکنون سال به سال بالنده و شوریده تر شده است به نحوی که همگان در تلاشند تا در آن قافله نام خویش را ثبت نمایند.
این کاروان که ریشه در جان عموم مردم از همه اقشار و صنوف دارد، از یک سو همواره در حال تعمیق  و ترغیب فرهنگ حسینی بوده و خواهد بود و از سویی دیگر از جانب راهزنان عقیده و ایمان با انواع پیرایه بندی ها، دروغ پردازی ها،تردید  افکنی ها،تحریف ها و جعل ها مورد هجوم قرار گرفته یا خواهد گرفت لذا با احساس چنین خطراتی لازم است که مشعل داران عالم و مومن ، پیشگامی و روشنگری لازم را عهده دار شوند تا از تحریف این حرکت ایمانی، انسانی و اجتماعی جلوگیری نموده و جایگاه عظیم پیاده روی اربعین را در ایجاد همبستگی و هم افزایی  امت اسلامی بر پایه ایمان و اعتقاد بیش از پیش،متبلور نمایند.
اینجانب از یکایک دلدادگان و شیفتگان مکتب امام حسین علیه السلام به ویژه مجموعه بسیج اساتید دانشگاه پیام نور که با احساس وظیفه دینی و انسانی دست به قلم شده و با تحقیقات فاخر خود ساحتی از این پدیده زیبای فرهنگی، انسانی و ایمانی را معرفی و مکتوب ساخته اند، کمال تشکر و سپاس را دارم و امیدوارم که خدای متعال بانیان و حامیان این همایش،ملی را با الطاف کریمانه خود ماجور نماید.
در پایان از خداوند حکیم می طلبیم که در سالی که به دلیل بیماری فراگیر کرونا از زیارت آن مزار مطهر محروم شده ایم، به برکت این تلاش معنوی نام همه تلاشگران را در شمار زائران اربعین قرار دهد و این فعالیت پژوهشی و عالمانه که معطوف به امر مهم اربعین پژوهی است را آغازگر راهی نورانی به سوی ورود و اهتمام هر چه بیشتر جامعه علمی کشور در تولید دانش و معرفت اصیل و اثرگذار در حوزه شناخت آموزه ها، سیره و عمل اهل بیت قرار دهد.  
 
رئیس بسیج اساتید دانشگاه پیام نورتاکید کرد:
 لزوم ضرورت شناخت اربعین توسط عالمان حوزه و دانشگاه
 رئیس بسیج اساتید دانشگاه پیام‌نور بر شناخت ابعاد گوناگون اربعین تاکید کرد.
رئیس بسیج اساتید دانشگاه پیام نور در همایش ملی اربعین پژوهی که به صورت ویدئوکنفرانس در دانشگاه پیام نور برگزار شد، افزود:
اربعین پیام جاودانگی عاشورا است برای شناخت هرچه بیشتر و پاسداری از ابعاد گوناگون اربعین حسینی و پاسداری از آن باید عالمان حوزه و دانشگاه مجاهدتی ویژه داشته باشند.
 
از ماموریت های جدی اساتید بسیجی حضور هوشیارنه، عالمانه،عادلانه و به موقع در صحنه های انقلاب اسلامی، برای دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی است.
 زیارت اربعین، زیارت بسیاروالا وپر مفهومی است. ما دربخشی از این زیارت به خداوند باری تعالی عرضه می کنیم که شما اباعبدا... الحسین (ع) را به عنوان حجت قراردادی، همانطور که همه اوصیاء الهی حجت بودند، پس ما حجت داریم، یعنی شاخص داریم. حضرت حق در دعوت به جبهه حق هیچ عذری برای هیچکس باقی نگذاشت، یعنی همه دعوت شده ایم در طول تاریخ به جبهه حق. امام حسین (ع) در نصیحت وخیرخواهی هیچ کوتاهی نکرد، جان خودش را در راه خدا داد تا ما از جهالت ، حیرت وضلالت بیرون بیائیم. امروز بستر های خروج از این ضلالت فراهم است. وقتی ما در ضلالت نیستیم که چراغ راه وهدایتگر داشته باشیم. امروز هدایت گر جریان انقلاب اسلامی، مقام عظمای ولایت حضرت آیت ا... خامنه ای(مد ظله العالی) هستند. پیروی از این عزیز ما را از ضلالت و جهالت خارج خواهدکرد و هرکسی ازاین محور خارج شد، گمراه شد. به حول و قوه الهی در دانشگاه ها، بسترهای تمهید کننده دنباله روی این حرکت فراهم است. نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاهها، بسیج اساتید، بسیج دانشجوئی وبسیج کارکنان ، جریان های انقلابی کوچک وبزرگ و همه کسانیکه حول ولایت جمع شده اند بخشی از این جریان هستند.
سازمان بسیج اساتید به عنوان یک جنبش، به عنوان یک نهضت انقلابی در دانشگاه، دنبال این است که اساتید موجود بین تخصص خودشان و مسائل و مشکلات کشور و انقلاب اسلامی یک نسبت برقرارکند. اگر این نسبت را بخوبی برقرارکرد استاد بسیجی است. برای ایجاد چنین سیستمی، گروههایی به نام گروههای مساله محور پیش بینی شده که در دانشگاهها، هر حداقل سه نفر استادی که رشته های همسو دارند بتوانند یکی از مشکلات کشور را در تخصص خودشان هست هدف قرار دهند و برای آن سیاست راهبردی در حل مساله پیدا کنند. دانشگاه پیام نور به حول وقوه الهی در اکثر کانون های خودشان این گروه را شکل داده که یکی از این گروهها، گروه مساله محور اربعین است. اربعین راهی است بسوی امام، راهی است بسوی ظهور.
دومین کاری که از اساتید بسیجی انتظار می رود رصد ارزشهای انقلاب اسلامی است. هر استاد بسیجی در هر نقطه ای از کشور که زندگی می کند نسبت به تخصص خودش وتصمیمات اجرایی که در حال شکل گیری است باید دارای رصد باشد. هر جا خلاف منافع انقلاب اسلامی وکشور تصمیمی اتخاذ شود باید به موقع در صحنه حضور داشته باشد واگر مشکل پیدا شد ابتدا به عنوان نصیحت به حکمرانان حضور پیدا کند و نظر اصلاحی خودش را دال بر امربه معروف ونهی ازمنکر به حکمران مربوطه بگوید، اگر پذیرفته شد به هدف رسیده و اگر پذیرفته نشد ماموریت دارد تا گفتمان سازی کند، رسانه ای کند، سخنرانی کند، مقاله بنویسد سرکلاسش ودر مجامع از نظریه علمی که در مورد مساله پیدا کرده دفاع کند وافکارعمومی را مدیریت کند واین مطالبه عمومی که به حق است دنبال کند. این دو ماموریت اساسی، جایگاه مرجعیت اجتماعی استاد بسیجی را ارتقاء خواهد داد. استاد بسیجی که بتواند از زبان مردم، به زبان مردم، مطالبات مردم را طلب کند،آن استاد سخنگو مردم است،آن استاد به واقع جایگاه مرجعیت خودش را به عنوان استاد وما هو استاد داشته تقویت خواهد کرد.
نهضت اساتید بسیجی وقتی می توانند مثمر ثمر باشنددر کشور که بتوانند مشکل یا مشکلاتی از مردم را شناسایی کنند، مطالبه کنند وراه حل بدهند. حوزه اربعین یکی از این حوزه های جدی و مجمع نظر حرکت کشور وانقلاب اسلامی به سمت تمدن نوین اسلامی است. گام های پنج گانه ترسیم شده در نیل به تمدن اسلامی که انقلاب اسلامی و نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن اسلامی، ما الان در مرحله دولت اسلامی هستیم. ما برای دولت سازی اسلامی باید پایمان را به میدان بگذاریم. ما در دولت سازی اسلامی موفق نبودیم. برای اینکه الگو هایمان را از خودمان نمی گیریم. الگوهایمان را از ارزشهای الهی ودینی خودمان نگرفتیم. ارزشهای موجود متاسفانه الگو گیری از بیرون کشور دارد.
متن چالشی این دو رئیس جمهور موجود وکاندید آمریکا را دیدید. واقعاً جای تاسف دارد. اگر این دو تا نمایندگان برتر مردم آمریکا هستند همدیگر را حیوان خطاب می کردند وتا جائیکه ممکن بود همدیگر را لجن مال کردندو چهره بدون نقاب آمریکا را نشان دادند.آن کسانیکه از درون کشور، الگو های حکمرانیشان را از بیرون بگیرند، مشابه همین کارها را انجام دادند ودیدیم. ما در دولت سازی اسلامی وظیفه داریم که مردم را هوشیار کنیم،آگاه کنیم، جامعه هدف ما دانشجویان وخانواده هایمان، دوست واطرافیان و همه کسانیکه حرف مارا می شنوند، مقالات ما را می خوانند وگفته هایمان را گوش می دهند. ما موظف هستیم همه مردم را و همه مخاطبان خودمان را به یک انتخاب برتر ، به یک انتخاب همسو با جامعه تمدن اسلامی هدایت کنیم. این بخش قابل توجه ای از وظایف اساتید انقلابی امروز است.نهضت استادی به عنوان الگو ومرجع رفتار مردم، مرجعیت اجتماعی برای شکل دهی این تمدن نوین اسلامی باشیم. ما باید در جهت تقویت جبهه قدرت نرم خودمان برای شکل دهی شبکه ملی قدرت نرم خودمان برنامه ،روش والگوی هدفی داشته باشیم. حضور سرکلاس بدون برنامه قبلی و بدون پیش بینی روشهای آینده و بدون جهت گیری به احتمال زیاد تا 1400 می تواند ما را گرفتار روشهای حکمرانی غلطی که بعضاً شاهدش هستیم، مجدداً ما را گرفتار کند.لذا حضور هوشیارنه، عالمانه،عادلانه و به موقع در صحنه های انقلاب اسلامی، برای دفاع از ارزشهای ترسیم شده انقلاب اسلامی از ماموریت های جدی است.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور
اربعین پیونده دهنده عینی ظهور امام زمان(عج) و عاشوراست
 حجت الاسلام والمسلمین نبوی گفت: اربعین پیوند دهنده عینی ظهور امام زمان(عج) و عاشوراست .
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور امروز در همایش ملی اربعین پژوهی که به صورت ویدئوکنفرانس در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، افزود: راهپیمایی اربعین سیاسی ترین راهپیمایی جهان و ظهور امام زمان (عج) نیز مهم ترین مسئله آینده جهان به شمار می رود و مورد توجه ادیان قرار گرفته است ، پیونده این دو واقعه ارزشمند نقشی موثر در زمینه سازی ظهور حضرت ولی عصر(عج) دارد.
وی برگزاری همایش ملی اربعین پژوهی در دانشگاه پیام نور را اقدامی ارزشمند خواند و ابراز امیدواری کرد: پژوهش های محققان و عالمان نقشی موثر در نشر فرهنگ عاشورا و اربعین حسینی داشته باشد.
 
 
حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت
اربعین بهترین مسیر آماده شدن یاران دین در عصر ظهور است.
 نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درهمایش ملی اربعین پژوهی، گرامیداشت اربعین در شرایط کنونی را ضروری خواند و تصریح کرد: اربعین، بهترین مسیر آماده شدن یاران دین درعصر ظهور است و هرچه در این مسیر کاستی ها کاهش و کمال افزایش یابد قلب امام عصر(عج) خوشحال خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب در همایش ملی اربعین پژوهی که امروز در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نوربه صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: اربعین بعنوان یکی از ارزنده ترین نمادها و نماهای ماندگار بهترین و ویژه ترین پیامها را به جامعه منعکس کرده و خواهد کرد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه در سراسر صحن امام علی (ع) در نجف اشرف می توان نماها و سخنان گوهر بار مولای متقیان را مشاهده کرد، به عبارت " أَکْثَرُ مَصَارِعِ الْعُقُولِ تَحْتَ بُرُوقِ الْمَطَامِعِ - بیشترین قربانگاه عقل ها در پرتو طمع هاست" اشاره کرد و گفت: تمام کسانی که عقل و خردشان قربانی شده در آن زمان طمع بر آنها حاکم شده است که ازجمله آنها عمرسعد است که خرد خود را زیرپا گذاشت و به طمع ملک ری خون امام حسین را ریخت.
وی نمونه های دیگری از سخنان حکیمانه امام علی (ع) را یادآور شد و با اشاره به اینکه در کتیبه ورودی حرم امام حسین (ع) نوشته شده است: قال سید الکونین (ص) : حسین منی و انا من حسین - رسول خدا (ص) فرمودند: حسین ازمن است و من از حسین هستم" افزود: این سخنان از باب لطف پدر بزرگ به نوه نیست بلکه از باب عنایت ویژه است یعنی حسین زنده کننده راه پیامبر است و اگر حسین بن علی برای اصلاح کار امت قیام نمی کرد بنی امیه با اقدامات خود این امت و دین را ازبین می برد.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به اینکه ابوسفیان از بنی امیه خواست که اجازه ندهند حاکمیتی که بدست آنها افتاده است بدست فرد دیگری بیافتد، اظهار داشت: به همین دلیل معاویه فرزند خود را روی کار آورد و در ادامه نیز حاکمیت در اختیار شاخه مروانی بنی امیه قرار گرفت چرا که نمی خواستند حاکمیت در اختیاردیگران قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینکه امام حسین (ع) بود که با فداکاری دین پیامبر را زنده کرد، گفت: خون حسین بن علی قطاری را که منحرف شده بود به مسیر اصلی خود بازگرداند و با الگوگیری و جهت گیری از پیامبر، جان خود  را برای احیای راه نبی اکرم فدا کرد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه با اشاره به اینکه امام حسن مجتبی(ع) را افرادی شهید کردند که از ایشان حمایت نکردند، گفت: جبهه خودی همیشه باید تلاش کند در صحنه باشد اما خودی ها امام حسن (ع) را تنها گذاشتند و ایشان یار نداشت.
وی با بیان اینکه امام حسین(ع) برای ایستادن در مقابل اموی ها همانند پیامبر که در ۱۳ سال مکه کادرسازی و مهاجرین را تربیت کردند؛ به کادرسازی پرداخت، اظهارداشت: حسین بن علی در دوران معاویه و بین سال های 50 تا 60 هجری کادرسازی و یارانی را تربیت کرد که شب عاشورا حاضر نشدند فرزند پیامبر را تنها بگذارند و گفتند اگر هفتاد بار نیز در راه شما شهید شویم دست از یاری شما بر نمی داریم.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان اینکه امام حسین(ع) میراث دار انبیاء و دعوت و استقامت را با الهام از روش پیامبر در برنامه های خود قرار داد، گفت: پیامبر به    صورت های مختلف دعوت خود را به اطلاع مردم می رساند و امام حسین نیز به شیوه های مختلف دعوت خود را انجام  داد و در تاریخ داریم جلساتی که آن امام درمکه داشت به نگرانی عبدالله بن زبیر منجر شد.
وی به ماجرای جذب زهیرتوسط امام حسین(ع) اشاره کرد و با برشمردن نمونه هایی از سختی هایی آن امام در راه ابرازعقیده و حاکمیت دین خدا و استقامت دربرابرمحرومیت ها، اظهارداشت: اگر پیامبر هجرت نمود امام حسین نیزهجرت کرد، اگرپیامبردعوت کرد امام حسین نیزدعوت کرد و اگر پیامبر سختی ها، نبردها و دفاع داشت امام حسین نیز همین کار را در سطح خود انجام داد.
نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت یکی از ویژگی های پیامبر را خیرخواهی عنوان کرد و گفت: پیامبر حد کمال و خیرخواهی را برای امت انجام داد، ایشان خیرخواه همه مردم بود و این خیرخواهی را در امام حسین نیز می بینیم.
وی افزود: امام حسین همچون پیامبرخیرخواه است و درحالیکه فرزندان و یاران خود را از دست داده و جنگ کاملا یک طرفه شده بود از خیرخواهی دست بر نداشت و عمر سعد را صدا و با خیرخواهی راهنمایی کرد چرا که می خواست عاقبت به خیر شود
وی افزود: امام حسین آن قدرخیرخواهی کرد که عذر را از افراد گرفت و نصیحت و  خیر خواهی را پیش برد.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان نمونه هایی از شجاعت امام علی (ع) اظهار داشت: امیرالمومنین می فرماید وقی که درگیری تند میشد و کوره جنگ فوران می زد ما به پیامبر پناه می بردیم درحالیکه ایشان از همه به دشمن نزدیکتر بود .
وی به نقل از راوی وقایع عاشورا گفت: حسین بن علی که به ظاهر شکست خورده بود و فرزندان، اهل بیت و یاران اش شهید شده بودند قوی و محکم و شجاع در میدان حاضر بود و وقتی حمله می کرد لشکر دشمن پراکنده میشد
  
جریان اربعین را جریان خروشان انسان‌های متعالی اهل توجه رقم می‌زنند
 حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی گفت: اربعین تعاریف رایج در جوامع بشری را تغییر داده است تعریف از انسان و آنچه که در بستر ایجاد و تولید ادبیات علمی در مفاهیم و انسان شناسی غربی و نظام مسلط برای تعریف انسان در حال شکل دهی است، در فضای اربعین شکسته می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در همایش اربعین پژوهشی که توسط دانشگاه پیام نور برگزار شد ضمن تشکر از برگزار کنندگان این همایش گفت: پدیده اربعین یک پدیده منحصر به فرد و ویژه و دارای اختصاصات فراوانی است که در حوزه‌های مطالعاتی مختلف می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد و نتیجه آن شامل دستاوردهای متفاوتی می شود و اینکه به پدیده اربعین با عنوان یک موضوع پژوهشی توجه بشود از یک سو مایه سپاس و تشکر از عزیزان است اما از سوی دیگر جامعه علمی و دانشگاهی ما باید به این نکته توجه داشته باشد که این کندی و تاخیر در پرداخت به پژوهش در حوزه یک پدیده اجتماعی بی نظیر از نظر ابعاد از نظر مشارکت و میزان حضور اجتماعی قابل تامل است و جا دارد که مجموعه های علمی نسبت به حوادث و آنچه که پیرامون جامعه رخ می دهد با سرعت بیشتری حرکت کنند چه بسا در بعضی از پدیده ها سرعت واکنش مجامع علمی سرعت مناسبی است که در همین پدیده کرونا مشاهده شد.
وی در ادامه افزود: محورهایی که عزیزان ما در همایش مورد توجه قرار داده‌اند نشان می‌دهد که نگاه ما به پدیده اربعین صرفاً یک نگاه دینی و معرفتی نیست درست است که مبنای وقوع این رفتار زمینه‌های دینی و معرفتی است اما همانطور که حادثه عاشورا ابعاد سیاسی فرهنگی و سیاسی و اجتماعی مختلفی دارد پدیده اربعین هم متصل و تداوم جریانات عاشورا است و از ویژگی ها و ابعاد عاشورا بهره‌مند است و باید مورد توجه قرار بگیرد
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: آنچه که هدف انسان‌های غیر قانع نسبت به وضع موجود و دارای تحول و آرمان خواه و قالب شکن است؛ این است که ساختارهایی که دست بر رشد انسان و حرکت رو به جلو انسان بگذارد و مانع این حرکت بشود را بشکند و به سمت نقاطی که ما از آن به عنوان آرمانشهر از آن یاد می‌کنیم حرکت بکند. اسلام به عنوان یک دین تحول آفرین و تحول خواه و خواهان انسان طالب تحول دائما آن انسان ها را به سمت جلو حرکت داده است و از آنها این حرکت سریع را مطالبه کرده است جامعه مهدوی و ترسیم جامعه مهدوی و آن نقطه متعالیه تحقق همه آرزوهای بلند بشری به عنوان جامعه ظهور در حقیقت نشان دادن یک آمار شهر و یک مدینه فاضله به انسانهاست و اقدام به حفظ وضع موجود و کم تحرکی را از انسان می گیرد و او را طالب تحول و طالب حرکت به سمت آرمان شهرها رقم می زند.
وی با اشاره به یکی از ظرفیت اربعین اظهار کرد: طبیعتاً ما برای اینکه به سمت آن آرمانشهر حرکت کنیم مطمئنیم اربعین یکی از این ظرفیت های عالیه تحقق این آرمان شهر است خصوصیاتی که در راهپیمایی اربعین از نظر اجتماعی سیاسی و همگرایی های مختلف وجود دارد و انتقال ابعاد عاطفی انسانها و انتقال مجموعه ای از معارفی که به آحاد شرکت‌کنندگان منتقل می‌شود و آن حالت خودسازی و به نوعی طلب تزکیه و تطهیر درونی که در شخص شرکت کننده در راهپیمایی اربعین یا شخص حمایت کننده از این ها رخ می دهد وسایر ابعادی که در فضای اربعین می‌شود، همه اینها مقدمه سازی برای رخداد آن اتفاق بزرگ است و این ظرفیت در اربعین وجود دارد
حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی با اشاره به توجه رسانه ای به موضوع اربعین افزود: اولین کاری که در این زمینه باید انجام دهیم توجه رسانه‌ای به مفهوم اربعین است در دنیایی که رسانه ها برای اهداف و منافع و نظام مسلط و تمدن مسلط دنیاست و طبیعتاً در این سیاست‌گذاری رسانه‌ای منافع این تمدن و این نظام اولویت دارد و در این فضا لزوم پیدا کردن یک مسیر و مجرا و ابزار و پنجره ای به سمت افکار عموم برای انتقال محتوا بسیار ضروری می‌نماید و حرکت حضرت زینب کبری سلام الله علیها و امام زین العابدین علیه السلام در اربعین همان ایجاد جریان رسانه‌ای قوی و رسا برای پیام رسانی در مقابل جریان مسلط بر ابزارهای رسانه است و این اتفاق در حرکت حضرت زینب هست و در حرکت جریان عمومی اربعین هم باید وجود داشته باشد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: اربعین تعاریف رایج در جوامع بشری را تغییر داده است تعریف از انسان و آنچه که در بستر ایجاد و تولید ادبیات علمی در مفاهیم و انسان شناسی غربی و نظام مسلط برای تعریف انسان در حال شکل دهی است، در فضای اربعین شکسته می‌شود و ما در اربعین شاهد یک انسان هستیم که تمام آنچه که از منیت ها و خودخواهی ها و دنیا طلبی ها و آفیت طلبی ها درباره آن تعریف شده است به هم ریخته است و شکل جدیدی از یک انسان متعالی و فداکار و بی تعلق داشته های دنیا و متحمل سختی و رنج برای رسیدن به یک هدف عالی است این اتفاق در راهپیمایی اربعین وجود دارد و این تعریف از انسانهایی است که نمونه های آن هم اندک نیستند که به عنوان استثنا تلقی بشود و بستری میلیونی از چنین انسان هایی در فضای اربعین وجود دارد.
وی در ادامه افزود: اگر ما توانستیم انسان و تعریفش را در نگاه خودش تغییر بدهیم و نگاه انسان ها را به یکدیگر تغییر بدهیم باید بدانیم که یکی از مقدمات رسیدن به آن آرمانشهر را فراهم کرده ایم آرمانشهر مهدوی مدینه فاضله نهایی انسان ها نمی تواند مرکب از انسانهای گرگ صفت و خودخواه و امنیت طلب و دنیاگرا بشود و طبیعتاً اولین گام تحول درونی ما در اربعین است.
وی با اشاره به وجه دیگری از اربعین حسینی خاطر نشان کرد: از نکات دیگر که در اربعین قابل توجه و قابل تامل برای اندیشمندان و مجموعه اندیشه و فکر و جامعه علمی است موضوع خروج از قالب‌های متداول ترسیم شده و تحمیل شده بر انسان تحت عنوان دولت شهروندهایی که در نظام بین‌المللی در حال تعریفش هستند این که انسان را به عنوان یک شخصیت حقوق بین الملل بشناسند و مواجهه کردن افراد با دولت‌ها به تعبیر خودشان دولت‌های یاغی برای اعمال نظم بیشتر مدنظر خودشان در جامعه جهانی است و آن چیزی که در حال اتفاق افتادن است این است و آنچه که در اربعین در حال رخ دادن است با خروج از این نظام دولت شهروند به سمت نظام امت و امامت از نظامی که انسانها رابطه ای که با رهبر و هدایت گر و آن حاکم جامعه دارد نه از جنس تبادلات بین شهروندان و دولت در قالب های مختلف و تئوری های مختلف بلکه از جنس نظریه امت و امامت و تعلق درونی امام و امت و آن وابستگی عاطفی و ایثارگری و از خودگذشتگی بین امام و امت است.دولت ها در اربعین قیم مردم نیستند حداکثر کار این است که دولت ها بتوانند در ایجاد بخشی از این حماسه خودشان هم سهیم باشند و احساس ادای وظیفه نسبت به شرکت کنندگان اربعین بکنند.
حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی اظهار کرد: جریان اربعین را جریان خروشان انسان‌های متعالی اهل توجه رقم می‌زنند نه سیاست گذاری یک حزب یا جریان سیاسی یک دولت و یا یک جریان حاکم این نکته قابل تأملی در این فضا است که طبیعتاً پیوند اجتماعی بین انسان‌ها در فضای اربعین بر اساس هویت های پیش ساخته و هویت های جعلی که امروزه ما به عنوان هویت‌های تحمیل شده بر انسان‌ها که در قالب مرزها و قلمروهای جدید است نمی‌بینیم و در فضای اربعین این هویت ها می شکند و آن هویت «انما المومنون اخوه» حاکم می شود و مناسبات افراد مبتنی بر طبقه اجتماعی نیست و اصلاً طبقه ها رنگ می بازد و هر کسی که به هدف اربعین نزدیک تر باشد در این بزم مقرب تر است و طبیعتاً باید برای رسیدن روان آرمان شهر و آن نقطه‌ای که انسان های تشنه کمان و انسان های تشنه تعالی و انسان های دارای فطرت این است که بتوانند اول الگوی مناسب را ببینند و بعد خودشان این الگو را همسان سازی کنند و حرکت را به وجود بیاورند
وی در پایان گفت: این پژوهش که در فضای این همایش اتفاق افتاده است ان‌شالله با تداومی که خواهد داشت و با استفاده از تجربیاتی که در این همایش دیده شده است برای دفاع عالمانه و عمیق از نهضت امام حسین و از اربعین حسینی برای انتشار پیام اربعین در بین جریان نخبگی و جریان دانشمندان در سطح ملی و در سطح بین المللی و به خصوص و فضایی علمی و دانشگاهی خود ما می تواند موثر باشد و می تواند زمینه ساز تفکر و تأمل جریان های علمی ما نسبت به این موضوع باشد و موجب ایجاد ادبیات جهانی برای معرفی امام حسین علیه السلام و نقش آفرینی در این باره خواهد شد.
  
 
نقش موثر بزرگ ترین دانشگاه دولتی در واکاوی اربعین حسینی/ اربعین فصل جدیدی را در عرصه پژوهش باز می کند.
معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: اربعین فصل جدیدی را در عرصه های مهم پژوهشی باز می کند و این واقعیت بزرگ تاریخی، اجتماعی و فرهنگی در واقع یک میدان پژوهشی وسیع است که دارای قابلیت بسیاری برای واکاوی پژوهشگران در ابعاد مختلف است.
به گزارش روابط عمومی، دکتر غفاری در همایش ملی اربعین پژوهی که امروز به صورت ویدئوکنفرانس در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، افزود: دانشگاه پیام نور به عنوان دانشگاهی که در ابعاد و وسعت جغرافیایی به عنوان بزرگ ترین دانشگاه دولتی ملی به شمار می رود، نقش موثری در نگاه علمی به این رویداد تاریخی ارزشمند خواهد داشت.
وی افزود: محققان و پژوهشگران دانشگاه با واکاوی علمی این رویداد بزرگ می توانند ضمن دفاع علمی و پژوهشی از اربعین، با انتشار مقالات،  رسالت اجتماعی و دینی خود را برای انتقال ارزش ها و فرهنگ عاشورای حسینی تحقق بخشند.
وی تصریح کرد: پژوهش در وقایعی که دارای امتداد تاریخی هستند، دو تاریخ گذشته و امروز را به یکدیگر پیوند می دهد و در واقع یافتن سرنخ هایی از گذشته و ارائه تفسیر ها و فهم های جدی تر ، راه را برای بازنمایی و بازتولید این واقعیت در جایی که الان با آن مواجه هستیم، باز می کند و اثرگذاری مثبتی برای نسل جدید خواهد داشت.
دکتر غفاری همچنین بر نقش بی بدیل رسانه تاکید کرد و گفت: اربعین خود رسانه است و امروز هم همایش ها و نتایج حاصل از آن در حکم رسانه هستند. تولیداتی که با ارزش علمی و پژوهشی، واقعیت تاریخ را در ابعادی متفاوت بازنمایی می کنند و می تواتند نقش مهمی در ادای حق این واقعه حماسی بزرگ داشته باشند.
 
   


 

         
 

بيشتر

گزیده اخبار

پنج سرفصل مهم از دیدگاه رهبر انقلاب اسلامی که باید در برنامه‌ریزی‌ها و رویه‌سازی‌های بسیج مورد توجه جدی قرار گیرند.

این سرفصل‌ها، ناظر به عمل و واقعیت است و باید با برنامه‌ریزی دقیق، به مرحله‌ی اجرا درآیند.

1- متکی بودن بسیج به «بصیرت»:

 بسیج یک حرکت احساسی صِرف نیست، بلکه متکی بر فهمیدن، دانستن و بصیرت است و این جهت‌گیری باید همچنان در بسیج حفظ شود.

 در اوایل انقلاب اسلامی افراد بسیار پرشور و انقلابی بودند امّا اکنون در مقابل انقلاب قرار گرفته‌اند، این افراد به‌دلیل «نداشتن عمق دینی، حرکت بر اساس احساسات و هم‌نشینی با زاویه‌داران با انقلاب»، فاصله‌ی زیادی از انقلاب اسلامی گرفتند و درنهایت در مقابل انقلاب ایستادند.

 علت تأکید مکرر من بر بصیرت در قضایای سال ۸۸ که البته عده‌ای هم از این تأکید ناراحت شدند، اهمیت این موضوع در تشخیص مسیر حق و باطل است.

 -2 گسترده بودن دایره‌ی بسیج برای آحاد ملت و جناحی نبودن بسیج:

 بسیج لشکر انقلاب است و اگر دوگانگی هم وجود داشته باشد، آن دوگانه‌ی «انقلابی» و «ضدانقلابی» است زیرا حتی «غیر انقلابی» را نیز می‌توان جذب کرد.  البته این جذب حداکثری به معنای استفاده از هر روش و اقدامی نیست، اما هر جناح یا فردی که انقلاب را قبول دارد و در خدمت انقلاب است، بسیج شامل او هم می‌شود. بسیج جزو هیچ‌یک از جناح‌های انقلاب نیست بلکه بسیج، جریان و رود عظیم جاری به سمت اهداف انقلاب اسلامی است.

 3- لزوم «هم‌افزایی لایه‌های مختلف بسیج»:

 گستره‌ی بسیج شامل قشرهای مختلف مردم است و باید سازوکار مناسبی برای هماهنگی و هم‌افزایی در آن به‌وجود آید.

 4- «مظهر مردم‌سالاری دینی و اسلامی بودن بسیج»:

 برخی تصور می‌کنند مردم‌سالاری دینی فقط شامل حضور در پای صندوق‌های رأی و انتخابات است در حالی که این موضوع، یکی از جلوه‌های مردم‌سالاری دینی است و معنی واقعی آن یعنی «مردم، سالارِ زندگی جامعه‌ی خود بر اساس دینِ اسلام» هستند. بر اساس این تعریف، بسیج مظهر مردم‌سالاری دینی در همه‌ی عرصه‌ها است، با چنین دیدگاهی، اگر بسیج وارد عرصه‌ی اقتصاد مقاومتی و علم هم شود، اقتصاد مقاومتی و علم نیز مردم‌سالار خواهند شد.

 -5 لزوم تشکیل هیئت‌های اندیشه‌ورز در دو سطح رأس و بدنه‌ی بسیج:

 وظیفه‌ی این هیئت‌های اندیشه‌ورز در لایه‌های مختلف بسیج، طراحی برای مأموریت‌های مختلف اعم از جنگ سخت و جنگ نرم، و سازندگی و خدمات‌رسانی است. تشکیل این هیئت‌های اندیشه‌ورز موجب پویایی و خردمندی و تأثیرگذاری بیشتر و پیشرو بودن بسیج می‌شود، در کنار مجموعه‌های اندیشه‌ورز، باید هیئت‌های رصدگر نیز تشکیل شوند که مأموریت آنها مراقبت از نفوذ نکردن ویروس‌ها و مورد آسیب قرار نگرفتن سازمان بسیج است.

بيشتر

فعالیت ها و تصاویر


دیدار صمیمانه بسیج اساتید دانشگاه پیام نور با وزیر محترم علوم، تحقیقات وفناوریدراین دیدار ابتدا آقای دکتر پارسا مسئول بسیج اساتیددانشگاه ضمن تشکر ازجناب وزیربابیان ویژگیهای دانشگاه باطرح مشکلات اساتید وکارکنان از تحلیل ونگاه غیرواقعی اولیاء وزارت علوم نسبت به دانشگاه پیام نور گلایه نمودند وآمادگی اساتید بسیجی این دانشگاه را جهت برون رفت وضعیت فعلی دانشگاه ونقش آفرینی دراعتلاء علمی کشوربیان نمودند. سپس اساتید حاضردرجلسه دیدگاههای خود درزمینه مختلف دانشگاه وآموزش عالی کشورمان بیان نمودند.در این نشست جناب وزیر ضمن استقبال ازنظرات مطرح شده برضرورت نقش آفرینی اساتیداین دانشگاه درجهت اعتلاء ورفع مشکلات تاکید نمودند وبیان نمودندکه مشکلات وپیشنهادات ارایه شده از طریق ریاست محترم دانشگاه ازوزارت علوم پیگیری گردد.

درپایان ازجناب وزیر جهت حضور دردانشگاه پیام نور دعوت به عمل آمد ونامه ای حاوی نظرات ومشکلات و پیشنهادات بسیج اساتید درخصوص مسائل دانشگاه پیام نور به ایشان تقدیم گردید.

بسیج اساتید دانشگاه پیام نور


برگزاری اردوی علمی سیاحتی باغ گیاه شناسی ملی ایران
بمناسبت 12 اردیبهشت ماه ، سالروز شهادت استاد مطهری، و تکریم و بزرگداشت روز معلم، اردوی یکروزه علمی و تفریحی «باغ گیاه‌شناسی»  ویژه اساتید بسیجی دانشگاه پیام نور برگزار گردید.

«باغ گیاه‌شناسی ملی ایران »  واقع در اتوبان تهران کرج، (پیکان شهر) زیرنظر موسسه جنگلها و مراتع کشور ، یکی از این مکان‌های زیبا و دیدنی تهران است، باغی که ساخت آن از سال 1347 آغاز شده، 145 هکتار است و 25 مجموعه و بیش از 4 هزار گونه گیاهی را از رویشگاه‌ها و اقلیم‌های ایران و جهان را در خود جای داده است.

این باغ نه تنها جایی برای گشت و گذار و لذت بردن از مناظر زیبا است، بلکه نقشی مهم در تحقیقات گیاه‌شناسی دارد و به عنوان ذخیرهگاه ژنتیکی از گیاهان در معرض خطر انقراض مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

در ابتدای باغ، ماکتی کوچک از گیاهان این باغ وجود دارد و بعد از آن باغ گیاهان دارویی است که گیاهانی چون مریم گُلی، بومادران، اسطوخودوس، رُزماری و غیره کاشته شده‏ است.

در این باغ،  اقلیم گیاهی بخش‌های مختلف ایران چون اقلیم البرز، زاگرس، باغ‌های کویری و باغ‌های ایرانی با سروهای بلند و همچنین اقلیم خزری بهمراه دریاچه و آبشار بازسازی شده است.

همچنین اقلیم چین و ژاپن، اقلیم هیمالیا، اقلیم قفقاز، اقلیم سیبری و آمریکا و باغ‌های اروپایی، از اقلیم‌های جهانی این باغ است که هر منطقه از خود را با درختان زیبا و گونه های مختلف و گلهای زیبا بخود اختصاص داده است.

یکی از جالبترین نمونه‏‌های گیاهی این باغ، کاشت گیاهی است که به فسیل زنده دنیا شهرت دارد و هزار سال عمر می‏‌کند.

ازجمله منطقه ی زیبای این باغ، اقلیم هیمالیا است که فضای آن با انتقال خاک زیرِ زمین متروی تهران-کرج به این منطقه آماده شده و با درختان سوزنی برگی چون کاج کاشفی، سندروس و بلوط همیشه سبز پوشیده شده است.

برگزاری کارگاه « بصیرت سیاسی در پرتو اخلاق دینی»
باحضور اساتید بسیجی سازمان مرکزی
(استان خوزستان-بهمن94)

برگزاری کارگاه « بصیرت سیاسی در پرتو اخلاق دینی»
باحضور اساتید بسیجی سازمان مرکزی
(استان خوزستان-بهمن94)

برگزاری کارگاه « بصیرت سیاسی در پرتو اخلاق دینی»
باحضور اساتید بسیجی سازمان مرکزی
(استان خوزستان-بهمن94)

برگزاری کارگاه « بصیرت سیاسی در پرتو اخلاق دینی»
باحضور اساتید بسیجی سازمان مرکزی
(استان خوزستان-بهمن94)
بازدیداساتید بسیجی از منطقه ی عملیاتی شلمچه


*************************
*************************برگزاری مراسم بزرگداشت 175شهیدغواص  
(دانشگاه پیام نور استان کردستان)


برگزاری مراسم بزرگداشت 175شهیدغواص (دانشگاه پیام نور استان کردستان)


برگزاری مراسم بزرگداشت 175شهیدغواص (دانشگاه پیام نور استان کردستان)

شهید منوچهر یوسفیان از شهدای غواص استان کردستان


برگزاری مراسم بزرگداشت 175شهیدغواص (دانشگاه پیام نور استان کردستان)

آلبوم تصاوير
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.متون عمومي
گزارش اولین همایش ملی اربعین پژوهی بسیج اساتید دانشگاه پیام نور
این همایش درتاریخ1399/7/9 در دانشگاه پیام نوربرگزارگردید. این همایش با قرائت قرآن، سرود جمهوری اسلامی ومداحی وبا هدایت واجرای آقای دکترجعفری آغازگردید. پس ازآن دبیر علمی همایش آقای دکترپارسا ودبیراجرایی آقای دکترعبداللهی به تشریح فعالیتها و مقالات دریافتی پرداختند. دراین همایش ریاست دانشگاه پیام نور آقای دکترزمانی با بیان خیرمقدم پیام وزیر محترم علوم به این همایش راقرائت نمودند. پس ازآن قائم مقام بسیج اساتید آقای دکتر ابن الدین وحجه الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و آقای دکترغفاری معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سخنرانی نمودند. ومقالات بررسی میزان گرایش و بهره گیری زائران عرب زبان کشورها به زبان فارسی  توسط آقای دکتر عسکری از دانشگاه پیام نور استان مازندران، رتبه بندی عوامل اقتصادی موثر بر پیاده روی عظیم اربعین توسط آقای دکتر یونسی از دانشگاه پیام نور استان مرکزی، اربعین و ماهیت مردمی آن توسط آقای دکتر کریم شکر زاده از دانشگاه پیام نور استان تهران و ظرفیت های قاعده مند ناظر به ابعاد تمدنی پیاده روی اربعین توسط  آقای دکتر کریم ترابی ازدانشگاه پیام نور استان زنجان ارایه گردید.تشریح مباحث مطرح شده به شرح زیر است.
 
برکات تحقیق اربعین پژوهی دانشگاهیان پیام نور به جامعه برمی گردد.
رئیس دانشگاه پیام نور با اشاره به رسالت اجتماعی این دانشگاه گفت: امروز میزبان محققانی هستیم که این رسالت دانشگاه را به تصویر کشیده اند و برکات این تحقیق و پژوهش از اربعین با ارزش ترین واقعیت تاریخ به جامعه برمی گردد.
دکتر محمدرضا زمانی امروز در همایش ملی اربعین پژوهی که در به صورت ویدئوکنفرانس در سازمان مرکزی برگزار شد، افزود: اگر بخواهیم حرکت های اجتماعی، سیاسی، مذهبی و ارزشی در جامعه عمق و تداوم داشته باشد بهترین روش بازنمایی توسط پژوهشگران و محققان است.
وی ضمن قدردانی از اساتید بسیجی دانشگاه پیام نور گفت: اربعین رویدادی بسیار بزرگ است که نیازمند تحلیل بسیار بزرگ هم هست و این حرکت ملی نقش موثری در تداوم این واقعه ارزشمند خواهد شد.
لزوم پیشگامی مشعل داران عالم در مقابل هجمه های جعل و تحریف اربعین
  دکتر منصور غلامی در پیامی به همایش ملی اربعین پژوهی که به همت بسیج اساتید دانشگاه پیام نور امروز در سازمان مرکزی به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، بر لزوم پیشگامی و روشنگری مشعل داران عالم برای جلوگیری از هجمه های دشمنان در جعل و تحریف اربعین حسینی تاکید کرد.
 در متن پیام وزیر علوم،تحقیقات و فناوری آمده است
بزرگی و عظمت رخدادهای تاریخی چون اربعین حسینی به این است که محصور در ظرف زمانی و فضایی معینی نبوده و در مسیر تاریخ تبدیل به آیین و فرهنگ ماندگار شده اند؛ و خود تبدیل به ظرف و بستری برای تبلیغ و تبیین فرهنگ ایثار ،شهادت و آزادگی شده اند.
بی گمان واقعه بزرگ و بی بدیل شهادت سالار شهیدان حضرت اباعبدلله الحسین علیه السلام و اصحاب وفادارش،در سال ۶۱ هجری، چون منظومه ای است که فراراه همه عالمان آزاده قرار دارد تا با غور و کاوش های عمیق و پربار خود جلوه ها و ساحت های تازه ای را از آن واقعه در اختیار عاشقان و علاقمندان این مسیر ماندگار و پربرکت قرار دهند. اربعین و فرهنگ برآمده از آن به سان کاروانی است که با حرکت پیوسته و رویش های خود توانسته تبدیل به جریانی انسانی -اجتماعی شود که همه آزادگان را در گرداگرد خویش،تجمیع نموده است و این کاروان از روز آغازین تاکنون سال به سال بالنده و شوریده تر شده است به نحوی که همگان در تلاشند تا در آن قافله نام خویش را ثبت نمایند.
این کاروان که ریشه در جان عموم مردم از همه اقشار و صنوف دارد، از یک سو همواره در حال تعمیق  و ترغیب فرهنگ حسینی بوده و خواهد بود و از سویی دیگر از جانب راهزنان عقیده و ایمان با انواع پیرایه بندی ها، دروغ پردازی ها،تردید  افکنی ها،تحریف ها و جعل ها مورد هجوم قرار گرفته یا خواهد گرفت لذا با احساس چنین خطراتی لازم است که مشعل داران عالم و مومن ، پیشگامی و روشنگری لازم را عهده دار شوند تا از تحریف این حرکت ایمانی، انسانی و اجتماعی جلوگیری نموده و جایگاه عظیم پیاده روی اربعین را در ایجاد همبستگی و هم افزایی  امت اسلامی بر پایه ایمان و اعتقاد بیش از پیش،متبلور نمایند.
اینجانب از یکایک دلدادگان و شیفتگان مکتب امام حسین علیه السلام به ویژه مجموعه بسیج اساتید دانشگاه پیام نور که با احساس وظیفه دینی و انسانی دست به قلم شده و با تحقیقات فاخر خود ساحتی از این پدیده زیبای فرهنگی، انسانی و ایمانی را معرفی و مکتوب ساخته اند، کمال تشکر و سپاس را دارم و امیدوارم که خدای متعال بانیان و حامیان این همایش،ملی را با الطاف کریمانه خود ماجور نماید.
در پایان از خداوند حکیم می طلبیم که در سالی که به دلیل بیماری فراگیر کرونا از زیارت آن مزار مطهر محروم شده ایم، به برکت این تلاش معنوی نام همه تلاشگران را در شمار زائران اربعین قرار دهد و این فعالیت پژوهشی و عالمانه که معطوف به امر مهم اربعین پژوهی است را آغازگر راهی نورانی به سوی ورود و اهتمام هر چه بیشتر جامعه علمی کشور در تولید دانش و معرفت اصیل و اثرگذار در حوزه شناخت آموزه ها، سیره و عمل اهل بیت قرار دهد.  
 
رئیس بسیج اساتید دانشگاه پیام نورتاکید کرد:
 لزوم ضرورت شناخت اربعین توسط عالمان حوزه و دانشگاه
 رئیس بسیج اساتید دانشگاه پیام‌نور بر شناخت ابعاد گوناگون اربعین تاکید کرد.
رئیس بسیج اساتید دانشگاه پیام نور در همایش ملی اربعین پژوهی که به صورت ویدئوکنفرانس در دانشگاه پیام نور برگزار شد، افزود:
اربعین پیام جاودانگی عاشورا است برای شناخت هرچه بیشتر و پاسداری از ابعاد گوناگون اربعین حسینی و پاسداری از آن باید عالمان حوزه و دانشگاه مجاهدتی ویژه داشته باشند.
 
از ماموریت های جدی اساتید بسیجی حضور هوشیارنه، عالمانه،عادلانه و به موقع در صحنه های انقلاب اسلامی، برای دفاع از ارزشهای انقلاب اسلامی است.
 زیارت اربعین، زیارت بسیاروالا وپر مفهومی است. ما دربخشی از این زیارت به خداوند باری تعالی عرضه می کنیم که شما اباعبدا... الحسین (ع) را به عنوان حجت قراردادی، همانطور که همه اوصیاء الهی حجت بودند، پس ما حجت داریم، یعنی شاخص داریم. حضرت حق در دعوت به جبهه حق هیچ عذری برای هیچکس باقی نگذاشت، یعنی همه دعوت شده ایم در طول تاریخ به جبهه حق. امام حسین (ع) در نصیحت وخیرخواهی هیچ کوتاهی نکرد، جان خودش را در راه خدا داد تا ما از جهالت ، حیرت وضلالت بیرون بیائیم. امروز بستر های خروج از این ضلالت فراهم است. وقتی ما در ضلالت نیستیم که چراغ راه وهدایتگر داشته باشیم. امروز هدایت گر جریان انقلاب اسلامی، مقام عظمای ولایت حضرت آیت ا... خامنه ای(مد ظله العالی) هستند. پیروی از این عزیز ما را از ضلالت و جهالت خارج خواهدکرد و هرکسی ازاین محور خارج شد، گمراه شد. به حول و قوه الهی در دانشگاه ها، بسترهای تمهید کننده دنباله روی این حرکت فراهم است. نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاهها، بسیج اساتید، بسیج دانشجوئی وبسیج کارکنان ، جریان های انقلابی کوچک وبزرگ و همه کسانیکه حول ولایت جمع شده اند بخشی از این جریان هستند.
سازمان بسیج اساتید به عنوان یک جنبش، به عنوان یک نهضت انقلابی در دانشگاه، دنبال این است که اساتید موجود بین تخصص خودشان و مسائل و مشکلات کشور و انقلاب اسلامی یک نسبت برقرارکند. اگر این نسبت را بخوبی برقرارکرد استاد بسیجی است. برای ایجاد چنین سیستمی، گروههایی به نام گروههای مساله محور پیش بینی شده که در دانشگاهها، هر حداقل سه نفر استادی که رشته های همسو دارند بتوانند یکی از مشکلات کشور را در تخصص خودشان هست هدف قرار دهند و برای آن سیاست راهبردی در حل مساله پیدا کنند. دانشگاه پیام نور به حول وقوه الهی در اکثر کانون های خودشان این گروه را شکل داده که یکی از این گروهها، گروه مساله محور اربعین است. اربعین راهی است بسوی امام، راهی است بسوی ظهور.
دومین کاری که از اساتید بسیجی انتظار می رود رصد ارزشهای انقلاب اسلامی است. هر استاد بسیجی در هر نقطه ای از کشور که زندگی می کند نسبت به تخصص خودش وتصمیمات اجرایی که در حال شکل گیری است باید دارای رصد باشد. هر جا خلاف منافع انقلاب اسلامی وکشور تصمیمی اتخاذ شود باید به موقع در صحنه حضور داشته باشد واگر مشکل پیدا شد ابتدا به عنوان نصیحت به حکمرانان حضور پیدا کند و نظر اصلاحی خودش را دال بر امربه معروف ونهی ازمنکر به حکمران مربوطه بگوید، اگر پذیرفته شد به هدف رسیده و اگر پذیرفته نشد ماموریت دارد تا گفتمان سازی کند، رسانه ای کند، سخنرانی کند، مقاله بنویسد سرکلاسش ودر مجامع از نظریه علمی که در مورد مساله پیدا کرده دفاع کند وافکارعمومی را مدیریت کند واین مطالبه عمومی که به حق است دنبال کند. این دو ماموریت اساسی، جایگاه مرجعیت اجتماعی استاد بسیجی را ارتقاء خواهد داد. استاد بسیجی که بتواند از زبان مردم، به زبان مردم، مطالبات مردم را طلب کند،آن استاد سخنگو مردم است،آن استاد به واقع جایگاه مرجعیت خودش را به عنوان استاد وما هو استاد داشته تقویت خواهد کرد.
نهضت اساتید بسیجی وقتی می توانند مثمر ثمر باشنددر کشور که بتوانند مشکل یا مشکلاتی از مردم را شناسایی کنند، مطالبه کنند وراه حل بدهند. حوزه اربعین یکی از این حوزه های جدی و مجمع نظر حرکت کشور وانقلاب اسلامی به سمت تمدن نوین اسلامی است. گام های پنج گانه ترسیم شده در نیل به تمدن اسلامی که انقلاب اسلامی و نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن اسلامی، ما الان در مرحله دولت اسلامی هستیم. ما برای دولت سازی اسلامی باید پایمان را به میدان بگذاریم. ما در دولت سازی اسلامی موفق نبودیم. برای اینکه الگو هایمان را از خودمان نمی گیریم. الگوهایمان را از ارزشهای الهی ودینی خودمان نگرفتیم. ارزشهای موجود متاسفانه الگو گیری از بیرون کشور دارد.
متن چالشی این دو رئیس جمهور موجود وکاندید آمریکا را دیدید. واقعاً جای تاسف دارد. اگر این دو تا نمایندگان برتر مردم آمریکا هستند همدیگر را حیوان خطاب می کردند وتا جائیکه ممکن بود همدیگر را لجن مال کردندو چهره بدون نقاب آمریکا را نشان دادند.آن کسانیکه از درون کشور، الگو های حکمرانیشان را از بیرون بگیرند، مشابه همین کارها را انجام دادند ودیدیم. ما در دولت سازی اسلامی وظیفه داریم که مردم را هوشیار کنیم،آگاه کنیم، جامعه هدف ما دانشجویان وخانواده هایمان، دوست واطرافیان و همه کسانیکه حرف مارا می شنوند، مقالات ما را می خوانند وگفته هایمان را گوش می دهند. ما موظف هستیم همه مردم را و همه مخاطبان خودمان را به یک انتخاب برتر ، به یک انتخاب همسو با جامعه تمدن اسلامی هدایت کنیم. این بخش قابل توجه ای از وظایف اساتید انقلابی امروز است.نهضت استادی به عنوان الگو ومرجع رفتار مردم، مرجعیت اجتماعی برای شکل دهی این تمدن نوین اسلامی باشیم. ما باید در جهت تقویت جبهه قدرت نرم خودمان برای شکل دهی شبکه ملی قدرت نرم خودمان برنامه ،روش والگوی هدفی داشته باشیم. حضور سرکلاس بدون برنامه قبلی و بدون پیش بینی روشهای آینده و بدون جهت گیری به احتمال زیاد تا 1400 می تواند ما را گرفتار روشهای حکمرانی غلطی که بعضاً شاهدش هستیم، مجدداً ما را گرفتار کند.لذا حضور هوشیارنه، عالمانه،عادلانه و به موقع در صحنه های انقلاب اسلامی، برای دفاع از ارزشهای ترسیم شده انقلاب اسلامی از ماموریت های جدی است.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور
اربعین پیونده دهنده عینی ظهور امام زمان(عج) و عاشوراست
 حجت الاسلام والمسلمین نبوی گفت: اربعین پیوند دهنده عینی ظهور امام زمان(عج) و عاشوراست .
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور امروز در همایش ملی اربعین پژوهی که به صورت ویدئوکنفرانس در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، افزود: راهپیمایی اربعین سیاسی ترین راهپیمایی جهان و ظهور امام زمان (عج) نیز مهم ترین مسئله آینده جهان به شمار می رود و مورد توجه ادیان قرار گرفته است ، پیونده این دو واقعه ارزشمند نقشی موثر در زمینه سازی ظهور حضرت ولی عصر(عج) دارد.
وی برگزاری همایش ملی اربعین پژوهی در دانشگاه پیام نور را اقدامی ارزشمند خواند و ابراز امیدواری کرد: پژوهش های محققان و عالمان نقشی موثر در نشر فرهنگ عاشورا و اربعین حسینی داشته باشد.
 
 
حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت
اربعین بهترین مسیر آماده شدن یاران دین در عصر ظهور است.
 نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درهمایش ملی اربعین پژوهی، گرامیداشت اربعین در شرایط کنونی را ضروری خواند و تصریح کرد: اربعین، بهترین مسیر آماده شدن یاران دین درعصر ظهور است و هرچه در این مسیر کاستی ها کاهش و کمال افزایش یابد قلب امام عصر(عج) خوشحال خواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب در همایش ملی اربعین پژوهی که امروز در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نوربه صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: اربعین بعنوان یکی از ارزنده ترین نمادها و نماهای ماندگار بهترین و ویژه ترین پیامها را به جامعه منعکس کرده و خواهد کرد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه در سراسر صحن امام علی (ع) در نجف اشرف می توان نماها و سخنان گوهر بار مولای متقیان را مشاهده کرد، به عبارت " أَکْثَرُ مَصَارِعِ الْعُقُولِ تَحْتَ بُرُوقِ الْمَطَامِعِ - بیشترین قربانگاه عقل ها در پرتو طمع هاست" اشاره کرد و گفت: تمام کسانی که عقل و خردشان قربانی شده در آن زمان طمع بر آنها حاکم شده است که ازجمله آنها عمرسعد است که خرد خود را زیرپا گذاشت و به طمع ملک ری خون امام حسین را ریخت.
وی نمونه های دیگری از سخنان حکیمانه امام علی (ع) را یادآور شد و با اشاره به اینکه در کتیبه ورودی حرم امام حسین (ع) نوشته شده است: قال سید الکونین (ص) : حسین منی و انا من حسین - رسول خدا (ص) فرمودند: حسین ازمن است و من از حسین هستم" افزود: این سخنان از باب لطف پدر بزرگ به نوه نیست بلکه از باب عنایت ویژه است یعنی حسین زنده کننده راه پیامبر است و اگر حسین بن علی برای اصلاح کار امت قیام نمی کرد بنی امیه با اقدامات خود این امت و دین را ازبین می برد.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به اینکه ابوسفیان از بنی امیه خواست که اجازه ندهند حاکمیتی که بدست آنها افتاده است بدست فرد دیگری بیافتد، اظهار داشت: به همین دلیل معاویه فرزند خود را روی کار آورد و در ادامه نیز حاکمیت در اختیار شاخه مروانی بنی امیه قرار گرفت چرا که نمی خواستند حاکمیت در اختیاردیگران قرار بگیرد.
وی با اشاره به اینکه امام حسین (ع) بود که با فداکاری دین پیامبر را زنده کرد، گفت: خون حسین بن علی قطاری را که منحرف شده بود به مسیر اصلی خود بازگرداند و با الگوگیری و جهت گیری از پیامبر، جان خود  را برای احیای راه نبی اکرم فدا کرد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه با اشاره به اینکه امام حسن مجتبی(ع) را افرادی شهید کردند که از ایشان حمایت نکردند، گفت: جبهه خودی همیشه باید تلاش کند در صحنه باشد اما خودی ها امام حسن (ع) را تنها گذاشتند و ایشان یار نداشت.
وی با بیان اینکه امام حسین(ع) برای ایستادن در مقابل اموی ها همانند پیامبر که در ۱۳ سال مکه کادرسازی و مهاجرین را تربیت کردند؛ به کادرسازی پرداخت، اظهارداشت: حسین بن علی در دوران معاویه و بین سال های 50 تا 60 هجری کادرسازی و یارانی را تربیت کرد که شب عاشورا حاضر نشدند فرزند پیامبر را تنها بگذارند و گفتند اگر هفتاد بار نیز در راه شما شهید شویم دست از یاری شما بر نمی داریم.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان اینکه امام حسین(ع) میراث دار انبیاء و دعوت و استقامت را با الهام از روش پیامبر در برنامه های خود قرار داد، گفت: پیامبر به    صورت های مختلف دعوت خود را به اطلاع مردم می رساند و امام حسین نیز به شیوه های مختلف دعوت خود را انجام  داد و در تاریخ داریم جلساتی که آن امام درمکه داشت به نگرانی عبدالله بن زبیر منجر شد.
وی به ماجرای جذب زهیرتوسط امام حسین(ع) اشاره کرد و با برشمردن نمونه هایی از سختی هایی آن امام در راه ابرازعقیده و حاکمیت دین خدا و استقامت دربرابرمحرومیت ها، اظهارداشت: اگر پیامبر هجرت نمود امام حسین نیزهجرت کرد، اگرپیامبردعوت کرد امام حسین نیزدعوت کرد و اگر پیامبر سختی ها، نبردها و دفاع داشت امام حسین نیز همین کار را در سطح خود انجام داد.
نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت یکی از ویژگی های پیامبر را خیرخواهی عنوان کرد و گفت: پیامبر حد کمال و خیرخواهی را برای امت انجام داد، ایشان خیرخواه همه مردم بود و این خیرخواهی را در امام حسین نیز می بینیم.
وی افزود: امام حسین همچون پیامبرخیرخواه است و درحالیکه فرزندان و یاران خود را از دست داده و جنگ کاملا یک طرفه شده بود از خیرخواهی دست بر نداشت و عمر سعد را صدا و با خیرخواهی راهنمایی کرد چرا که می خواست عاقبت به خیر شود
وی افزود: امام حسین آن قدرخیرخواهی کرد که عذر را از افراد گرفت و نصیحت و  خیر خواهی را پیش برد.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان نمونه هایی از شجاعت امام علی (ع) اظهار داشت: امیرالمومنین می فرماید وقی که درگیری تند میشد و کوره جنگ فوران می زد ما به پیامبر پناه می بردیم درحالیکه ایشان از همه به دشمن نزدیکتر بود .
وی به نقل از راوی وقایع عاشورا گفت: حسین بن علی که به ظاهر شکست خورده بود و فرزندان، اهل بیت و یاران اش شهید شده بودند قوی و محکم و شجاع در میدان حاضر بود و وقتی حمله می کرد لشکر دشمن پراکنده میشد
  
جریان اربعین را جریان خروشان انسان‌های متعالی اهل توجه رقم می‌زنند
 حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی گفت: اربعین تعاریف رایج در جوامع بشری را تغییر داده است تعریف از انسان و آنچه که در بستر ایجاد و تولید ادبیات علمی در مفاهیم و انسان شناسی غربی و نظام مسلط برای تعریف انسان در حال شکل دهی است، در فضای اربعین شکسته می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در همایش اربعین پژوهشی که توسط دانشگاه پیام نور برگزار شد ضمن تشکر از برگزار کنندگان این همایش گفت: پدیده اربعین یک پدیده منحصر به فرد و ویژه و دارای اختصاصات فراوانی است که در حوزه‌های مطالعاتی مختلف می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد و نتیجه آن شامل دستاوردهای متفاوتی می شود و اینکه به پدیده اربعین با عنوان یک موضوع پژوهشی توجه بشود از یک سو مایه سپاس و تشکر از عزیزان است اما از سوی دیگر جامعه علمی و دانشگاهی ما باید به این نکته توجه داشته باشد که این کندی و تاخیر در پرداخت به پژوهش در حوزه یک پدیده اجتماعی بی نظیر از نظر ابعاد از نظر مشارکت و میزان حضور اجتماعی قابل تامل است و جا دارد که مجموعه های علمی نسبت به حوادث و آنچه که پیرامون جامعه رخ می دهد با سرعت بیشتری حرکت کنند چه بسا در بعضی از پدیده ها سرعت واکنش مجامع علمی سرعت مناسبی است که در همین پدیده کرونا مشاهده شد.
وی در ادامه افزود: محورهایی که عزیزان ما در همایش مورد توجه قرار داده‌اند نشان می‌دهد که نگاه ما به پدیده اربعین صرفاً یک نگاه دینی و معرفتی نیست درست است که مبنای وقوع این رفتار زمینه‌های دینی و معرفتی است اما همانطور که حادثه عاشورا ابعاد سیاسی فرهنگی و سیاسی و اجتماعی مختلفی دارد پدیده اربعین هم متصل و تداوم جریانات عاشورا است و از ویژگی ها و ابعاد عاشورا بهره‌مند است و باید مورد توجه قرار بگیرد
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: آنچه که هدف انسان‌های غیر قانع نسبت به وضع موجود و دارای تحول و آرمان خواه و قالب شکن است؛ این است که ساختارهایی که دست بر رشد انسان و حرکت رو به جلو انسان بگذارد و مانع این حرکت بشود را بشکند و به سمت نقاطی که ما از آن به عنوان آرمانشهر از آن یاد می‌کنیم حرکت بکند. اسلام به عنوان یک دین تحول آفرین و تحول خواه و خواهان انسان طالب تحول دائما آن انسان ها را به سمت جلو حرکت داده است و از آنها این حرکت سریع را مطالبه کرده است جامعه مهدوی و ترسیم جامعه مهدوی و آن نقطه متعالیه تحقق همه آرزوهای بلند بشری به عنوان جامعه ظهور در حقیقت نشان دادن یک آمار شهر و یک مدینه فاضله به انسانهاست و اقدام به حفظ وضع موجود و کم تحرکی را از انسان می گیرد و او را طالب تحول و طالب حرکت به سمت آرمان شهرها رقم می زند.
وی با اشاره به یکی از ظرفیت اربعین اظهار کرد: طبیعتاً ما برای اینکه به سمت آن آرمانشهر حرکت کنیم مطمئنیم اربعین یکی از این ظرفیت های عالیه تحقق این آرمان شهر است خصوصیاتی که در راهپیمایی اربعین از نظر اجتماعی سیاسی و همگرایی های مختلف وجود دارد و انتقال ابعاد عاطفی انسانها و انتقال مجموعه ای از معارفی که به آحاد شرکت‌کنندگان منتقل می‌شود و آن حالت خودسازی و به نوعی طلب تزکیه و تطهیر درونی که در شخص شرکت کننده در راهپیمایی اربعین یا شخص حمایت کننده از این ها رخ می دهد وسایر ابعادی که در فضای اربعین می‌شود، همه اینها مقدمه سازی برای رخداد آن اتفاق بزرگ است و این ظرفیت در اربعین وجود دارد
حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی با اشاره به توجه رسانه ای به موضوع اربعین افزود: اولین کاری که در این زمینه باید انجام دهیم توجه رسانه‌ای به مفهوم اربعین است در دنیایی که رسانه ها برای اهداف و منافع و نظام مسلط و تمدن مسلط دنیاست و طبیعتاً در این سیاست‌گذاری رسانه‌ای منافع این تمدن و این نظام اولویت دارد و در این فضا لزوم پیدا کردن یک مسیر و مجرا و ابزار و پنجره ای به سمت افکار عموم برای انتقال محتوا بسیار ضروری می‌نماید و حرکت حضرت زینب کبری سلام الله علیها و امام زین العابدین علیه السلام در اربعین همان ایجاد جریان رسانه‌ای قوی و رسا برای پیام رسانی در مقابل جریان مسلط بر ابزارهای رسانه است و این اتفاق در حرکت حضرت زینب هست و در حرکت جریان عمومی اربعین هم باید وجود داشته باشد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: اربعین تعاریف رایج در جوامع بشری را تغییر داده است تعریف از انسان و آنچه که در بستر ایجاد و تولید ادبیات علمی در مفاهیم و انسان شناسی غربی و نظام مسلط برای تعریف انسان در حال شکل دهی است، در فضای اربعین شکسته می‌شود و ما در اربعین شاهد یک انسان هستیم که تمام آنچه که از منیت ها و خودخواهی ها و دنیا طلبی ها و آفیت طلبی ها درباره آن تعریف شده است به هم ریخته است و شکل جدیدی از یک انسان متعالی و فداکار و بی تعلق داشته های دنیا و متحمل سختی و رنج برای رسیدن به یک هدف عالی است این اتفاق در راهپیمایی اربعین وجود دارد و این تعریف از انسانهایی است که نمونه های آن هم اندک نیستند که به عنوان استثنا تلقی بشود و بستری میلیونی از چنین انسان هایی در فضای اربعین وجود دارد.
وی در ادامه افزود: اگر ما توانستیم انسان و تعریفش را در نگاه خودش تغییر بدهیم و نگاه انسان ها را به یکدیگر تغییر بدهیم باید بدانیم که یکی از مقدمات رسیدن به آن آرمانشهر را فراهم کرده ایم آرمانشهر مهدوی مدینه فاضله نهایی انسان ها نمی تواند مرکب از انسانهای گرگ صفت و خودخواه و امنیت طلب و دنیاگرا بشود و طبیعتاً اولین گام تحول درونی ما در اربعین است.
وی با اشاره به وجه دیگری از اربعین حسینی خاطر نشان کرد: از نکات دیگر که در اربعین قابل توجه و قابل تامل برای اندیشمندان و مجموعه اندیشه و فکر و جامعه علمی است موضوع خروج از قالب‌های متداول ترسیم شده و تحمیل شده بر انسان تحت عنوان دولت شهروندهایی که در نظام بین‌المللی در حال تعریفش هستند این که انسان را به عنوان یک شخصیت حقوق بین الملل بشناسند و مواجهه کردن افراد با دولت‌ها به تعبیر خودشان دولت‌های یاغی برای اعمال نظم بیشتر مدنظر خودشان در جامعه جهانی است و آن چیزی که در حال اتفاق افتادن است این است و آنچه که در اربعین در حال رخ دادن است با خروج از این نظام دولت شهروند به سمت نظام امت و امامت از نظامی که انسانها رابطه ای که با رهبر و هدایت گر و آن حاکم جامعه دارد نه از جنس تبادلات بین شهروندان و دولت در قالب های مختلف و تئوری های مختلف بلکه از جنس نظریه امت و امامت و تعلق درونی امام و امت و آن وابستگی عاطفی و ایثارگری و از خودگذشتگی بین امام و امت است.دولت ها در اربعین قیم مردم نیستند حداکثر کار این است که دولت ها بتوانند در ایجاد بخشی از این حماسه خودشان هم سهیم باشند و احساس ادای وظیفه نسبت به شرکت کنندگان اربعین بکنند.
حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی اظهار کرد: جریان اربعین را جریان خروشان انسان‌های متعالی اهل توجه رقم می‌زنند نه سیاست گذاری یک حزب یا جریان سیاسی یک دولت و یا یک جریان حاکم این نکته قابل تأملی در این فضا است که طبیعتاً پیوند اجتماعی بین انسان‌ها در فضای اربعین بر اساس هویت های پیش ساخته و هویت های جعلی که امروزه ما به عنوان هویت‌های تحمیل شده بر انسان‌ها که در قالب مرزها و قلمروهای جدید است نمی‌بینیم و در فضای اربعین این هویت ها می شکند و آن هویت «انما المومنون اخوه» حاکم می شود و مناسبات افراد مبتنی بر طبقه اجتماعی نیست و اصلاً طبقه ها رنگ می بازد و هر کسی که به هدف اربعین نزدیک تر باشد در این بزم مقرب تر است و طبیعتاً باید برای رسیدن روان آرمان شهر و آن نقطه‌ای که انسان های تشنه کمان و انسان های تشنه تعالی و انسان های دارای فطرت این است که بتوانند اول الگوی مناسب را ببینند و بعد خودشان این الگو را همسان سازی کنند و حرکت را به وجود بیاورند
وی در پایان گفت: این پژوهش که در فضای این همایش اتفاق افتاده است ان‌شالله با تداومی که خواهد داشت و با استفاده از تجربیاتی که در این همایش دیده شده است برای دفاع عالمانه و عمیق از نهضت امام حسین و از اربعین حسینی برای انتشار پیام اربعین در بین جریان نخبگی و جریان دانشمندان در سطح ملی و در سطح بین المللی و به خصوص و فضایی علمی و دانشگاهی خود ما می تواند موثر باشد و می تواند زمینه ساز تفکر و تأمل جریان های علمی ما نسبت به این موضوع باشد و موجب ایجاد ادبیات جهانی برای معرفی امام حسین علیه السلام و نقش آفرینی در این باره خواهد شد.
  
 
نقش موثر بزرگ ترین دانشگاه دولتی در واکاوی اربعین حسینی/ اربعین فصل جدیدی را در عرصه پژوهش باز می کند.
معاون فرهنگی وزارت علوم گفت: اربعین فصل جدیدی را در عرصه های مهم پژوهشی باز می کند و این واقعیت بزرگ تاریخی، اجتماعی و فرهنگی در واقع یک میدان پژوهشی وسیع است که دارای قابلیت بسیاری برای واکاوی پژوهشگران در ابعاد مختلف است.
به گزارش روابط عمومی، دکتر غفاری در همایش ملی اربعین پژوهی که امروز به صورت ویدئوکنفرانس در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، افزود: دانشگاه پیام نور به عنوان دانشگاهی که در ابعاد و وسعت جغرافیایی به عنوان بزرگ ترین دانشگاه دولتی ملی به شمار می رود، نقش موثری در نگاه علمی به این رویداد تاریخی ارزشمند خواهد داشت.
وی افزود: محققان و پژوهشگران دانشگاه با واکاوی علمی این رویداد بزرگ می توانند ضمن دفاع علمی و پژوهشی از اربعین، با انتشار مقالات،  رسالت اجتماعی و دینی خود را برای انتقال ارزش ها و فرهنگ عاشورای حسینی تحقق بخشند.
وی تصریح کرد: پژوهش در وقایعی که دارای امتداد تاریخی هستند، دو تاریخ گذشته و امروز را به یکدیگر پیوند می دهد و در واقع یافتن سرنخ هایی از گذشته و ارائه تفسیر ها و فهم های جدی تر ، راه را برای بازنمایی و بازتولید این واقعیت در جایی که الان با آن مواجه هستیم، باز می کند و اثرگذاری مثبتی برای نسل جدید خواهد داشت.
دکتر غفاری همچنین بر نقش بی بدیل رسانه تاکید کرد و گفت: اربعین خود رسانه است و امروز هم همایش ها و نتایج حاصل از آن در حکم رسانه هستند. تولیداتی که با ارزش علمی و پژوهشی، واقعیت تاریخ را در ابعادی متفاوت بازنمایی می کنند و می تواتند نقش مهمی در ادای حق این واقعه حماسی بزرگ داشته باشند.
 
   


 

         
 
برگزاری اولین همایش ملی اربعین پژوهی دردانشگاه پیام نور

 
رئیس بسیج اساتید دانشگاه پیام نور:
اولین همایش ملی اربعین پژوهی دردانشگاه پیام نور برگزار می شود/ ارسال 90 مقاله به دبیرخانه همایش
رئیس بسیج اساتید دانشگاه پیام نور گفت: اولین همایش ملی اربعین پژوهی به همت بسیج اساتید دانشگاه پیام نور، 9 مهرماه به صورت ویدئوکنفرانس در دانشگاه پیام نور برگزار می شود.
دکتر علیرضا پارسا با عنوان اینکه این همایش با هدف ترویج میراث معنوی اربعین و فرهنگ ایثار و شهادت برگزار می شود، افزود: از تعداد 90 مقاله ارسالی به دبیرخانه همایش، 60 مقاله پذیرفته شده که به صورت مجموعه مقالات چاپ خواهد شد.
وی درخصوص محورهای همایش نیز گفت: این همایش در محورهای؛ ابعاد تربیتی و شناختی اربعین، ابعاد فرهنگی و رسانه ای، ابعاد جامعه شناختی، اربعین و جبهه مقاومت اسلامی، اربعین، اقتصاد و امنیت و  دیگر محورهای آزاد برگزار خواهد شد.


 


باسمه تعالی

بیانیه بسیج اساتید دانشگاه پیام نور در پاسخ به نامه سخیف آقای موسوی خوئینی ها

 

یرِیدُونَ لِیطْفِؤُا نُورَ الله بِأَفْواهِهِمْ وَاللهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ کرِهَ الْکافِرُونَ (صف: ۸)

 (میخواهند نور خدا را با (دم) دهانهاشان خاموش سازند وخداوند تمام کننده ی نور خود است؛ هر چند کافران را ناخوش آید).

انقلاب اسلامی ایران آنچنان که در بستری از خون هزاران شهید گلگون کفن و مجاهدت بیشمارانی از مردان و زنان بی ادعا، قوام و دوام یافته است به همان میزان هم پندها و عبرت های بی مانندی را در تجربه سیاسی و حکومتی خود برای صاحبان بصیرت و اندیشه های زلال و قلب های زنگار نزده و منور به نور الهی، رقم زده است.

دشمنی و توطئه های بی وقفه و پیچیده دشمنان انقلاب اسلامی به کنار که دشمن بی نقاب است و آشکارا در کار دشمنی و توطئه.

اما در این میان نقش آفرینی برخی جریان های سیاسی و شخصیت ها و وابستگان اقماری و فکری آنان در جهت تضعیف بنیان های عقیدتی و فکری و دستاوردهای انکار ناشدنی عظیم انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی به عنوان شکل و فرم حکومتی بر آمده از انقلاب اسلامی، عبرت های حیرت انگیزی را به رخ می کشد.

جریانی سالهاست سوار بر موج مطالبات به حق مردم،با نقاب اصلاح طلبی و مشارکتی و کارگزارانی و غیره، مخالفان فکری و سیاسی خود را با چماق ناکارآمدی و بی کفایتی زیر ضرب می گیرد تا در قالب نوعی پوپولیسم نخ نما شده، هم ناکارآمدی عریان و بی کفایتی آشکار هم فکران و هم مسلکان خود را ناشیانه پنهان کند (که سه دولت از چهار دولت بعد از جنگ را بصورت کامل در اختیار داشته اند) و هم در هر فرصتی عمود خیمه ولایت و رهبری را نشانه بگیرد.

نامه موسوی خوئینی ها به مقام معظم رهبری در همین چارچوب بسادگی قابل تحلیل و واکاوی است.

هم مسلکان او قدرت اجرایی و دولت را بصورت کامل در اختیار دارند.تشت رسوایی ناکارآمدی و ناتوانی آنان در حل مشکلات و معضلات مردم از پشت بام شعارهای تو خالی و وعده های پوچ  چنان فرو افتاده است که هر گونه چشم انداز و امیدی را از آنان برای حضور در سپهر سیاسی کشور در آینده و جلب اعتماد مجدد مردم از بین برده است و در این عریانی بی چون و چرای ناکارآمدی و بی کفایتی یک جریان سیاسی، شخصیتی سیاسی که در اتخاذ مواضع متناقض و چرخش های صد و هشتاد درجه ای و تذبذب و عدم ثبات رای شهره عام و خاص است به میدان می آید تا با نامه ای سست بنیان و بی استدلال و در اقدامی ناشیانه مسئولیت تمام ناکارآمدی ها را در ذهنیت مردم جابجا کند و به حوزه مسئولیت رهبری نظام منتقل کند.

این ترفند های نخ نما شده پوپولیستی و عوام فریبانه گرچه در مقاطعی توانست چهره واقعی شما و جریان سیاسی شما را نزد افکار عمومی بزک دوزک کند تا در عرصه سیاسی کشور کام دل بر آرید اینک اما کمی دیر شده است.  حداقل کمی نجابت پیشه کنید و با دشمنان واقعی ملت ایران همنوا نشوید.

بسیج اساتید دانشگاه پیام نور

همزمان با فرارسیدن شهادت شهید چمران وروز بسیج اساتید

نشست مجازی روسای بسیج استانها با حضور دکتر پارسا رئیس بسیج اساتید دانشگاه پیام نور برگزارشد.

در این مراسم ضمن تقدیر از بسیجیان نمونه استانها، متن تقدیر رئیس دانشگاه پیام نور و تندیس سردارسپهبد حاج قاسم سلیمانی توسط دکتر زمانی به دکتر پارسا اهدا گردید.

مراسم گرامیداشت سالروز شهادت شهید دکتر مصطفی چمران وروزبسیج اساتید در روزشنبه 31 خردادماه به همت بسیج اساتید سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور، بصورت ویدئو کنفرانس و ارتباط مجازی (LMS) با مسئولان کانون بسیج اساتید استانها درسالن حوزه ریاست برگزار شد. این مراسم با حضور رئیس محترم دانشگاه، معاونان ومسئول بسیج اساتید ودفترهماهنگی کانون های استانی دانشگاه پیام نور به همراه معاونان و اساتید بسیجی که بصورت ارتباط مجازی درجلسه شرکت داشتند برگزار گردید. ودر پایان ازمسئولان کانون بسیج اساتید استانهای خراسان رضوی، کرمانشاه و همدان به عنوان اساتید بسیجی نمونه وهمچنین پنج نفر از اساتید بسیجی ونمونه مرکز بسیج اساتید سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور از جمله آقای دکتر سید علی علم الهدی معاون پژوهش بسیج اساتید، آقای دکتر قاسم جعفری معاون بررسی وتحلیل، آقای دکتر میر شکرایی عضو فعال، آقای دکتر محمد مهدی درویشی مسئول کار گروه جهش تولید، خانم دکتر رودابه فرهادی معاون امور بانوان وخانواده تقدیر بعمل آمد.

@upnanews
 
 

بسیج اساتید دانشگاه پیام نور رفتار نژادپرستانه پلیس آمریکا را محکوم کرد

.متن  نامه به شرح زیر است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِیعًا/هر کس انسانی را بدون ارتکاب قتل یا فساد در روی زمین بکشد چنان است که گوئی همه انسان‌ها را کشته (مائده، ۳۲)

شهروندان سیاه‌پوست ایالات‌متحده آمریکا

رفتار تروریستی و ضد انسانی پلیس آمریکا که منجر به قتل «جورج فلوید» شد، موجب تأسف و تألم فراوان گردید.

متأسفانه تبعیض ساختاری و هنجارمند در فرهنگ ایالات‌متحده آمریکا که قدمت ۴۰۰ ساله دارد و همواره رنگین‌پوستان و به‌ویژه سیاهان را به‌عنوان انسان و شهروند درجه‌دو تلقی می‌کند اینک در زشت‌ترین حالت خود رخ‌نموده است و حاکمان جنایتکار و سنگدل آمریکا به‌جای مداوای بیماران مبتلابه کرونا و کاستن از آلام آنان و رسیدگی به اقتصاد و معیشت مردم، زخم دیگری بر جسم و روح سیاه‌پوستان، مردم آمریکا و سایر آزادگان در سراسر دنیا وارد آوردند.

البته این اقدام ضد بشری نخستین جنایت این حکومت استکباری نیست؛ بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی، به خاک و خون کشیدن هزاران انسان بی‌گناه در کشور‌های ویتنام، افغانستان، عراق، سوریه و اخیراً کشتار زنان و کودکان مظلوم یمن را در سابقه خود دارد.

متأسفانه مدرنیته غربی علیرغم ادعای دموکراسی، آزادی و حقوق بشر، از تربیت انسان‌های اصیل و آزاده ناتوان بوده و هرگاه در معرض آزمون قرارگرفته است طبیعت ضد خدایی و ضد انسانی‌اش برای همگان مکشوف گشته است که ازجمله مصادیق بارز آن رفتار حیوانی پلیس آمریکا در قتل «جورج فلوید» است.

همچنین؛ سرکوب شدید اعتراضات مسالمت‌آمیز تظاهرات کنندگان توسط پلیس و تلقی آنان با عنوان اراذل‌واوباش و آشوب‌طلب از سوی ترامپ ازجمله چالش‌ها و تنگنا‌های اساسی حکومت ایالات‌متحده آمریکا می‌باشد که تاکنون لاپوشانی و فرافکنی می‌شده است.

به همین منظور؛ ما استادان بسیجی دانشگاه پیام نور ضمن محکوم کردن این اقدام تروریستی پلیس، مراتب تسلیت، حمایت و همدردی خود را نسبت به خانواده و همسر و فرزند این انسان ابراز می‌داریم.

امیدواریم خون به‌ناحق ریخته شده «جورج فلوید» اراده مردم آمریکا و به‌ویژه سیاه‌پوستان را جهت تغییر حکومت نژادپرست و تروریست ایالات‌متحده آمریکا به جنبش درآورد و با الهام از حکومت‌های آزاده و خدامحور، حکومتی دادگر، عدالت باور و انسان‌دوست به‌جای آن بنشانند.

بسیج اساتید دانشگاه پیام نور

بيشتر
لوگوی سایت


 


بسم رب الشهداء و
الصدیقین

بسیج یکی از ارزنده ترین یادگارهای امام راحل(ره) و از ثمرات مبارک درخت تناور انقلاب اسلامی است و به فرموده مقام عظمای ولایت  نقش بسیج درحفظ استقلال ملی، در حفظ غرور ملی، در حفظ افتخارات ملی، در تأمین منافع ملی، و در اعلاء پرچم اسلام و نظام جمهوری اسلامی برکسی پوشیده نیست! و تا وقتی برای این کشور امنیت لازم است تا وقتی که این کشور و این ملت به امنیت احتیاج دارد،  به نیروی بسیج، به انگیزه بسیجی، به سازماندهی بسیجی و به عشق و ایمان بسیجی، احتیاج است و  در یک جمله، بسیج نیروی کارآمد کشور برای همه میدانها است.

بر همین اعتقاد و بر همین اساس، جامعه دانشگاهی پیام نور ضمن تجدید پیمان با آرمان های بلند امام راحل «ره»، شهیدان ، جانبازان ، آزادگان و ایثارگران، و پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای حفظه الله تعالی،  اعلام می دارد که در جهت حفظ و اقتدار نظام جمهوری اسلامی از هیچ کوششی مضایقه نکرده و همگام با دیگر بسیجیان عزیز در حفظ این آرمان ها، اهتمام می ورزد.

بسیج اساتید دانشگاه پیام نور، آماده بهره مندی از نقطه نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما از طریق ایمیل زیرمی باشد.

b.a.payamenoor@gmail.com     

 بسیج اساتید دانشگاه پیام نور        

بيشتر

اخبار

گزارش اولین همایش ملی اربعین پژوهی بسیج اساتید دانشگاه پیام نور
برگزاری اولین همایش ملی اربعین پژوهی دردانشگاه پیام نور
بیانیه بسیج اساتید دانشگاه پیام نور در پاسخ به نامه سخیف آقای موسوی خوئینی ها
مراسم گرامیداشت سالروز شهادت شهید دکتر مصطفی چمران وروزبسیج اساتید
بسیج اساتید دانشگاه پیام نور رفتار نژادپرستانه پلیس آمریکا را محکوم کرد
اعلام همبستگی اساتید بسیجی دانشگاه پیام نور  با جنبش اجتماعی نفس در آمریکا
برگزاری جلسه ارتباط مجازی با مسئولین بررسی وتحلیل بسیج اساتید استانها
برگزاری جلسه ارتباط مجازی با مسئولین کانون بسیج اساتید استانها
برگزاری جلسه ویدئو کنفرانس با مسئولین کانون بسیج اساتید استانها
برگزاری اولین جلسه ارتباط مجازی با مسئولین کانون بسیج اساتید استانها
اجرای طرح  نوید بسیج اساتید برای مبارزه با کرونا
ویژه نامه های اختصاصی بسیح اساتید در خصوص کرونا
فراخوان ارسال مقالات ومطالب اختصاصی مبارزه با کرونا
برگزاری یکصد نشست علمی در یکصد مرکز دانشگاه برای تبیین انقلاب
برگزاری کارگاه آموزشی «بازخوانی یکصد رخداد انقلاب اسلامی» در یکصد مرکز دانشگاهی
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم
تجدید میثاق دانشگاهیان پیام نور  با آرمان های امام راحل(ره) و انقلاب
بیانات مقام معظم رهبری در نماز جمعه تهران
برگزاری اولین همایش ملی اربعین پژوهی
بیانیه بسیج اساتید دانشگاه پیام نور به مناسبت شهادت سردار سلیمانی
پیام تسلیت مقام معظم رهبری در پی شهادت سردار پر افتخار سپهبد حاج قاسم سلیمانی

بيشتر

نظر خواهي

محل درج نظرات و پیشنهادات شما
متن
موارد زير اختياري مي باشد
نام
سن
پست الكترونيك
شهر
كشور
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
 


بيشتر