خبر روز

برگزاری مراسم تکریم و معارفه مسئول کانون بسیج اساتید دانشگاه پیام نور خراسان رضوی
 

مراسم تکریم و معارفه مسئول کانون بسیج اساتید دانشگاه پیام نور خراسان رضوی روز دوشنبه 10 تیر 98 با حضور دکتر پارسا مسئول بسیج اساتید دانشگاه های پیام نور کشور ، رئیس و معاونین سازمان بسیج اساتید استان خراسان رضوی، رئیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی و مسئول نهاد رهبری دانشگاه برگزار شد.

 

در این جلسه دکتر بذرافشان رئیس سازمان بسیج اساتید استان خراسان رضوی ضمن خیر مقدم و توضیحاتی در خصوص پیشینه و ماموریتها، اهداف و وظایف بسیج اساتید از مدیر جدید خواستند با همکاری مدیریت دانشگاه و مسئول نهاد رهبری و اساتید بسیجی برای  تحقق دانشگاه اسلامی گام های موثری برداشته شود. ضرورت سازماندهی اساتید بر مبنای تخصص های علمی و مشارکت در اردوهای جهادی در کنار بسیج دانشجویی و راهبری اردوهای جهادی برای رفع مشکلات مردم از دیگر برنامه هایی است که بسیج اساتید می تواند پیگیری نماید.

 

دکتر پارسا مسئول بسیج اساتید دانشگاه های پیام نور کشور در خصوص ضرورت هماهنگی بسیج و نهاد و نیز ظرفیت قابل توجه اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور خراسان رضوی و اینکه فعالیت ها بایستی صورت حل المسائلی داشته باشد . پارسا افزود تاسیس اندیشکده که مورد توجه بسیج اساتید است این مزیت را نسبت به پژوهشکده ها دارد که عملگراتر است و معطوف به حل مشکلات جامعه است. بسیج اساتید پیام نور خراسان رضوی نیز بهتر است بعد از بررسی های لازم نسبت به اندیشکده متناسب با ظرفیت های خود و مسائل مورد نیاز اقدام کند. وجود 30 مرکز پیام نور در خراسان رضوی ظرفیت ارزشمندی برای گسترش برنامه های بسیج اساتید در این مراکز است

 

دکتر نژاد علی رئیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی تصریح کرد: بسیج در این شرایط مسائل و مشکلات اقتصادی همیشه راهگشا بوده است و اینکه بسیج متعلق به همه آحاد دانشگاهیان و سلایق و تفکرات درون انقلاب است و نباید به طیف خاصی محدود شود.

 

حجت الاسلام جباریان رئیس نهاد رهبری دانشگاه پیام نور استان نیز  با تاکید بر لزوم مجاهدت و رویکرد جهادی جهت رفع مشکلات ، آمادگی خود را جهت هم افزایی نهاد با بسیج اساتید اعلام کرد.

 

در پایان از زحمات دکتر کبیریان مسئول پیشین کانون بسیج اساتید دانشگاه پیام نور مشهد با اهدای لوح سپاس،  تقدیر شد و دکتر مهران امیری قلعه نو به عنوان مسئول کانون  بسیج اساتید دانشگاه پیام نور خراسان رضوی معرفی گردید. مهران امیری قلعه نو استادیار گروه مهندسی عمران دانشگاه پیام نور مشهد مقدس می باشد.

برگزاری آیین ملی بزرگداشت استاد تراز انقلاب اسلامی در دانشگاه امیرکبیر

در آستانه سالروز شهادت مصطفی چمران و روز ملّی بسیج اساتید «مراسم ملّی استاد تراز انقلاب اسلامی» عصر سه‌شنبه با حضور و سخنرانی سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مهدی چمران برادر کوچکتر شهید مصطفی چمران برگزار شد.

در  این همایش از ۱۴ استاد تراز انقلاب اسلامی با حضور سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، رئیس بسیج اساتید کشور و جمعی از شخصیت‌های سیاسی تجلیل شد. اساتیدی که از آن‌ها تجلیل گردید، دارای سوابق علمی و انقلابی ویژه‌ای هستند. درمیان این اساتید از آقایان دکتر محمد تقی امینی و دکتر بیژن شمس از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور هم به عنوان استاد تراز انقلاب اسلامی تجلیل بعمل آمد.
 

بیانات مقام معظم رهبری در مراسم سی امین سالگرد رحلت امام خمینی(رحمه الله)

۱۳۹۸/۳/۱۴
 

 
 

در این سی سال، تلاشها و شیطنتهای زیادی صورت گرفته برای اینکه یاد و نام امام کمرنگ شود و اصول امام، فکر امام و راه امام در اداره کلان جمهوری اسلامی ایران نادیده گرفته شود. لکن واقعیت این است که جاذبه امام نه فقط کاسته نشده بلکه حتی امتداد بیشتری هم پیدا کرده است. یک نشانه آن، همین اجتماع عظیم امروز در این عصر ماه رمضان است.

 

عامل نفوذ امام بزرگوار ما باعث میشود که امسال درحالیکه خبر خباثت آمریکا و خیانت بعضی سران عرب را میشنوید، مسئله قدس در بیش از ۱۰۰کشور مطرح بشود. این نشانه جاذبه امام است که بعد از ۳۰سال همچنان وجود دارد. هیچ جاذبه ای با این نمیتواند برابری کند/ من همینجا از مردم عزیزمان از اعماق دل تشکر میکنم بخاطر آن حضور پرشکوه در سراسر کشور.

 

این جاذبه بی نظیر امام بزرگوار ناشی از چیست؟ خدا مختصات شخصیتی و موهبتهایی را به او داده بود که در کمتر کسی در این حد جمع میشود. امام، انسانی بود شجاع، باحکمت و باتدبیر، پارسا و پرهیزکار، دلبسته به خدای بزرگ و ذکر الهی، ظلم ستیز، طرفدار و حامی مظلوم، استکبار‌ستیز، عدالتخواه، صادق با مردم و اهل مجاهدت دائم در راه خدا. هر کسی با این خصوصیات باشد، دلها به سمت او جذب میشود.

 

یکی از خصوصیات امام مقاومت و ایستادگی است. آنچه امام را در هیئت یک مکتب و اندیشه و راه مطرح کرد، مقاومت است. امام در دروان مبارزه، محکم و بدون ذره ای عقب نشینی ایستاد. بعد از پیروزی انقلاب هم، امام باز اصل مقاومت و ایستادگی را از دست نداد. تهدید و تطمیع و فریب، مطلقاً در امام اثر نمیگذاشت. دشمن نمیتوانست دستگاه محاسباتی امام بزرگوار را که متکی بود به بینات دین مبین اسلام، دچار اختلال بکند.

 

معنای مقاومت چیست؟ مقاومت یعنی انسان یک راهی را که حق میداند، انتخاب کند و در آن حرکت کند و موانع نتواند او را متوقف کند. امام اینگونه بود. این راه چه بود که امام بر آن ایستادگی میکرد؟ حاکمیت دین خدا و مکتب الهی بر جامعه مسلمین و بر زندگی عموم مردم. این حرف امام از متن دین و قرآن گرفته شده؛ بدیهی است این حرف، دشمنان گردن کلفتی در عالم دارد، لذا دشمنی ها از روز اول شروع شد.

 

هرگاه ما ملت ایران، مقاومت را دودستی چسبیدیم و پیش رفتیم و موفق شدیم، دیگران هم تشویق شدند به مقاومت. یک تحلیلگر بین المللی آمریکایی میگوید یکی از مهمترین علل دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی این است که جمهوری اسلامی مسیر مقاومت را در پیش گرفت و موفق شد و توانست بر موانع فائق بیاید/ آنها میخواهند ما منصرف بشویم و دستهایمان را بعنوان تسلیم بالا ببریم؛ چون این کار را نمیکنیم دشمنی میکنند.

 

پشتوانه انتخاب مقاومت از سوی امام بزرگوار یک پشتوانه منطقی و عقلانی و علمی و البته دینی است. بنابراین اجزای این منطق را عرض میکنم: یک جزء این است که مقاومت، واکنش طبیعی هر ملت آزاده و باشرف در مقابل تهدید و زورگویی است. دوم اینکه مقاومت، برخلاف تسلیم، موجب عقب نشینی دشمن میشود. بخش سوم از منطق مقاومت آن است که مقاومت البته هزینه دارد اما هزینه تسلیم در برابر دشمن بیشتر است.

 

ترفند دشمن، انواع و اقسامی دارد؛ گاهی تهدید میکند، گاهی تطمیع؛ مثل همین «مرد رندی» اخیر رئیس جمهور آمریکا که گفته ایران با همین رهبران کنونی هم میتواند به پیشرفتهای بزرگی برسد/ البته این حرف، درست است. اگر رهبران کنونی ایران، مجاهدت و همدلی کنند، قطعاً پیشرفتهای بیشتری نصیب خواهد شد؛ اما شرطش این است که آمریکاییها نزدیک نیایند. هرجا آمریکا پا گذاشت، یا جنگ شد، یا برادرکشی شد، یا فتنه.

 

هدف مقاومت، رسیدن به نقطه بازدارندگی در اقتصاد و مسائل سیاسی، اجتماعی و نظامی است/ امروز مسئله اصلی کشور، اقتصاد است که بر مسائل فرهنگی و امنیتی هم اثر میگذارد/ در بحث اقتصاد، چند مسئله اصلی وجود دارد: رونق تولید، ارزش پول ملی، بهبود فضای کسب و کار، جدا کردن اقتصاد کشور از فروش نفت خام، تبدیل دخالت دولت در اقتصاد به هدایت دولت و نظارت دولت، بریدن دست مفسد اقتصادی یعنی اختلاسگر، دزد، تروریست اقتصادی و قاچاقچی بیرحم.

 

این فکر و راه پرجاذبه هر روز بیش از پیش ملتها را به خود جلب میکند و ملت ایران و مسئولان نظام نیز این راه روشن الهی را تا رسیدن به نقطه‌ی بازدارندگی در همه‌ی ابعاد اقتصادی، سیاسی، نظامی، اجتماعی و فرهنگی ادامه خواهند داد.

 

در تمام سه دهه‌ای که از فراق امام محبوب، بدرقه‌ی تاریخی و وداع باشکوه ملت با آن عزیز جاودانه میگذرد، تلاشهای زیادی در خارج و داخل برای کم‌رنگ شدن یاد و نام و راه امام و نادیده گرفته شدن اصول کلان مدیریتی ایشان صورت گرفته و میگیرد، اما واقعیت این است که جاذبه‌ی امام بزگوار نه‌فقط کاهش نیافته بلکه امتداد بیشتری پیدا کرده است.

 

روز قدس در بیش از ۱۰۰ کشور جهان نیز مراسم خاص یا راه‌پیمایی برگزار شد و نشان داد ۴۰ سال بعد از اقدام امام در تعیین این روز جهانی، جاذبه و نفوذ ایشان به‌گونه‌ای است که ملتها را همچنان به حرکت وا می‌دارد.

 

در چنین وضعی توده‌های مردم در بیش از ۱۰۰ کشور جهان در پرتو نفوذ جاودانه‌ی امام به دفاع از قدس شریف و مظلومان فلسطینی میپردازند و این واقعیت بار دیگر اثبات میشود که هیچ مسئله‌ای در جهان با جاذبه‌ی شورآفرین خمینی کبیر قابل مقایسه نیست.ملت نشان داد که حقیقتاً در عمل به توصیه‌های امام کوتاهی نکرده و نمیکند.در تاریخ، این خصوصیات در این حد در کمتر کسی جمع شده است.

 

این خصوصیات، تجسم عمل صالح است و در هرکس مجتمع شود، خداوند همان‌گونه که در قرآن فرموده، مهر و محبت او را در دلها قرار میدهد.بنابراین محبت مردم به آن عزیزِ به عرش سفرکرده، «تحمیلی، تبلیغی و تلقینی» نیست، بلکه کار خدا و محبتی الهی است.

 

همین خصوصیات است که امام را در زمان حیات ایشان و نیز در طول تاریخ در هیئت یک «مکتب، اندیشه، راه و تفکر» مطرح کرده است.امام حقیقتاً بسیاری از آیات قرآن را با این ایستادگی و مقاومت معنا کرد.

 

دشمن تلاش فراوان میکرد با روشهای مختلف، دستگاه محاسباتی امام را دچار اختلال و او را از راه مقاومت منصرف کند ولی آن بزرگوار با اتکا بر بیّنات دین مبین اسلام ذره‌ای تأثیر نمی‌پذیرفت.

 

مقاومت یعنی انتخاب راه صحیح، آغاز حرکت در این راه، مبارزه با موانع و مشکلات و ادامه‌ی راه حق بدون انصراف یا توقف.

 

البته در هر مسیری موانعی وجود دارد اما کسی که راه ایستادگی را انتخاب کرده، یا بر این موانع غلبه میکند و یا با شیوه‌ی عاقلانه، آنها را دُور میزند و به راه خود ادامه میدهد.

 

آن مرد عظیم‌الشأن پس از تشکیل نظام جمهوری اسلامی اعلام کرد در این راه، نه به کسی ظلم میکنیم و نه زیر بار ظلم خواهیم رفت که این حرف یعنی «مقاومت در مقابل ظالم و حمایت از مظلوم» برگرفته از متن دین و قرآن است و خردمندان عالَم و هر عقل سلیم نیز آن را تأیید میکنند.

 

برای ظالمان، متجاوزان و باج‌گیران عالَم، ظهور یک «نظام حکومتیِ حامی مظلوم و مقاوم در برابر ظلم»، بسیار گران بود؛ به همین علت از همان روز اول، دشمنی و خباثت و ناجوانمردی را شروع کردند که تاکنون نیز ادامه دارد.

 

این راه عزت‌آفرین بتدریج از مرزهای ایران نیز فراتر رفت و گسترده شد.در این روند، جمهوری اسلامی، هیچ‌گونه تحمیلی به ملتها نکرده است همچنان‌که برگزاری مراسم و یا راه‌پیمایی روز قدس امسال در بیش از ۱۰۰ کشور نیز به انتخاب و پسند خود ملتها صورت گرفت.البته برخی هنوز جرئت نمیکنند وارد میدان شوند اما بسیاری نیز در میدان هستند.

 

شکست‌های آمریکایی‌ها در لبنان، عراق، سوریه و فلسطین، نمود اقتدار جبهه‌ی مقاومت است.صاحب‌نظران بین‌المللی و برخی تحلیلگران آمریکایی نیز به این واقعیت اذعان کرده‌اند.

 

آنها میخواهند ملت ایران دستهایش را در مقابل زورگویی‌ها بالا ببرد و تسلیم شود و چون ملت زیر بار این خفت نمیرود، مستکبران دشمنی میکنند.

 

یکی از اجزاء منطق مقاومت، «شرف و هویت و انسانیت هر ملت» است که هرگاه با تهدید و زورگویی و تحمیل مواجه میشود، در مقابل آن می‌ایستد.

 

تسلیم شدن در مقابل دشمن، موجب پیشروی او میشود، اما اگر در مقابل زیاده‌خواهی و باج‌خواهی دشمن، مقاومت شود، پیشروی او متوقف خواهد شد؛ بنابراین از این زاویه نیز، صرفه با مقاومت است.

 

تجربه‌ی جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته نیز مؤید همین مطلب است؛ زیرا هرجا که ایستادگی کردیم، موفقیت و پیشرفت نصیب ما شده است و هرجا که بر اساس میل طرف مقابل حرکت کردیم، ضربه خوردیم.

 

مقاومت و ایستادگی هزینه دارد، اما هزینه‌ی تسلیم شدن بمراتب بیشتر از هزینه‌ی مقاومت است.

 

دولت سعودی یک نمونه‌ی دیگر است که هم دلار میدهد و هم بر اساس خواسته‌ی آمریکا موضع‌گیری میکند، اما توهین هم دریافت میکند و به او لقب «گاو شیرده» میدهند.

 

آیات متعددی در قرآن وجود دارد که به جبهه‌ی حق و مقاومت، وعده‌ی پیروزی میدهد و تأکید میکند که جبهه‌ی حق ممکن است قربانی بدهد، اما شکست نخواهد خورد.

 

امام بزرگوار برخلاف تفکر غلطی که میگوید «فایده‌ای ندارد» و یا «نمیتوانیم»، مقاومت در برابر گردن‌کلفت‌های دنیا را امری ممکن میدانست و بر اساس همین مبنا، در دوران نهضت اسلامی و همچنین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در برابر فشارها ایستادگی کرد.

 

این‌گونه نگرش ناشی از خطای محاسباتی است و خطای محاسباتی در هر موضوعی نیز ناشی از نشناختن عوامل گوناگون مرتبط با آن موضوع است.

 

برای آنکه در موضوع لزوم مقاومت در برابر زورگویان عالَم دچار خطای محاسباتی نشویم، باید به واقعیات و حقایق مربوط به جبهه‌ی استکبار آمریکا به‌خوبی مطلع باشیم و از واقعیات، ظرفیتها و توانایی‌های خودمان نیز شناخت صحیحی داشته باشیم.

 

در ادبیات سیاسی بین‌المللی، از این موضوع به‌عنوان «مقاومت به شیوه‌ی امام خمینی رحمه‌الله» یاد میشود و برخی سیاستمداران و صاحب‌نظران برجسته‌ی غربی نیز در این زمینه مقاله نوشته‌اند و از آن به‌عنوان «دکترین مقاومت خمینی» نام برده و تأکید کرده‌اند که این دکترین مقاومت، شاهرگ‌های سیطره‌ی غرب و آمریکا را هدف گرفته است.

 

ارزیابی صحیح از جبهه‌ی مقاومت نشان میدهد که این جبهه‌ی امروز، در منطقه و حتی در مراکزی فراتر از منطقه، در منسجم‌ترین وضعیت خود قرار دارد و این یک واقعیتی است که باید در محاسبات لحاظ شود.

 

برخی از صاحب‌نظران و اندیشمندان آمریکایی، در توصیف اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این کشور، از تعبیر «افول موریانه‌وار» استفاده کرده‌اند.

 

در عرصه‌ی سیاسی نیز اقتدار آمریکا افول کرده که انتخاب فردی با مختصات آقای دونالد ترامپ، واضح‌ترین و بهترین نشانه برای افول سیاست آمریکا است.

 

سپرده شدن سرنوشت بیش از ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت آمریکا به دست فردی که در مورد تعادل فکری و روانی و اخلاقی او ابهامات و تردیدهای جدی وجود دارد، دلیل آشکاری بر افول سیاسی و اخلاقی آمریکا است.

 

در زمینه‌ی اجتماعی نیز آمریکا گرفتار مشکلات عدیده‌ای از جمله آمار بالای قتل و جنایت، گرسنگی، اعتیاد و خشونت است که در چنین شرایطی، رئیس‌جمهور آمریکا بظاهر برای ملت ایران دلسوزی و آرزوی خوشبختی آنها را میکند اما باید به او گفت بروید اگر میتوانید مشکلات خودتان را حل کنید.

 

این موارد گوشه‌ای از واقعیات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دولتی است که برای ملت ایران شاخ‌وشانه میکشد.البته ما مشکلات اقتصادی داریم و مسئولان هم در حد توان خود به دنبال حل این مشکلات هستند، اما موضوع مهم این است که با وجود مشکلات اقتصادی، بن‌بست نداریم.

 

مشکلات کشور، هر یک دارای علل مختلفی است اما این مشکلات موجب بن‌بست در کشور نشده‌اند و بلکه بعکس، ما در حال پیشرفت هستیم.اگر ملت ایران، پرشور و بابصیرت نبود، در صحنه‌هایی که حضور او لازم بود، دیده نمیشد.

 

ایستادگی و مقاومت مردم، بزرگ‌ترین نقطه‌ی قوت کشور است و نشان میدهد میتوان با همان منطق مقاومت امام بزرگوار، همچنان در میدان وارد شد.باید به نقطه‌ای برسیم که دشمن را از تعرض به ملت در همه‌ی زمینه‌ها منصرف و ناامید کند.

 

امروز در بخش نظامی تا حدود زیادی به این بازدارندگی و تثبیت دست یافته‌ایم و علت اصرار دشمنان بر مسائل دفاعی و موشکی نیز محروم کردن کشور و ملت از قدرت بازدارندگی است که البته هرگز نخواهند توانست به این هدف دست پیدا کنند.

 

مواجهه‌ی ما با مسائل و دشمنان، باید «شجاعانه باشد نه مرعوبانه»، «امیدوارانه باشد نه مأیوسانه»، «مبتکرانه باشد نه منفعلانه» و «عاقلانه و خردمندانه باشد نه هیجانی، احساساتی و سطحی. «

 

اندیشه‌ی مقاومت، قدرتمندترین سلاح یک ملت است و دشمن درصدد است با وسوسه، تردیدافکنی و القاء بی‌فایده و ناممکن بودن مقاومت، این سلاح را از دست ملت ایران خارج کند؛ بنابراین باید اندیشه‌ی مقاومت را از ترفند دشمن مصون داشت.

 

آنها گاهی تهدید میکنند و گاهی تطمیع؛ مثل همین مَرد رِندیِ اخیر رئیس‌جمهور آمریکا که گفته ایران با همین رهبران کنونی نیز میتواند به پیشرفتهای بزرگی برسد. یعنی رهبران کنونی ایران! ما نمیخواهیم شما را براندازی کنیم و حاضریم شما را هم قبول کنیم، بنابراین ناراحت نباشید.

 

البته این حرف درست است که اگر رهبران و مسئولان کنونی ایران، کمر همت ببندند، آستین‌ها را بالا بزنند، مجاهدت کنند و شب و روز نداشته باشند، همدلی و هم‌زبانی کنند و از امکانات به‌نحو شایسته استفاده کنند، قطعاً و بدون شک پیشرفتهای بیشتری نصیب خواهد شد، اما شرط پیشرفت این است که آمریکایی‌ها نزدیک نیایند.

 

زرنگ‌بازی سیاسی رئیس‌جمهور آمریکا، مسئولان جمهوری اسلامی و ملت را فریب نخواهد داد. نباید اجازه داد آمریکایی‌ها نزدیک شوند؛ قدم آنها قدم نامبارکی است و هرجا پا گذاشته‌اند، جنگ و برادرکشی یا فتنه یا استثمار و استعمار و تحقیر ایجاد کرده‌اند.

 

مردم در صحنه حضور دارند و این حضور باید ادامه پیدا کند؛ چراکه حضور مردمی همچون روز قدس، بکلی محاسبات دشمن را مختل میسازد.

 

پیش از انقلاب، مسئله‌ی اصلی، «مبارزه با طاغوت» بود و بعد از پیروزی نیز مسئله‌ی اصلی در برهه‌ای «تثبیت نظام» و در برهه‌ای دیگر، «جنگ تحمیلی صدام» بود که در آن مقطع، همه‌ی کشور بر مسئله‌ی جنگ تمرکز کردند و موفقیت حاصل شد. امروز نیز همه باید بر مسئله‌ی اصلی که اقتصاد است، تمرکز کنند.

 

مسائل فرهنگی و امنیتی هم بسیار مهم است اما مسائل اقتصادی و معیشتی، از همه نقدتر است و درعین‌حال بر فرهنگ و امنیت نیز اثرگذار است.

 

«رونق تولید»، «ارزش پول ملی»، «بهبود فضای کسب‌وکار»، «جدا کردن بودجه و اقتصاد کشور از خام‌فروشی نفت»، «تبدیل دخالت دولت در اقتصاد به هدایت و نظارت دولت»، و «بریدن دست مفسدان اقتصادی یعنی اختلاسگران، دزدان، تروریست‌های اقتصادی و قاچاقچیان بی‌رحم از اقتصاد کشور» از جمله مسائل اصلی است که باید مسئولان متفقاً بر روی آنها متمرکز شوند و از حواشی و مسائل فرعی بپرهیزند.

 

یکی دیگر از مهم‌ترین مسائل، «حفظ ارتباط قلبی با خدای متعال» است.این توسلها و تضرعها، بسیار باارزش و زمینه‌ساز رحمت و هدایت الهی است و دلهای پاکیزه و نورانی جوانان مثل کلید حل معضلات بزرگ عمل میکند؛ بنابراین این حالات را قدر بدانید و آن را ادامه دهید.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه ها

۱۳۹۸/۳/۸
 

 
 

ما درباره مسائل ناموسی انقلاب مذاکره نمیکنیم؛ درباره توانایی نظامی مذاکره نمیکنیم/ مذاکره درباره اینجور مسائل، دو کلمه است: آنها میگویند این را میخواهیم، ما میگوییم نه! مثل قضیه آن خواستگاری که پرسیدند چه شد؟ گفت همه چیز پیش رفته غیر از دو چیز: ما میگوییم دختر شما را میخواهیم و آنها میگویند غلط میکنید! منظور اینها از مذاکره،‌ مذاکره با آمریکاست که گفتیم مذاکره نمیکنیم؛ مذاکره هیچ فایده ای ندارد و ضرر هم دارد.

 

آمریکایی‌ها «فشار» برایشان راهبرد است؛ یک تاکتیک هم دارند به اسم مذاکره/ فشار می‌آورند تا طرف خسته شود و بعد می‌گویند حالا مذاکره کنیم. این مذاکره مکمل فشار است و برای آن است که محصول فشارها نقد شود/ راه مقابله هم این است که طرف مقابلشان، از ابزار فشار خود استفاده کند تا فشار را کم کند. اما اگر فریب دعوت به مذاکره را بخورد و بگوید پس احتیاجی به استفاده از اهرم‌های فشار من نیست، آن‌وقت لغزیده و رفته و این یعنی باخت قطعی.

 

تنها راه ما این است که در مقابل فشارهای آمریکا از ابزارهای فشاری که داریم استفاده کنیم. این ابزارها هم برخلاف تبلیغ آنها نظامی نیست -البته لازم باشد از اهرم نظامی هم استفاده میکنیم- ولی همین کاری که شورای امنیت ملی کرد، کار درستی بود/ وقتی شما از ابزار فشارتان استفاده نکردید، او خیالش راحت میشود و فشار را کش میدهد/ فعلا مصوبه شورای عالی امنیت ملی اجرا میشود و بعد اگر مقتضی شد از اهرم‌های بعدی استفاده خواهیم کرد. توقف در این حد معنی ندارد.

 

امسال راه‌پیمایی روز قدس مهم‌تر است بخاطر این کارهای خیانت‌باری که بعضی از دنباله‌های آمریکا دارند در منطقه انجام میدهند برای جا انداختن معامله‌ی قرن؛ که البته جا نخواهد افتاد و هرگز تحقق هم پیدا نخواهد کرد و حتماً در این قضیه هم شکست خواهند خورد. منتها فرقش با گذشته‌ها این است که حالا صریحاً میگویند میخواهیم مسئله‌ی فلسطین را از مسائل مطرح دنیا حذف کنیم؛ البته چنین کاری را نخواهند توانست و ناکام خواهند ماند.

 

تمجید به‌حق و احساس سرافرازی از دانشگاه به‌معنی آن نیست که به این حد از پیشرفت قانعیم و دانشگاه کنونی عیب و نقص ندارد. نه، ما هنوز عقبیم. ما در جای شایسته‌ی خود در میدان علم نیستیم و در گام دوم، باید به نقطه اوج برسیم. کشور ما از لحاظ علمی پیشرفت نمیخواهد، جهش میخواهد! و این کاملاً ممکن است، البته پررنج هست، لکن رنج شیرین.

 

 

همه‌ی مسئولان اجرایی متفقند که مذاکره‌ی با آمریکا مطلقا توصیه نمیشود. نه فقط مذاکره با این دولت بخصوص؛ رفتار دولت اوباما هم با این دولت تفاوت جوهری نداشت، ظاهرش فرق میکرد اما باطنش یکی بود. ما فریب ترفند آمریکایی‌ها را بلاشک نخواهیم خورد.

 

روز قدس امسال از هر سال مهم‌تر است چراکه آمریکا و برخی دنباله‌هایش با «معامله‌ی قرن» به‌دنبال به فراموشی سپردن مسئله‌ی فلسطین در جهان هستند که البته ناکام خواهند ماند.دلیل این اهمیت مضاعف، اقدامات خیانت‌بار آمریکا و دنباله‌های آن در منطقه، برای جا انداختن معامله‌ی قرن است.بنابراین راه‌پیمایی روز قدس که دفاع از فلسطین به‌وسیله‌ی حضور مردمی است، امسال مهم‌تر است.دفاع از فلسطین یک مسئله‌ی صرفاً اسلامی نیست بلکه وجدانی و انسانی هم هست و البته برای مسلمانان وجه شرعی و دینی هم دارد.

 

حرکت علمی و پیشرفتهای دانشگاه‌ها در دهه‌های اخیر به معنی واقعی کلمه چشمگیر و برجسته است اما جریانی با سرمنشأ خارجی و با امتداد داخلی سعی دارد با بی‌ارزش نشان دادن و یا کوچک شمردن حرکت علمی کشور و پیشرفتهای به‌دست‌آمده، مردم و جوانان را ناامید کند.

 

یک نمونه از این جریان، «پروژه‌ی ۲۰۴۰ دانشگاه استنفورد برای ایران» است که هدف آن، زیر سؤال بردن پیشرفتهای علمی و دانشگاهی است و متأسفانه عده‌ای هم در داخل در حرکتی مرکب از خباثت و خیانت با آنها هم‌صدایی میکنند.

 

ایران اکنون ۱۴ میلیون دانش‌آموخته‌ی دانشگاهی دارد و بیش از پنج درصد از جمعیت کشور دانشجو هستند که این آمارها نشان‌دهنده‌ی پیشرفت در دانشگاه‌ها است.اگر دانشگاه‌ها و محققان و اساتید ما کم‌عمق هستند، پس پیشرفتهای خیره‌کننده در نانو، علوم هسته‌ای و غنی‌سازی بیست درصد، و سلول‌های بنیادی را چه کسانی انجام داده‌اند؟

 

 پیشرفتهای علمی کشور به‌گونه‌ای است که افراد بظاهر غیرسیاسی ولی با باطن سیاسی نیز مجبور به اعتراف به این پیشرفتها شده‌اند.این پیشرفتها در دانشگاه‌هایی به دست آمده است که مبنا و اساس ایجاد آنها برای وابسته کردن کشور بود اما اکنون همین دانشگاه‌ها، با طی مسیر ناهموار و عبور از مزاحمتهای گوناگون در مسیر خود، پرچم استقلال و پیشرفت علمی را به اهتزاز درآورده‌اند.باید در گام دوم به نقطه‌ی اوج برسیم.البته این حرکت، پُررنج و پُرزحمت است اما در نهایت شیرین است.

 

در محیط‌های دانشگاهی در زمینه‌های علمی، فرهنگی، تربیتی و نحوه‌ی مدیریتها مشکلاتی وجود دارد که از جمله‌ی آنها «کیفیت تحصیل در برخی رشته‌ها» و «برخی مدارک تحصیلی» است که عمق علمی در آنها لحاظ نشده است.

 

دانشگاه نباید از مسائل مردم و جامعه منفک و منزوی باشد، بنابراین اساتید و جامعه‌ی دانشگاهیان با ایجاد سازوکار مناسب بکوشند دانشگاه را درگیر مسائل اجتماعی کنند، البته دستگاه‌های مختلف نیز وظیفه دارند از دانشگاه‌ها کمک و راهنمایی بخواهند.

 

جریان روشنفکریِ نشئت‌گرفته از غرب از ابتدای شکل‌گیری در کنار مردم نبود بلکه با نشستن در برج عاج، از بالا به مردم و مسائل آنان نگاه میکرد و اهل خطر و اقدام نیز نبود؛ همچنان‌که در جریان انقلاب عظیم اسلامی، روشنفکران یا در صفوف آخر بودند و یا تا آخر کار نیز به مردم ملحق نشدند.

 

«جریان یأس‌آفرین» به‌دنبال آن است که دانشجویان نخبه را بی‌انگیزه یا ترغیب به خروج از کشور کند و استادان را نیز که میانداران مسائل دانشگاه هستند، از پیشرفت علمی مأیوس کند.

 

شتاب پیشرفت علمی کشور، ادعای ما نیست بلکه مراکز علم‌سنجی دنیا اعلام کردند که شتاب پیشرفت علمی ایران ۱۳ برابر متوسط دنیا است و در برخی علوم، ایران در رتبه‌های برتر جهانی قرار دارد.

 

گشت‌وگذار علمی و دیدن پیشرفتهای علمی کشور باید در برنامه‌ی اساتید و دانشجویان قرار بگیرد تا با آگاهی از این توانایی‌ها و چگونگی دستیابی به آنها، امید ایجاد شود.دشمن و جریانی در داخل به‌دنبال ایجاد یأس است. در مقابل این جریان خائن و خبیث، بایستید و امید ایجاد کنید.

 

به علمی نیاز داریم که بتواند مشکلات کشور را حل کند و با شناسایی نقاط کور بخشهای مختلف، برای مواجهه با آنها راه‌حل علمی ارائه کند.دانشگاه‌ها در پرتو علم نافع و ایجاد سازوکار مناسب، به تأمل در راه‌حل‌های این‌گونه مشکلات بپردازند.

 

«جستجوی راه‌های علمی برای شکستن تحریمها» و «تحقق رونق تولید» از دیگر مسائلی است که استادان دانشگاه‌ها باید با اراده‌ی محکم به آنها ورود کنند.اکنون نوبت وزارت علوم و دانشگاه‌ها است که برای حل این مسائل وارد میدان شوند.

 

استادان دانشگاه‌ها و دانشمندان در کنار یافتن راه‌حل‌های علمیِ مشکلات موجود، به تحقیقات عمیق و بنیانی نیز اقدام کنند، چراکه این‌گونه پژوهشها، بستر پیشرفت درازمدت کشور را فراهم میکند و باید به دانشمندان، این فرصت و اجازه را داد که در کارهای علمی بلندپروازی کنند.

 

این‌گونه رشته‌ها چون دستاورد عینی و نقد ندارند، در میان دانشجویان با استقبال مناسب روبه‌رو نیستند که وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام کنند که گرایش به علوم پایه در میان جوانان بهتر و گرم‌تر شود.

 

لازم است در علوم بنیادی و پایه، سرمایه‌گذاری مستمر و حرکت پیش‌دستانه داشته باشیم و راه دستیابی به حقایق کشف‌نشده در عالم را زمینه‌سازی و طی کنیم.با تعیین معیارها و مزیتهای لازم، دانشگاه‌ها را رتبه‌بندی ارزیابی کنید تا علاوه بر ارتقای کیفی دانشگاه‌ها، رقابت مثبتی میان آنها شکل بگیرد.این اساتید باید در داخل دانشگاه‌ها جریان‌سازی کنند.

 

استادان متدین و انقلابی کاری کنند که جریان فکری و فرهنگی آنها به جریان رایج دانشگاه‌ها تبدیل شود.البته این جریان‌سازی ربطی به امکانات امنیتی و انتظامی و این‌گونه مسائل ندارد، بلکه کاری فرهنگی، فکری و انسانی است.بهترین کسانی که میتوانند به سؤالات مطرح در ذهن دانشجویان پاسخهای مستدل بدهند، اساتید انقلابی و متدین هستند.

 

امروز در برخی دانشگاه‌ها جریان چپ مارکسیستی هم ابراز وجود میکند، آن‌هم درحالی‌که مظاهر اصلی این جریان یعنی شوروی سابق «در زیر بار و فشار حقایق عالم» فروریخته و از بین رفته است.البته این جریان، زیاد جدی نیست و از عمق حرفها و مواضعش معلوم است که همان چپ آمریکایی است یعنی ظاهری چپ دارد و باطنی غربی و آمریکایی.

 

هدف دانشگاه صرفاً علم‌آموزی نیست، بلکه ساختن انسانی والا و مجهز به سلاح علم است، بنابراین باید همراه با علم، «اخلاق و سبک زندگی» نیز به دانشجو ارائه شود و دانشگاه‌ها به محل تربیت جوانان «مؤمن، انقلابی،َ پاک‌دامن، دلبسته به کشور و مستعد خدمت به مردم» تبدیل شوند.

 

مقصود آنها از اینکه میگویند ایران باید به میز مذاکره بازگردد، مذاکره با آمریکا است زیرا ما با دیگر کشورها مشکلی نداریم و با اروپایی‌ها و دیگران مذاکره میکنیم.ما در مورد هر موضوعی مذاکره نمیکنیم و «موضوعات ناموسی و اساسی انقلاب» همچون توان دفاعی کشور نمیتوانند موضوع مذاکره باشند.

 

موضوعاتی همچون مسائل دفاعی، قابل مذاکره نیست. مذاکره در این مسائل دو کلمه خواهد بود: طرف مقابل میگوید ما این موارد را خواستاریم و ما هم میگوییم «نه» و تمام میشود.همان‌طور که قبلاً هم گفته شده، مذاکره نکردن با آمریکا به این علت است که اولاً هیچ فایده‌ای ندارد و ثانیاً ضرر هم دارد.

 

آمریکایی‌ها معمولاً برای رسیدن به اهداف خود یک راهبرد دارند و یک تاکتیک. راهبرد آنها «فشار» با هدف خسته کردن طرف مقابل است و سپس از «مذاکره» به‌عنوان مکمل فشار استفاده میکنند تا به خواسته‌ی خود برسند.

 

این مذاکره در واقع مذاکره نیست بلکه وسیله‌ای برای چیدن محصول فشارها است و نشستن پشت میز مذاکره با آمریکایی‌ها یعنی نقد کردن همان مواردی که با فشار، زمینه‌ی تحقق آن را فراهم کرده‌اند.

 

اگر از اهرمها و ابزارهای فشار بدرستی استفاده شود، فشار آمریکایی‌ها یا کم و یا متوقف خواهد شد، اما اگر فریب «دعوت به مذاکره»‌ی آمریکایی‌ها خورده شود و از اهرمهای فشار استفاده نشود، نتیجه، لغزیدن و باخت قطعی است.این ابزارها برخلاف آنچه که آنها تبلیغ میکنند، نظامی نیست البته اگر زمانی لازم باشد، آن ابزارها نیز وجود دارد.

 

تصمیم اخیر شورای عالی امنیت ملی، تصمیم درستی بود زیرا اگر از اهرم فشار بموقع استفاده نشود، طرف مقابل چون میداند با هزینه و ضرری مواجه نمیشود، موضوع را بدون هیچ عجله‌ای ادامه خواهد داد اما اگر از ابزار فشار استفاده شود، به فکر خواهد افتاد تا کاری انجام دهد.

 

با وجود توانایی‌های بالای علمی در زمینه‌ی هسته‌ای، ما مطلقاً به‌دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم زیرا بر مبنای فقهی، دینی و شرعی، سلاحهای کشتار جمعی اعم از هسته‌ای و شیمیایی را حرام میدانیم.

 

ما حتی تولید سلاح کشتار جمعی را صرفاً با هدف انبار کردن نیز کاری غلط، غیرمنطقی و غیرعقلایی میدانیم زیرا خرج و هزینه‌ی فراوانی به کشور تحمیل میشود اما استفاده‌ای هم نمیشود.

 

بنابراین ما از لحاظ مبنایی با تولید سلاح کشتار جمعی مخالفیم اما به غنی‌سازی هسته‌ای نیازمندیم زیرا آن را نیاز آینده‌ی کشور میدانیم و اگر امروز توانایی‌های خود را در این زمینه افزایش ندهیم، ده سال دیگر باید از صفر شروع کنیم.

 

خوشبختانه امروز همه‌ی مسئولین کشور اعم از مسئولان اجرایی و دیپلماسی و سیاسی بر موضوع عدم مذاکره با آمریکا متفق هستند و مذاکره با آمریکایی‌ها مطلقاً توصیه نمیشود.

 

دولت قبلی آمریکا نیز رفتارش با دولت فعلی تفاوت جوهری نداشت، البته ظاهرش فرق میکرد اما باطنشان یکی بود.

 

اهرم فشاری که فعلاً استفاده شده است، مصوبه‌ی اخیر شورای عالی امنیت ملی است اما همیشه در این حد متوقف نخواهیم ماند و در برهه‌ی بعدی، اگر لازم باشد، از اهرمهای فشار دیگری استفاده خواهیم کرد.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار جمعی از دانشجویان

۱۳۹۸/۳/۱
 

 
 

یکی از ناطقان سؤال کردند که کمبودها در اداره‌ی کشور به ساختار برمیگردد یا به کارگزاران. ساختار قانون اساسی خوب است. البته ساختارها میتوانند تکمیل شوند/ نظام پارلمانی که درباره‌ی آن بحث شد، ما مفصل در مجمع بازنگری قانون اساسی آن را بررسی کردیم و نتیجه این شد که مشکلاتش از نظام ریاستی بیشتر است/ اما ما کارگزاران اشکال، ناتوانی و کوتاهی داریم. گاهی کارگزاران حرکت اشتباهی میکنند که در جامعه شکاف بزرگ ایجاد میکند.

 

یکی از دانشجویان درباره خصوصی‌سازی سؤال کرد و خواستار توقف آن بود/ البته در خصوصی‌سازی خطاهای بزرگی صورت گرفته که بنده هم مکررا تذکراتی داده‌ام. اشکالاتی هست. منتها اصل خصوصی‌سازی نیاز مبرم اقتصاد است؛ این از جمله اشکالات ساختار بود که اصلاح شده است/ البته در عمل اشکالاتی وجود دارد؛ خطاها و بی‌توجهی‌ها و لغزش‌هایی صورت گرفته که باید جلوی لغزش‌ها را گرفت.

 

در صحبت‌ها بود که تصویب برجام را به رهبری نسبت داده‌اند؛ خب شما چشم و هوش دارید و همه چیز را میبینید. نامه‌ای که درباره‌ی برجام نوشته شد و شرایطی که ذکر شده که در این صورت تصویب میشود را ببینید. منتها اگر این شرایط اجرا نشده، وظیفه‌ی رهبری این نیست که وارد بشود. نظر ما این است که رهبری وارد کار اجرایی نشود، مگر جایی که به حرکت کل انقلاب ضربه میزند. اما آنطور که برجام عمل شد، من خیلی اعتقادی نداشتم و بارها هم به رئیس‌جمهور و وزیر خارجه گفتیم و تذکر دادیم.

 

«عظمت حادثه انقلاب و ماندگاری آن»، «عظمت راه طی شده و کارکرد انقلاب تا امروز»، «چشم‌انداز پیش‌روی انقلاب» و «عظمت نقش نیروی جوان متعهد» است/ ما یک حرکت عمومی لازم داریم برای رسیدن به چشم‌انداز. این حرکت طبعاً با محوریت جوان متعهد انجام میشود. جوان هم لزوماً ۲۲ و ۲۵ ساله نیست. ۳۵ ساله و ۴۰ ساله‌ها هم جوانند و میتوانند در نظام مدیریت کشور، تحول عظیم ایجادکنند.

 

در یکی دو سال اخیر، تشکل‌های دانشجویی چه در مسائل کشوری و چه در مسائل بین‌المللی کارهای خوبی کردند. در مسئله‌‌ی هفت‌تپه و ماشین‌سازی رفتند و مشکل را حل کردند؛ اینها نه پول دارند و نه قدرت قانونی اما حضورشان در پیگیری مطالبات کارگران اثر داشته/ درباره‌ یمن، نیوزلند، نیجریه و... دانشجوها اعلام حضور کردند. حضور جلوی سفارت‌ها خوب است؛ البته متانت و عقلانیت لازم است. در همه‌جا از دیوار بالا رفتن خوب نیست؛ هرچند در یک جاهایی مثل لانه جاسوسی خوب است.

 

این فرصت مغتنم انس با قرآن و نماز و دعا را به یک عادت نیکو و ماندگار تبدیل کنید.در مطالبتان غالباً دردها و نگرانی‌ها را بیان کردید، من نیز با بیان نگرانی‌ها و اشکالها کاملاً موافقم ولی توجه داشته باشید اگرچه روحیه‌ی نشاط و طلبکاری خیلی خوب است اما در بیان تعابیر و انتقادها باید دقت کنید چراکه بی‌دقتی در بیان، علاوه بر مؤاخذه‌ی خدایی، آثار نامطلوب دیگری خواهد داشت.

 

ساختار قانون اساسی ساختار خوبی است و اشکالی ندارد، البته در همه‌ی کشورها از جمله در کشور ما ساختارها در طول زمان تکمیل و نواقص و خلأهای آنها برطرف میشود، همانند اینکه در گذشته، مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود نداشت اما امروز وجود دارد.این مسائل را در مجمع بازنگری قانون اساسی به تفصیل بحث کردیم و به این نتیجه‌ی امروز رسیدیم، چراکه مشکلات نظام پارلمانی برای کشور بیش از مشکلات نظام ریاستی است.

 

در ساختار مشکلی وجود ندارد البته امکان کم و زیاد کردن آن وجود دارد، اما کارگزاران، اشکالها، کوتاهی‌ها، ناتوانی‌ها و سلایق گوناگونی دارند که نتیجه‌ی آن، این کمبودها میشود. البته اشتباه‌های ما مسئولان مانند اشخاص عادی نیست و شکافهای بزرگی در متن جامعه ایجاد میکند.

 

بنده در این خصوص مکرراً تذکراتی داده‌ام که در برخی موارد منجر به اصلاح یا توقف کار نیز شده است، اما اصل خصوصی‌سازی نیاز مبرم اقتصاد و کشور ما است و نباید جلوی آن گرفته شود، بلکه باید جلوی لغزشها و خطاها در خصوصی‌سازی گرفته شود.

 

من همواره جریان جوان انقلابی را تأیید کرده و میکنم، البته این به معنای تأیید یک کار خلاف یا غلط نیست که ممکن است از تعدادی جوان انقلابی سر بزند. بنابراین من خطا را تأیید نمیکنم اما جوان انقلابی را حتماً تأیید میکنم و اگر چیزی غیر از این نقل شد، حتماً آن را قبول و باور نکنید.شما البته چشم و هوش دارید و همه‌چیز را میفهمید. در آن نامه‌ای که درباره‌ی برجام به مسئولان نوشتم مشخص است که تصویب باید چگونه باشد؛ در آن نامه شرایطی ذکر شده که در آن صورت، تصویب میشود.البته اگر آن شرایط و خصوصیات اجرا و اعمال نشد، وظیفه‌ی رهبری این نیست که وسط بیاید و بگوید برجام نباید اجرا شود.

 

این بحث که وظیفه‌ی رهبری در این‌گونه مواقع اجرایی چیست، مقوله‌ای است، اما معتقدم در زمینه‌های اجرایی نباید رهبری وارد میدان شود و کاری را اجرا کند یا جلوی آن را بگیرد، مگر در مواردی که به حرکت کلی انقلاب ارتباط پیدا میکند که در آنجا وارد میشویم.

 

من به برجام به آن صورتی که عمل و محقق شد، خیلی اعتقادی نداشتم و بارها نیز به خود مسئولان این کار از جمله به آقای رئیس‌جمهور و وزیر محترم امور خارجه این مطلب را گفتیم و موارد زیادی را به آنها تذکر دادیم.

 

بعضی دوستان انتقادهایی کردند که خوب و بسیاری از آنها نیز بجاست، اما لحن انتقاد را تند نکنید، در بیان انتقادها نقطه‌ضعف به طرف مقابل ندهید و جوری حرف نزنید که بتوانند شما را در مراجع قضائی محکوم کنند و از افراط و تفریط در بیان، و نفی قاطع یک مجموعه بپرهیزید. شما فرزندان من هستید، تلاش کنید صحبتتان درست بیان شود.

 

حمایتهای مجموعه‌های دانشجویی از کارگران و ورود به نحوه‌ی واگذاری‌ها در مجتمع کشت‌وصنعت نیشکر هفت‌تپه و ماشین‌سازی تبریز و یا مطالبه از سه قوه و مجمع تشخیص مصلحت نظام در برخی موضوعها و همچنین برگزاری تجمعها در حمایت از مردم یمن و موضع‌گیری درباره‌ی حوادث نیوزیلند و نیجریه، اقدامات خوبی بود که انجام گرفت.

 

در اجتماعات و مطالبه‌گری‌ها، سخن منطقی، تأثیرگذار خواهد بود و من ضمن تأیید این‌گونه حرکتها بر استمرار آنها تأکید دارم.متأسفانه این حرکت، روال مطلوبی ندارد و مجموعه‌های دانشجویی و هیئتهای اندیشه‌ورز آنها باید نسبت به طراحی برنامه‌های مطالعاتی برای دانشجویان، اقدام کنند.

 

این بیانیه، یک ترسیم کلی از گذشته، حال و آینده‌ی انقلاب اسلامی است که در آن چهار نقطه‌ی اصلی و کلیدی وجود دارد: ۱- عظمت وقوع و ماندگاری انقلاب اسلامی ۲- عظمت کارکردِ انقلاب اسلامی تا به امروز ۳- عظمت چشم‌اندازی که انقلاب اسلامی باید به آن برسد و ۴- عظمت نقش نیروی جوان متعهد در مسیر پیش رو.

 

اکنون ما نیازمند یک حرکت عمومیِ منضبط، پرسرعت و همراه با پیشرفتِ محسوس و با محوریت جوان متعهد و حزب‌اللهی، به سمت چشم‌انداز و اهداف بلند انقلاب اسلامی هستیم تا حضور تأثیرگذار جوانان، در نظام مدیریتی کشور تحول به وجود آورد.

 

جوانان چگونه و در چه فرایندی میتوانند به این حرکت عمومی ورود و در آن نقش‌آفرینی کنند؟ «شناخت واقعی از صحنه»، «جهت‌گیری مشخص»، «برخورداری از عامل یا عوامل امیدبخش» و «اتخاذ راهکارهای عملی برای هدایت این حرکت عمومی.»

 

کسانی که محور و محرک این حرکت هستند، باید از عناصر موجود و درگیر در صحنه شناخت کافی داشته باشند و بدانند که «جمهوری اسلامی در چه وضعی است»، «فرصتها و تهدیدهایش چیست» و «دوستان و دشمنانشان چه کسانی هستند.»

 

جهت‌گیری حرکت عمومی ملت ایران به سمت تشکیل جامعه‌ی اسلامی و در نهایت تمدن پیشرفته‌ی اسلامی است.ظرفیتهای اثبات‌شده‌ی ملت ایران در شکل‌دهی و به سرانجام رساندن کارهای بزرگ (که در پیروزی و استمرار انقلاب اسلامی ظهور کامل داشت)، مهم‌ترین نقطه‌ی امید حرکت عمومی ملت ایران به سمت تحقق اهداف و چشم‌انداز روشن کشور است.

 

فرسودگی و انحطاط تردیدناپذیر تمدن غربی که البته بروز ملموس آن زمان‌بر خواهد بود، نقطه‌ی امید دیگری در روند حرکت عمومی ملت ایران است.تبیین این عناصر چهارگانه در افکار عمومی، به ذهن فعال و زبان گویا نیاز دارد اما عنصر چهارم به برنامه‌ریزی، هدایت، تمرکز، فعالیت لحظه‌به‌لحظه و پیگیری نیز نیاز دارد تا کاروان عظیم جامعه و بویژه جوانان را به پیش ببرد.

 

برنامه‌ریزی و ارائه‌ی راهکار برای هدایت حرکت عظیم ملت بر عهده‌ی جریانها و حلقه‌های میانی از جمله تشکلهای دانشجویی است که غالباً مجموعه‌های جوان، خوش‌فکر و فعال هستند و میتوانند نقش و شأنِ محور بودن برای حرکت عمومی جامعه را بر عهده بگیرند.تعبیر آتش به اختیاری که قبلاً بیان شد، مربوط به این‌گونه مجموعه‌ها است.

 

هرجا گروهی جوان با ذهن فعال و پویا شکل بگیرد، میتواند با تأثیرگذاری در محیط اطراف و دیگر مجموعه‌ها در «عزم و حرکت و بینایی و پیشرفت حرکت عمومی ملت» مؤثر باشد.

 

«حزب‌بازی» بی‌برکت است اما تشکیل گروه‌های فعال سیاسی با هدف فهم کردن و تحلیل موضوعها و حوادث سیاسی و انتقال این تحلیل به دیگران، میتواند تأثیری بسیار اساسی داشته باشد.تشکیل میزگردها و کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها راهکار دیگر رهبر انقلاب برای حضور مؤثر جوانان در صحنه بود.

 

جوانان منتظر حرکت رئیس دانشگاه یا مسئولان دیگر نباشند، خودشان با مطالعه‌ی خوب و با حضور افراد دارای ذهن فعال و زبان گویا این میزگردها و کرسی‌های آزاداندیشی را شکل دهند.در حال حاضر درصد زیادی از دانشجویان در تشکلها فعال نیستند، اما اگر این‌گونه فعالیتها انجام شود، درصد بیشتری از دانشجویان به تشکلها و فعالیتهای دانشجویی راغب میشوند.

 

ارائه‌ی خدمات از جمله حضور گروه‌های جهادی در مناطق مختلف، راهکار بسیار مهم دیگری است که هرقدر تقویت و هدف‌دار شود میتواند میزان نقش‌آفرینی جوانان را در صحنه افزایش دهد.البته همه‌ی این راهکارها باید با الهام از جهت‌گیری کلی کشور یعنی «رسیدن به جامعه‌ی اسلامی و تمدن پیشرفته‌ی اسلامی» صورت گیرد.

 

این فعالیتها به ورود نسل جوان متعهد به عرصه‌ی مدیریت کشور منجر خواهد شد و طبعاً هنگامی که جوانان متعهد و حزب‌اللهی به معنای حقیقی کلمه، جزو مدیران ارشد کشور شدند، حرکت عمومی شتاب و رونق بیشتری خواهد گرفت.

 

فعالیتهایی که با هدف ورود و تأثیرگذاری جوانان در جریان عمومی کشور صورت میگیرد، نباید به کارها و اهداف علمی مجموعه‌های جوانان ضربه بزند، بلکه باید هر دو کار را با هم به پیش برد، چراکه میتوان هم نخبه‌ی پیشتازِ علمی بود و هم در گروه‌های جهادی یا نشریات و مجموعه‌های دانشجویی فعالیت کرد.کسانی که در این نشریات فعال هستند، میتوانند با تشکیل مجموعه‌هایی، بعد از دوران دانشجویی نیز در عرصه‌ی نشر ادامه‌ی حرکت بدهند و مؤثر باشند.

 

مجموعه‌های دانشجویی نباید منتظر دعوت باشند، باید هرکس و هر تشکلی در هر زمینه‌ای توانایی دارد، خودجوش و البته با فکر و ذهن فعال و منضبط وارد عرصه شود و بدون توجه به مشکلات، تأثیرگذاری کند.

 

دشمن با هدف فلج کردن نسل جوان درصدد است آنان را به شهوات، مواد مخدر و برخی فعالیتهای بیهوده در فضای مجازی مشغول و به نومیدی بکشاند اما با حرکات نشاط‌آور و امیدآفرین جوانان و مجموعه‌های دانشجویی، این توطئه نیز خنثی خواهد شد.

 

حتی اگر صد اشکال و ایراد در مسئولان یا عملکرد دستگاه‌ها می‌بینید هرگز ناامید نشوید و با توکل به خدا، با مشکلات مبارزه و افق روشن آینده را محقق کنید.شما جوانان اطمینان داشته باشید که زوال دشمنان بشریت یعنی تمدن منحط آمریکایی و زوال اسرائیل را شاهد خواهید بود.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار طلاب حوزه های علمیه

۱۳۹۸/۲/۱۸ 

 

بعضی میگویند مردم از دین فاصله گرفته‌اند. ما که طلبه بودیم، هیچ‌وقت در هیچ شهری در هیچ جلسه‌ای، این اجتماعاتی که امروز پای منبرها مشاهده میکنید وجود نداشت؛ یک دهم این هم وجود نداشت. وجوهاتی که امروز مردم میدهند نشان میدهد که مردم متدین هستند/ حرف‌های بدون معیار علمی گفته میشود، لکن روحانیت محترم است و علیرغم سیاه‌نمایی‌هایی که انجام میشود، واقعیت چیز دیگری است؛ این وظیفه را سنگین میکند.

 

امروز وظیفه حوزه از گذشته سنگین‌تر است؛ علت هم این است که نیاز و قبول بیشتر است/ سابق شاید ایمان‌های قرص وجود داشت لکن جلوه‌ی عملی نداشت. وسط تهران شیخ فضل‌الله را بر دار کشیدند، عده‌ای هم گوشه و کنار اشکی ریختند اما حرکتی صورت نگرفت؛ با آنکه رضاخانی هم سر کار نبود. این را مقایسه کنید با [شهادت] طلبه‌ی همدانی؛ چه غوغایی شد. اگر آن جنازه‌ی مطهر در تبریز و تهران و بقیه کشور هم می‌آمد همان‌طور تشییع میشد.

 

علما در مقام ورثه‌ی انبیا باید برای عملی شدن توحید و اقامه‌ی قسط، مجاهدت کنند.در داخل کشور توجهی که امروز نسبت به مسائل دینی و روحانیت وجود دارد، با گذشته و قبل از انقلاب اسلامی، قابل مقایسه نیست.

 

این تصور که مردم در نقاط مختلف دنیا نسبت به معارف دینی رویگردان شده‌اند، تصور غلطی است بلکه اقبال به این معارف بیشتر شده است.

 

نمونه‌هایی همچون این تشییع و یا حضور گسترده‌ی مردم بویژه جوانان در نمازهای جماعت و نشستن در جلسات و پای منابر، جزو واقعیات ایران اسلامی و نشان‌دهنده‌ی تدین مردم و اعتماد آنها به روحانیت است و برخی تبلیغات و سیاه‌نمایی‌ها درباره‌ی ایمان و دین‌داری مردم و یا رویگردانی آنها از روحانیت، خلاف واقع و بدون تحقیق و معیار علمی است.

 

شناساندن معارف دینی به مردم بخشی از وظایف حوزه‌های علمیه است و بخش دیگر این وظیفه، محقق کردن معارف دینی در متن زندگی مردم است.

 

وظیفه‌ی پیامبر فقط بیان معارف اسلام نیست، به همین علت نبیّ مکرم اسلام برای عملی شدن توحید و اقامه‌ی قسط، مجاهدت و مبارزه میکند تا اسلام در معنای جامع و کامل آن محقق شود.

 

علما نیز به‌عنوان ورثه‌ی انبیا موظفند برای تحقق اسلام در محیط زندگی مردم تلاش کنند که اوج این تلاش را امام رضوان‌الله‌تعالی‌علیه در مقام یک حکیم واقعی انجام داد.

 

کاری که حوزه و بزرگان حوزه در زمان مبارزات منتهی به تشکیل جمهوری اسلامی انجام دادند، دقیقاً جزو وظایف ذاتی و هویتی حوزه بود.

 

بعد از تشکیل نظام اسلامی باید دولت اسلامی به معنای واقعی کلمه، سپس جامعه‌ی اسلامی، و بعد از آن تمدن حقیقی اسلامی به وجود آید که حوزه‌ها در این روند مسئولیتهای سنگینی دارند که باید با فکر و تعمق، این وظایف را درک و برای اداء آنها برنامه‌ریزی و تلاش کرد.

 

حرفهای خوبی را که امروز درباره‌ی «سبک زندگی»، «حکمرانی اسلامی»، «استقرار توحید در جامعه»، «مبارزه با طواغیت» و مسئله‌ی مهم «عدالت» بیان کردید، به میان مردم سراسر کشور ببرید و با افزایش معرفت جامعه، گفتمانهای انقلابی را تقویت کنید.

 

حوزه، مرکزی است که عالم دینی پرورش میدهد تا او با تسلط بر معارف اسلامی برای تحقق اسلام وارد میدان عمل شود، بنابراین همه‌ی برنامه‌ریزی‌ها و کارهای حوزه باید در چارچوب این هویت و شاکله‌ی اصلی انجام شود.

 

فقه و درس خواندن را کاملاً جدی بگیرید.عالم دین باید بداند معارف و حقایق دینی را چگونه از منابع به دست آورد.اگر این مِتُد درست آموخته شود آن وقت ارزشهای اخلاقی نیز درست استنباط میشود.

 

مهم این است که اختلاف‌نظر در حوزه‌ها در «مسائل عملی، جهت‌گیری‌های فکری و مسائل سیاسی»  مدیریت شود تا به درگیری و تشنج منجر نشود، همان‌گونه که بزرگان فقه، فلسفه و عرفان در حوزه‌ها در طول تاریخ با وجود اختلافات، همواره برای خدا به معنای واقعی کلمه اتحاد داشتند.بزرگان حوزه نیز در مقابل طلاب جوان، حلم و تحمل داشته باشند.

 

این مطالب که با تعابیر خوب و به‌صورت کارشناسی بیان شد، حاکی از عمق فکری و سطح بالای اندیشه و فهم، و حرکت و پیشرفت حوزه است که واقعاً تحسین‌برانگیز است.

 

استفاده از ظرفیتها و خلاقیتهای طلاب جوان و تأسیس یک بانک اطلاعاتی از این ظرفیتها، پیشنهادی بسیار خوب است.فقه، استخوان‌بندی و ستون فقرات زندگی اجتماعی و سیاسی است و تخصص‌گرایی در این زمینه نتایج خوبی خواهد داشت اما باید مراقب برخی عیوب تخصص‌گرایی نیز بود.

 

حضور چند ده هزار طلبه‌ی فاضل خواهر در خانواده‌ها و در میان زنان جامعه بسیار مغتنم است، ضمن آنکه باید از ظرفیت این طلاب در مراکز رسمی و فرهنگی استفاده شود.باید تمرکز اصلی بر اجرایی و عملی شدن برنامه جامع قرار گیرد.

بیانات مقام معظم رهبری درمحفل انس با قرآن کریم

۱۳۹۸/۲/۱۶

 

یکی از کارهای خیلی مهم این است که جلسات قرآن را زیاد کنیم/ در گذشته، توجه قرآنی یک‌هزارم الان هم نبود، اما یکی از عادت‌های خوبی که وجود داشت همین دوره‌های خانگی قرآن بود. مساجد را پایگاه قرآن قرار بدهید/ من واقعاً کاری که در ماه رمضان‌ها در مشهد و قم راه افتاده که یک جزء را همه میخوانند، لذت میبرم. این حرکت که از قم هم شروع شد خیلی کار خوبی است. این بایستی در مساجد مختلف در طول سال تکرار بشود.

 

قرآن نیاز امروز ماست. کل جامعه‌ی بشری نیاز دارند به قرآن. قرآن است که با استکبار با ظلم، با کفر بالله صریحا مخالفت و مقابله میکند. قرآن است که با طغیان و طاغوت با قدرت مقابله میکند. اینها گرفتاری امروز بشر است/ اینهایی که میبینید عربده میکشند در موضع ریاست جمهوری یا پادشاهی فلان کشور علیه ثبات و آرامش کشورها همانهایی هستند که قرآن بر سر آنها داد کشیده است.

 

قرآن می گوید اعتماد نکنید به ظالمین. دیدیم در بعضی کشورهای اسلامی یک بیداری‌ای به وجود آمد، منتها مثل شعله‌ای که رویش خاکستر بریزند، خاموش شد. چون رکون کردند به آمریکا و رژیم صهیونیستی/ اگر خدای متعال کمکی کرد به یک ملتی و آن ملت قدر ندانستند، کتکش را می‌خورند، سیلی‌اش را می‌خورند/ ملت ما قدر دانست. امام یادمان داد که چکار کنیم و حرکت کردیم. امروز هم راه همین است و جز ایستادگی مقابل شیاطین و کفار راهی وجود ندارد.

 

عزت روزافزون و پیشرفت فوق‌العاده‌ی ملت ایران در چهل سال گذشته، به علت عمل به قرآن و ایستادگی بوده است و امروز نیز تنها راه غلبه بر شیاطین و کفار، ایستادگی است.

 

آنهایی که از موضع رئیس‌جمهور و یا پادشاه برخی کشورها، بر سر ملتها عربده میکشند، همانهایی هستند که قرآن صراحتاً دستور مقابله با آنها را داده و تأکید کرده است به آنها اعتماد نکنید.

 

این حرکت به علت قدر ندانستن آن و اعتماد به آمریکا و رژیم صهیونیستی خاموش شد اما ملت ایران به برکت امام بزرگوار که سرشار از معارف قرآنی بود، قدر حرکت و انقلاب خود را دانست و از همان روز اول به قدرتهای استکباری اعتماد نکرد و در مقابل آنها ایستاد.

 

قرائت هنرمندانه‌ی قرآن و تکیه‌ی صحیح و بجا بر عبارات، موجب تأثیرگذاری بر مخاطبان و فهم آن میشود.باید این محافل در طول سال در مساجد برگزار و مساجد به پایگاه‌های قرآنی تبدیل شوند.

 

علاوه بر محافل قرائت قرآن باید جلسات تفسیر قرآن نیز برگزار شود تا سطح معارف قرآنی و دینی جامعه افزایش یابد.انس جامعه با معارف قرآنی موجب استحکام و قوام جامعه در شئونات و مسائل مربوط به حیات دنیوی و حیات اخروی خواهد شد.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار معلمان و فرهنگیان
۱۳۹۸/۲/۱۱

 
 

شما در واقع هویت‌سازی فرهنگی میکنید/ دلیل اینکه روی سند ۲۰۳۰ آنقدر کار میکنند، چون میخواهند آموزش و پرورش، مناسبات فکری شاگردان را جوری تنظیم کند که اساس زندگیشان طبق تفکر غربی باشد. یعنی شما سرباز درست کنید برای انگلیس و آمریکا و بقیه این وحشی‌های کراوات و ادکلن زده؛ همین‌هایی که آدم میکُشند و به آدمکش کمک میکنند، بدون اینکه خم به ابرو بیاورند.

 

اگر پول داشتید ولی سرمایه‌ی انسانی نداشته باشید به جایی نمیرسید؛ مثل این کشورهای پولدار که جیبهای گشادشان را در اختیار خائنین به بشریت قرار میدهند/ کشور ما روی دریایی از نفت خوابیده بود؛ ما نه خبر داشتیم و نه بلد بودیم استخراج کنیم. نفت ما را بردند. این نتیجه سرمایه‌گذاری نکردن روی منابع انسانی است/ معلم، پایه ریز تمدن نوین است. اگر نیروی انسانی شایسته نباشد تمدن نیست. شما جهادگرانی در میدان مبارزه با جهل و بیسوادی هستید.

 

سند تحول در آموزش و پرورش یک ریل گذاری است. ابلاغ آن کافی نیست، باید انجام شود/ اولین چیزی که لازم است، روحیه انقلابی است. خداوند نخواهد گذشت از کسانی که با قلمشان روحیه انقلابی را تضعیف میکنند/ رضاخان را انگلیسیها و محمدرضا را انگلیس و آمریکا سر کار آوردند. انگلیسیها از رضاخان عصبانی شدند و به او گفتند برو و او رفت! خب اگر یک جو غیرت داری بگو نمیروم، بگذار تو را بکشند. انقلاب آمد این حکومت را سرنگون کرد. روحیه انقلابی، جان و روح این ملت است.

 

نگذارید دانش‌آموزان سیل‌زده از درس عقب بمانند. الان بازسازی مدارس شروع شده است؛ خیرین مدرسه‌ساز هم که انصافاً جریان مفید و خیّری در کشور هستند، کمک میکنند. جوری مدیریت شود که تا وقتی مدارس ساخته نشده، اینها از تحصیل عقب نمانند.

 

نسل سوم و چهارم انقلاب که امروز مقابل دشمن می‌ایستد و اصرار میکند که از حرم دفاع کند و شهید میشود، این را آموزش و پرورش تربیت کرده؛ آنهم در این دنیای اینترنت و ماهواره و مفاسد گوناگون/ دانشمندان نانو، جوانهایی که به اردوی جهادی میروند، اینهمه کار بزرگ علمی؛ اینهمه شهید دانش آموز و معلم؛ اینها را آموزش و پرورش تربیت کرده است/ آموزش و پرورش دوره انقلاب را دست کم نگیرید. البته نواقص و معایب هست که به تفضل الهی اینها را اصلاح خواهیم کرد.

 

معلمان، پرورش‌دهنده‌ی مهم‌ترین سرمایه‌ی یک ملت یعنی سرمایه‌ی انسانی، پایه‌ریزان تمدن نوین، جهادگران میدان کارزار مبارزه با جهل و بی‌سوادی، و سازندگان هویت و فرهنگ یک ملت هستند.

 

شهید مطهریِ عزیز به معنای واقعی، یک معلم دلسوز بود که با فکر و بیان قوی، رسوخ اندیشه‌های عمیق اسلامی را در ذهن جوانان دنبال میکرد و شهادت او در این راه، به‌منزله‌ی امضای قطعی خداوند متعال بر کارنامه‌ی آن بزرگوار بود.

 

مهم‌ترین سرمایه برای یک ملت، سرمایه‌ی انسانی است، زیرا کشورِ بدون سرمایه‌ی انسانی مانند برخی از کشورهای پول‌داری است که ثروت آنها به‌صورت سفاهت‌آمیز در اختیار دستهای خائن به بشریت قرار میگیرد، همچنان‌که در دوران طاغوت نیز ایران بر روی دریای نفت بود اما بیگانگان بر این منابع مسلط شدند و با آن، تمدن و کارخانه‌های خود را ساختند و از نفت ما برای پیروزی در جنگهای خود استفاده کردند.

 

معلمان، پایه‌ریزان تمدن نوین، و جهادگرانِ در میدان کارزار با جهل و بی‌سوادی هستند که برای جامعه و نسلِ جوان آن، هویت‌سازی فرهنگی میکنند.

 

جان کلام در سند ۲۰۳۰ که فصل مهمی از آن به آموزش و پرورش اختصاص دارد، این است که نظام آموزشی باید جوری تنظیم شود که فلسفه، سبک زندگی و مفهوم حیات، بر اساس مبانی غربی به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود.

 

غربی‌ها انتظار دارند معلمانِ متدین ما که علاقه‌مند به آینده‌ی کشور هستند، در کلاس درس خود برای آنها سرباز تربیت کنند، تا دانش‌آموز ما سرباز و رعیت همان وحشی‌های کراوات‌زده‌ی ظاهرسازی شود که براحتی آدم میکُشند و به آدم‌کش‌ها کمک میکنند.

 

البته آموزش‌وپرورش با نقطه‌ی مطلوب فاصله دارد که باید با کار و تلاش، نواقص و معایب را برطرف کرد اما وضعیت امروز آموزش‌وپرورش با وضع اسف‌بار آن در قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.

 

«دانشمندانی که کشور را در شاخه‌های مختلف علمی همچون فناوری نانو جزو رتبه‌های برتر دنیا قرار داده‌اند»، «هزاران دانش‌آموز و معلم شهید، و نسل سوم و چهارم انقلاب که با وجود زمینه‌های گوناگون برای مفاسد اخلاقی در دنیای امروز، با انگیزه‌ی مجاهدت، محکم و استوار در مقابل دشمن می‌ایستد و برای اعزام به دفاع از حرم اصرار میکند»، «جوانان فعال در اردوهای جهادی و دلدادگان به معنویات و اهل دعا، توسل و پیاده‌روی اربعین» در همین آموزش‌وپروش تربیت شده‌اند، بنابراین نباید آموزش‌وپرورش دوره‌ی انقلاب را دست‌کم گرفت.

 

آموزش‌وپرورش باید انسانهایی «دانا، توانا، خردمند، پرهیزکار، پاک‌دامن، کارآمد، شجاع، هوشیار و اهل اقدام» تربیت کند که اگر چنین شود، همان آرزویی که بارها بیان کرده‌ام محقق میشود و ایران عزیز به جایگاهی میرسد که تا پنج دهه‌ی بعد، هرکسی در هر جای جهان بخواهد از مرزهای جدید علم آگاه شود باید زبان فارسی یاد بگیرد.

 

«سند تحول آموزش و پرورش» نوعی ریل‌گذاری است و میتواند این بخش مهم از کشور را به سرمنزل مقصود برساند.باید با جدیت، تحقق سند تحول را پیگیری کرد که این امر، روحیه‌ی انقلابی میخواهد.

 

روحیه‌ی انقلابی به‌منزله‌ی جان و روح این ملت است و خداوند از کسانی که در این مسئله تشکیک و آن را تضعیف کنند، نخواهد گذشت.

 

مؤسس رژیم پهلوی را انگلیسی‌ها آوردند و وقتی او را نخواستند، به او دستور ترک کشور دادند و رضاخان هم در اوج بی‌غیرتی و ذلت و خفت، این دستور را پذیرفت. آیا برای یک ملت، ننگ و سرافکندگی بیشتر از این امکان‌پذیر است که رئیس کشورش را بیگانگان بیاورند و هر وقت نخواستند با تحقیر او را بردارند؟

 

 محمدرضا پهلوی را هم انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها روی کار آوردند و او هم در مقابل، کشور را به خدمت آنها درآورد. اما انقلاب، ایران عزیز را از زیر پای این انسانهای حقیر و پست و ظالم بیرون کشید. حالا اگر کسی این روحیه‌ی انقلابی را تضعیف کند، آیا خدا او را میبخشد؟

 

باید بدون ترس و محافظه‌کاری، به تشخیص و تصمیم رسید و اقدام لازم را نه نمایشی و تشریفاتی، بلکه واقعی و حقیقی انجام داد.

 

البته تصمیم و اقدام انقلابی به معنای بی‌توجهی به نقد عالمانه نیست، چراکه استقبال از نقد عالمانه، جزو روحیه‌ی انقلابی است.

 

متون آموزشی که سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تولید میکند، باید منطبق با سند تحول باشد.باید با سرعت و جدیت و در زمانی کوتاه این کار را انجام داد، چراکه امروزه هر «ساعت» در پیشرفت جامعه مهم است.سازمان پژوهشی و برنامه‌ریزی باید از لحاظ انسانهای دانا، آگاه، خوش‌فکر، متدین و انقلابی غنی شود.

 

در این مراکز باید معلمانی تربیت شوند که به معنای حقیقی کلمه، معلم و تعلیم‌دهنده‌ی دین و تقوا و انقلاب باشند.

 

جایگاه ایران در المپیادهای جهانی باید حفظ شود و تنزل رتبه‌های کشور در برخی المپیادها از جمله ریاضی، فیزیک، شیمی و رایانه جبران شود و کشور و ملت به المپیادی‌های جوانی که رتبه‌های جهانی کسب میکنند، افتخار کند.

 

البته برخی از این موضوع برداشت ناصحیح و سطحی میکنند؛ نشاط و سرزندگی یعنی برنامه‌های ورزشی یا فوق برنامه‌های جذاب به‌گونه‌ای باشد که جوان، باانگیزه، پرانرژی و پرامید به درس و کار مشغول باشد.

 

گاهی اوقات فشارهای درسی در مدارس و در آموزشگاه‌هایی که به‌دنبال قبولی بیشتر در کنکور یا به دست آوردن رتبه‌های بالا هستند، جوان را پژمرده و افسرده میکند که باید برای حل این مسائل فکر و تدبیر و اقدام کرد.

 

دانشگاه‌ها میگویند در سالهای اخیر صندلی خالی هم داشته‌اند؛ لازم است کارشناسان با بررسی عمیق درباره‌ی «بودن یا نبودن کنکور، ادامه‌ی آن به شکل فعلی یا تغییر آن»، تصمیم‌گیری کنند و مسئولان مربوط، این تصمیمات را اجرا کنند.

 

البته در ساختار، نیروی انسانیِ پرانگیزه و منابع مالی، نقص‌هایی وجود دارد که وزیر محترم باید دنبال کند تا معاونت پرورشی به معنای حقیقی آن محقق شود.

 

معلمان محترم، شریف و آبرودار هستند و عزت نفس آنان در مسئله‌ی معیشت باید محفوظ بماند.آنها میخواهند از این نقطه‌ضعف برای مقاصد خود بهره‌برداری کنند اما قطع‌نظر از این سوءاستفاده، باید درباره‌ی درآمد معلمان به‌گونه‌ای عمل کرد که عزت نفس آنان حفظ شود.

 

این دانش‌آموزان حتی تا هنگامی که مدارس آنها با همت دولت و مردم و کمکهای قابل تقدیر خیّرین مدرسه‌ساز تعمیر و ساخته شود، نباید از درس و تحصیل عقب بمانند.

 

قدرتمندان مادی دنیا چندین قرن برای القای تعارض دین با علم تلاش کردند اما در جمهوری اسلامی پرچم دین از همه جای دنیا برافراشته‌تر است و کشور از لحاظ علمی نیز جزو کشورهای پیشرفته محسوب میشود.

 

این نخبگان عزیز با هویت «ایرانیِ سربلند» و هویت دینی و اسلامی مشغول تحقیق و نوآوری و ابتکار و پیشرفت علمی هستند که این حرکت نشاط‌انگیز باید همچنان با قدرت ادامه داشته باشد.مهارت آموزی باید از مدارس و دبیرستان‌ها شروع و پیگیری شود.

 

آمریکا و صهیونیسم در همه‌ی ابعاد در حال برنامه‌ریزی و اقدام هستند؛ البته این مختص دولت فعلی آمریکا نیست، قبلی‌ها هم همین کارها را با دستکش مخملین انجام میدادند اما کمکی که رئیس‌جمهور فعلی آمریکا به ما کرده این است که این دستکش را درآورده و همه، آن چدن پنهان در زیر دستکش آمریکایی‌ها را می‌بینند.

 

در مقابل آرایش جنگی دشمن علیه ملت ایران، ملت هم باید آرایش مناسبی بگیرد و همه‌ی مسئولان، آحاد ملت و افراد توانا و نخبه در هر زمینه‌ای مشغول کارند با احساس مسئولیت و آمادگی وارد میدان شوند.دشمن علی‌الظاهر در زمینه‌ی نظامی، آرایش جنگی ندارد که البته نظامیان ما حواسشان جمع است.

 

همه مراقب باشند به‌خاطر اختلاف سلیقه‌های کوچک مقابل هم قرار نگیرند چراکه اقتدار ملت در گرو اتحاد آحاد مردم، گروه‌های اجتماعی، اقوام مختلف و وحدت متقابل مسئولان و مردم است.

 

به فضل الهی توطئه‌ها و تدابیر دشمن با وجود همه‌ی تبلیغات وسیع برای مشغول کردن ذهنها و مخلوط کردن صحنه، به ضرر خود او تمام میشود.

 

بدون تردید، جوانان عزیز ایران سرافراز، شکست آمریکا و به زانو درآمدن صهیونیسم، و عزت و عظمت نهایی ملت ایران را مشاهده خواهند کرد.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگران

۱۳۹۸/۲/۴

 
 

دشمن از اول انقلاب بر روی همه‌ی نقاطی که می‌توانسته جامعه را به هرج و مرج بکشد تکیه کرده؛ از جمله مسئله‌ی کار و کارگر. ۴۰سال است کارگران توی دهن دشمن زده‌اند. مسئولین کشور این را قدر بدانند/ کسانی هستند که دنبال سوءاستفاده خودشان هستند؛ کارخانه سرِپا را از دولت می‌خرند و از بین می‌برند و ماشین‌های کارخانه را می‌فروشند و در زمین آن برج می‌سازند. باید جلوی اینها را همه‌ی قوه‌ها بگیرند و با آن مبارزه کنند.

 

دشمن علیه ملت و انقلاب عظیم و جمهوری اسلامیِ ما که فریاد عدالت را در جهان سر داده و ملت‌ها را متوجه خود ساخته بارها اقدام کرده و ناکام شده؛ حالا هم پرداخته به مسائل گوناگون اقتصادی و می‌گویند می‌خواهیم ملت ایران را به زانو دربیاوریم. اما بدانند ملت ایران در مقابل آن‌ها به زانو درنخواهد آمد.

 

این حرکت اخیر آمریکا برای تحریم فروش نفت ایران به جایی نمیرسد. ما آنقدری که نیاز داریم و خودمان اراده می‌کنیم، می‌توانیم نفت خود را صادر کنیم. آنها به خیال خودشان راه را مسدود کرده‌اند اما ملت فعال و مسئولین بیدار اگر دامن همت به کمر بزنند بن‌بست‌ها را باز خواهند کرد/ ملت ایران ملتی نیست که در مقابل دشمنی آنها ساکت بنشیند/ هرچه ما کمتر وابسته به این شکل از فروش نفت باشیم، قدر می‌دانیم و این برای ما بهتر است.

 

دشمن برای به زانو در آوردن ملت ایران بر فشار اقتصادی متمرکز شده است اما بداند این ملت هیچگاه به زانو در نمی آید و ضمن استفاده از فرصت تحریم برای رشد و شکوفایی، دشمنی‌های آمریکا را بی پاسخ نمی‌گذارد.

 

کار یک ارزش والا است و این موضوع باید به یک فهم عمومی در جامعه تبدیل شود تا جایگاه ارزشمند کارگر نیز شناخته شود.رونق تولید یکی از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی است و اگر اقتصاد مقاومتی محقق شود، تصمیم‌های سردمداران آمریکایی و صهیونیستی درباره نفت و مسائل اقتصادیِ دیگر، تأثیرگذار نخواهد بود.

 

«رونق تولید»، «حمایت از کالای ایرانی»، «تحرک کاری» و «اقتصاد مقاومتی» در واقع زمینه‌ساز عزت ملی و نفوذناپذیری در برابر تصمیم‌های بیگانگان خواهد شد.

 

ملتها هیچگاه راضی نخواهند شد تا تحت تأثیر و نفوذ تصمیمات دشمنان خود قرار گیرند.آنها می‌گویند دشمن نظام جمهوری اسلامی هستیم و با ملت ایران دشمنی نداریم اما دشمنی با جمهوری اسلامی، دشمنی با ملت ایران است زیرا جمهوری اسلامی به کمک و مدد مردم برپاست و اگر کمک مردم نبود، جمهوری اسلامی نبود.ملت ایران به‌ویژه کارگران در همه این موارد، بر دهان دشمن زدند و او را مأیوس کردند.
 

مسئولان کشور و سیاست‌سازان و مجریان سیاستها باید قدر جامعه کارگری را بدانند و به مسائل اساسی آنها همچون امنیت شغلی، احترام به کارگر و موضوع دستمزد کارگران توجه صحیح و دقیقی داشته باشند.

 

بعضی خریداران کارخانه‌ها با از بین بردن کارخانه، فروش تجهیزات آن، و تبدیل کردن زمین کارخانه به بُرج، سوءاستفاده می کنند که همه مسئولان در سه قوه، باید با اینگونه مسائل مقابله جدی کنند.

 

در زمینه مقابله با واردات بی‌رویه کالاهای خارجی، مقررات سختی وجود دارد اما این ضوابط باید با قاطعیت اجرا شوند.تحریمها اگرچه در برخی موارد زمینه‌ساز بروز مشکلات می‌شوند اما اگر با آنها مقابله صحیح و منطقی شود، به نفع کشور خواهد بود زیرا تحریمها موجب تکیه بر توان، ظرفیت و ابتکارهای داخلی خواهد شد.

 

آمریکایی‌ها با تمرکز بر مسائل اقتصادی به دنبال به زانو درآوردن ملت ایران هستند اما بدانند این حرکت اخیر آنان نیز ناکام می‌ماند و ملت بزرگ و عزیز ایران در مقابل شیطان بزرگ هیچگاه به زانو در نخواهد آمد.

 

ملت فعال و مسئولان هوشیار ایران نشان داده اند اگر همت کنند همه بن‌بست‌ها را می‌شکنند و قطعاً این تلاش آمریکایی‌ها هم به جایی نمی‌رسد و جمهوری اسلامی هر مقدار لازم داشته باشد و اراده کند، نفت صادر خواهد کرد.

 

بدانید دشمنی‌های شما بی‌پاسخ نخواهد ماند و ملت ایران، ملتی نیست که علیه او کار و توطئه کنند و او بنشیند و تماشا کند.

 

کاهش وابستگی به فروش نفت را قدر و نوعی فرصت می‌دانیم و از آن برای تکیه بیشتر بر توانایی‌های داخلی استفاده می‌کنیم.

 

باید فرهنگ کار و تولید و تلاش را ترویج دهیم و روحیه انتظار برای ثروت بادآورده را از بین ببریم و روشهایی شبیه بخت آزمایی را ترویج نکنیم که دستگاههای مختلف از جمله صدا و سیما باید متوجه این معنا باشند.

 

رشد فرد و جامعه در گرو اراده و همت و تلاش است و جوامعی که در دنیا از لحاظ مادی رشد کرده‌اند، بر اثر همین عوامل بوده است چراکه خداوند وعده داده به کسانی که برای دنیا هم کار می‌کنند، کمک خواهد کرد.تحقق این اهداف به کار و تلاش مستمر نیاز دارد.

 

هدف از بیان گام دوم این بود که باید با همان انگیزه و همت بلندی که کشور را از زیر لگد مستکبران خارج کرد به حرکت پرشور برای رسیدن به قله‌های بلند پیشرفت و عزت ادامه داد.

 

به فضل الهی مجموعه‌های گوناگون و غالباً جوان در سراسر ایران عزیز مشغول فعالیت هستند تا در پرتو حرکتی عظیم، ملت ایران به قله‌های رفیع عزت مادی و معنوی برسد.

 

در همین بلای طبیعیِ سیل، با وجودی که کسی ملت را به صحنه دعوت نکرد، مردم همچون سیل به کمک سیل‌زده‌ها رفتند و جوانان از سراسر کشور به کمک مردم و جوانان محلی شتافتند که این وحدت و همدردی و تلاش ملی، بسیار مهم و نوید دهنده آینده‌ای خوب خواهد بود.

 

همانگونه که اخیراً گفته شد، تلاشهای دشمنان آخرین نفسهای دشمنیِ آنان است و دشمنان سر انجام از خصومت علیه ملت ایران خسته خواهند شد اما این ملت از کار و تلاش و پایداری و پیشرفت هیچگاه خسته نخواهد شد.

بیانیه بسیج اساتید دانشگاه پیام نور درخصوص اقدام نا بخردانه دولت آمریکا

باسمه تعالی

ما همه سپاهی هستیم

مقام معظم رهبری (مد ظله العالی):

 "عنوان پاسدار، یادگار روزهای افتخار برای همه دوران تاریخ ما در آینده و یادگار لحظه های حساس این انقلاب است. اگر سپاه نبود هیچ چیز نبود."

سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی شجره طیبه ای است که با دستان مبارک رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) بنا نهاده شد. ودر کوران انقلاب وجنگ آبدیده گردید و اینک شمشیر ذوالفقاری است که همواره بر گردن دشمنان عدالت و بشریت و ستم پیشگان فرود می آید و چه باک که اگر از طرف منفورترین دولت ها به تروریسم متهم گردد که اگر چنین نمی شد جای تعجب داشت . راستی این سپاه چه قدرتی دارد که خواب از چشم استکبار و ایادی آن ربوده است این چه اقتداری است که قلب های مستضعفین جهان را تسخیر و امید به فردایی بهتر را در دل آنان روشن نگاه داشته است. منشاء این قدرت کدام است که نه صدام و همه یارانش توان فهم و مقابله با آن را داشت و نه داعش دست ساز آمریکا در برابرش توان ایستادن و نه آمریکا، توان تحمل آنرا به عنوان رکنی از ارکان یک نظام مقبول و مشروع دارد و در ترفند دیگر خود این مجموعه سترگ را به تروریسم متهم می کند،  غافل از اینکه سپاه فقط یک مجموعه نظامی نیست بلکه سپاه همه ملت ایران و همه مستضعفین جهان که مورد ستم واقع شده اند می باشد .منشاء این توانمندی را مقام معظم رهبری بخوبی ترسیم نموده است.

«سپاه پاسداران انقلاب اسلامی كه مولود مبارك انقلاب اسلامی است، در همه ی جهان پس از صدر اسلام پدیده ی بی سابقه ای است. این پدیده در حقیقت مظهر عینی و مجسمی است برای شعارهای انقلاب اسلامی، شعار ایستادگی در مقابل همه ی قدرت های بزرگ با سلاح اتكال به خدا، شعار غلبه خون بر شمشیر و شعار حركت برای نجات مستضعفان و از همین روست كه سلطه های بزرگ در سراسر جهان با چشم انزجار و نفرت، بدین پدیده ی الهی می نگرند چنان كه به انقلاب اسلامی».

«برجستگی سپاه، در همراهی «سلحشوری نظامی» با «خلوص معنوی» بوده و همه ی موفقیت ها از هماهنگی این دو ناشی شده است و این عنصر اصلی كه صفت مجاهدان جلیل القدر صدر اسلام و پایه گذاران افتخارات تاریخی اسلام است، همواره باید در سپاه پاسداران حفظ شود.»

ما اساتید دانشگاه پیام نور ضمن تبریک میلاد با سعادت سید الشهداء(ع) و روز پاسدار اعلام می داریم ما همه سپاهی هستیم و با اقتداء، به بنیانگذار انقلاب اسلامی و تبعیت از مقام عظمای ولایت امام خامنه ای (مد ظله العالی) معتقدیم این اقدام آمریکا حاکی از زبونی و عجز آنان و نشان دهنده قدرت و صلابت انقلاب اسلامی است که با یاری خداوند تبدیل به فرصتی خواهد شد و همبستگی ملی را تقویت خواهد کرد. لذا لازم است با قدرت دربرابر مکر آنان ایستاد همچنانکه خداوند می فرماید : " ومکرو ومکر الله والله خیر الماکرین".

بسیج اساتید دانشگاه پیام نور

بیانات مقام معظم رهبری دردیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی

۱۳۹۸/۰۱/۱۴

 

 

امروز انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ادامه‌ی بعثت پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله است و وعده‌ی خدا، پیروزی جبهه‌ی حق در مصاف توحید و طاغوت است.

 

در حادثه‌ی سیل، تلاش مردم و روحیه‌ی همبستگی و بسیج‌شوندگی در میان آنان، بسیار خوب بود و ملت ایران جانانه وارد میدان شدند و کمک‌کار مسئولان بودند و مسئولان نیز با همین پشتیبانی مردمی و با اتفاق کلمه توانستند اقدامات ابتدایی را انجام دهند.

 

به مسئولان تأکید کرده‌ام که کارهای اصلی یعنی بازسازی ویرانی‌ها و جبران خسارت‌ها، از این به بعد است و باید این خسارات و صدمات جبران شود.البته مردم عزیز در مناطق سیل‌زده باید به همکاری با مسئولان ادامه دهند زیرا کمک آن‌ها حقیقتاً گره‌گشا خواهد بود.

 

طاغوت درواقع همان جریان و خطِ مقابلِ حرکت توحیدی است که مصداق امروز آن رؤسای جمهور در آمریکا و برخی کشورهای دیگر، هستند.

 

هدف از بعثت انبیا، ایجاد جامعه‌ی فاضله و تمدن نوین بوده ودر این تمدن، همه‌ی لوازم آن از جمله علم، اخلاق، سبک زندگی و حتی جنگ نیز وجود دارد.

 

در اسلام، جنگ وجود دارد اما موضوع مهم، جهت‌گیری این جنگ است زیرا جریان طاغوت همواره برای اشاعه‌ی فساد و قدرت‌طلبی و مقاصد خبیث، جنگ به راه انداخته است که این جنگ مذموم است اما مقابله با طاغوت، ممدوح است.

 

تجاوزگری‌های رژیم صهیونیستی در طول سال‌های متمادی، نمونه‌ی بارز جنگ‌افروزی‌های طاغوت، و مقابله‌ی مجاهدان فلسطینی و حزب‌الله لبنان و همچنین دفاع ۸ساله‌ی ملت ایران، مصداق بارز جهاد در راه خدا است.

 

علت دشمنی با نظام جمهوری اسلامی همان خط دشمنی جبهه‌ی طاغوت با جبهه‌ی توحید است و اینکه گفته می‌شود دشمن‌تراشی نکنید، حرف نادرستی است زیرا جبهه‌ی طاغوت با اصل و هویت حرکت توحیدی مخالف است و آمریکا و نوکرهای او همچون آل سعود، به کمتر از دست کشیدن از حرکت در مسیر توحید راضی نمی‌شوند.

 

اگر ملت ایران همان‌گونه که تا به حال حرکت کرده است، به مسیر خود ادامه دهد، قطعاً بر دشمنان یعنی آمریکا و اذناب او غلبه خواهد کرد و پیروز خواهد شد.البته این نتیجه‌ی پیروزی، قابل تغییر است و آن، در شرایطی است که دچار کوتاهی، عدم همراهی، عدم صداقت و دست کشیدن از مجاهدت در راه خدا بشویم.

 

اما ملت ایران نشان داده است که این‌گونه نیست و امروز جوانان کشور با انگیزه، معرفت و آمادگی بیشتر از جوانان نسل‌های قبل، این مسیر را ادامه خواهند داد و به همین علت است که من همواره جوان‌ها را خطاب قرار می‌دهم.

 

امروز همه به‌ویژه جوانان باید در عرصه‌های علم و فناوری، اخلاق، سبک زندگی، مسائل اقتصادی، مسائل فرهنگی و در جبهه‌ی حرکت‌های سیاسی و آگاهانه، فعال و پرنشاط در صحنه حضور داشته باشند.

 

فردای ایران اسلامی متعلق به جوانان مؤمن و پرانگیزه‌ای است که با اراده‌ی قاطع و فکر روشن و ابتکارهای پی‌درپی می‌توانند کشور را به اوج اعتلا برسانند.

کاشت حدود 10 هزار اصله نهال در دانشگاه های پیام نور سراسر کشور با مشارکت پررنگ اساتید بسیجی در طرح درختکاری

  

رئیس بسیج اساتید دانشگاه پیام نور از کاشت حدود 10 هزار اصله نهال همزمان با هفته منابع طبیعی و روز درختکاری در دانشگاه های پیام نور سراسر کشور خبر داد و افزود: طرح درختکاری در دانشگاه های پیام نور سراسر کشور امسال برای نخستین بار به همت بسیج اساتید و همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور، معاونت فرهنگی ، دانشجویی و اجتماعی و همچنین سازمان جنگل ها و مراتع در سراسر کشور برگزار شد.

دکتر پارسا هدف از برگزاری این طرح را پیروی از بیانات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر توجه به محیط زیست ، حضور موثر و اجتماعی اساتید در این طرح و حفظ محیط زیست عنوان کرد و اظهار داشت: کاشت نهال در دانشگاه پیام نور با استقبال بی نظیر اساتید بسیجی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه در سراسر کشور انجام شد و امید که این حرکت بزرگ، نقشی ویژه در فرهنگ سازی توجه به محیط زیست داشته باشد.

مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی) :

درخت و گیاه برای کشور، برای زندگی، برای مردم، برای تنفس یک امر ضروری است.

 

پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) مبنی بر توسعه و ترویج درختکاری و همچنین لزوم مشارکت اساتید دانشگاه در عرصه‌های اجتماعی- فرهنگی، بسیج اساتید دانشگاه پیام نور در نظر دارد از ظرفیت‌های اساتید و همراهی دانشجویان و کارکنان بسیجی این دانشگاه در سراسر کشور استفاده نموده و در روز 18 اسفند ماه سال جاری نسبت به این امر مقدس در مراکز و واحدهای دانشگاه پیام نور اقدام به کاشت درخت نماید. از همه اساتید محترم، کارکنان و دانشجویان گرامی دعوت می شود دراین طرح خداپسند شرکت فرمایند.

زمان : شنبه 18 اسفند ماه ساعت 10 صبح

مکان : سازمان مرکزی، مراکزو واحد های دانشگاه پیام نور سراسر کشور

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان شرقی

۱۳۹۷/۱۱/۲۹
 


 

دشمن امروز ضعیف است. آن‌وقت این دولتمردان ضعیف‌العقل یا احمقهای درجه یک خودشان را به در و دیوار می‌زنند و کنفرانس ورشو را تشکیل می‌دهند که به‌جایی نمی‌رسد/ وقتی دشمن ضعیف است، هارت و پورت می‌کند. این نباید توی دل مسئولان را خالی کند/ آبروی خیلی از سران کشورهای مسلمان که با رژیم صهیونیستی و آمریکا در ورشو نشستند و علیه اسلام و مسلمین و جمهوری اسلامی هم‌پیمان شدند نیز در این حوادث رفت.

 

مسئولان، دوست و دشمن را بشناسند و فریب نخورند. دشمن گاهی دندان نشان می‌دهد، گاهی مشت می‌زند و گاهی لبخند؛ این‌ها فرقی ندارند. در دل‌های نجس و سرشار از کینه آن‌ها نسبت به اسلام و جمهوری اسلامی «دشمنی» است/ دشمنی آمریکا که آشکار است؛ اروپایی‌ها هم امروز خدعه می‌کنند. مسئولان مواظب باشند فریب نخورند. به‌نام اینکه حالا یک کاری بکنیم، کشور را دچار مشکل نکنند؛ بدانند دست خدا بالای دست‌هاست.

 

درباره این جوانانی که در راه امنیت کشور جان خود را فدا کردند بگویم: این حوادث باید ما را آگاه کند که امنیت به چه قیمتی به‌دست می‌آید. برخی کسانی که از امنیت کشور استفاده می‌کنند و کار و ورزش خود را انجام می‌دهند و بعد نمکدان می‌شکنند، بدانند امنیت از این راه به‌دست می‌آید/ درود خدا بر ملت شهیدپرور اصفهان که آن تشییع را به‌راه انداختند. درود خدا بر سپاه پاسداران و نیروی انتظامی و ارتش و دیگران.

 

من در پایان بیانیه از مردم برای راهپیمایی ۲۲ بهمن تشکر کردم لکن این تشکر خیلی کمتر از حق مردم است؛ ملت کار بزرگی انجام داد. تقریبا در همه‌ی کشور، جمعیت بیشتری آمدند/ دشمنان کتمان می‌کنند. اما می‌دانند ملتی که این‌جور در صحنه است، نمی‌تواند هیچ آسیبی به او برسانند/ یک عده خودشان ضعیف شده‌اند و می‌گویند انقلاب ضعیف شده. ضعف‌های خود را به ملت نسبت می‌دهند

 

مردم به‌ویژه جوانان و همچنین مسئولان باید با وقت‌شناسی و اقدام بهنگام، از ظرفیت‌های فراوان به‌منظور حل مشکلات کشور استفاده کنند.

 

من در بیانیه‌ی چند روز پیش، از مردم ایران تشکر کردم اما آن تشکر خیلی کمتر و کوچک‌تر از حق ملت ایران است زیرا مردم در راه‌پیمایی ۲۲ بهمن امسال، کار بزرگی انجام دادند.

 

گزارش‌ها و ارزیابی‌ها نشان می‌دهند در اکثر شهرهای کشور حضور مردم نسبت به سال‌های قبل، بیشتر و متراکم‌تر بوده است که با همه‌ی وجود از مردم سپاسگزاری می‌کنم.اگرچه دشمن در تبلیغات خود این حضور را کتمان و یا سعی در کوچک‌نمایی آن می‌کند، اما این واقعیت را می‌بینند و معنای این حضور عظیم مردمی را متوجه می‌شوند.

 

حضور گسترده‌ی مردمی در راه‌پیمایی ۲۲ بهمن امسال، در واقع یک حرکت سیاسی، امنیتی، انقلابی، آگاهانه و پُرمعنا بود و مردم همان شعار اصلی یعنی «مرگ بر آمریکا» را که به‌معنای مرگ بر سلطه‌گری و توطئه‌گری و تجاوزگری و دست‌اندازی به حقوق ملت‌ها است، سردادند.

 

باید شکرگزار خداوند بود زیرا دل‌های مردم به دست او است و در واقع خداوند متعال بود که مردم را به خیابان‌ها آورد.مردم همین‌هایی هستند که در روز ۲۲ بهمن در خیابان‌ها دیدید و خداوند این ملت را که با بصیرت از هویت و کشور خود دفاع می‌کنند، مورد لطف قرار خواهد داد.

 

این شهادت‌ها باید ما را هوشیار و آگاه کند که امنیت کشور به قیمت خون بهترین جوانان کشور به دست می‌آید و همه باید قدردان این جان‌فشانی‌ها باشیم.مردم اصفهان همواره جزو پیشگامان نهضت و انقلاب اسلامی بوده و هستند.

 

این قیام مردمی (۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ و قیام مردم تبریز ) دو ویژگی مهم داشت: ۱. وقت‌شناسی و ۲. اقدام بهنگام.

 

امروز نظام جمهوری اسلامی از لحاظ فرصت و موقعیت و از لحاظ زمان اقدام و حرکت، در بهترین شرایط قرار دارد.امروز روز کار و حرکت دولت، مسئولان، ملت و به‌خصوص جوانان است که باید ظرفیت‌های بلااستفاده‌ی فراوان و گسترده‌ی کشور را شناسایی و بهره‌برداری کنند.

 

گروه‌های جوانِ مؤمن و انقلابی باید هر کاری را که امکان‌پذیر است در چهارچوب قوانین و مصلحت کشور انجام دهند و معطل کسی نباید بمانند.ما نمی‌خواهیم خود را به ساده‌لوحی بزنیم و از دشمن غافل شویم اما واقعیات نشانگر آن است که دشمن به‌شدت گرفتار مسائل داخلی و خارجی است.

 

«مشکلات اجتماعی»، «افسردگی و سرخوردگی جوانان»، «افزایش آمار قتل و جنایت»، «گسترش اعتیاد و مواد مخدر»، «درگیری میان سران آمریکا» و «بدهی‌های عجیب و غریب» همه‌ی این موارد مستند به آمارها و گزارش‌های رسمی و داخلی آمریکا است و به‌دلیل همین مشکلات و گرفتاری‌ها، دچار وضعیت کنونی در سوریه و عراق و افغانستان شده‌اند و به‌شدت نیز عصبانی هستند.

 

دولتمردان ضعیف‌العقل آمریکا از برخی دولت‌های همکار خود و دولت‌های ضعیف و مرعوب برای نشست ورشو و تصمیم‌گیری ضد ایران دعوت کردند اما این نشست به هیچ نتیجه‌ای نرسید و همه‌ی این‌ها نشانه‌ی ضعف است و دشمن که در حالت ضعف دچار عصبانیت می‌شود، شروع به جنجال و فحاشی می‌کند.این جنجال‌ها که از روی ضعف است، نباید دل فلان مسئول را خالی و یا فلان جوان را دچار خطا کند.

 

آن روزی که این انقلاب یک نهال ضعیف بود، همه‌ی دشمنان متحد شدند ولی نتوانستند کاری بکنند، بنابراین امروز که آن نهال تبدیل به یک درخت تناور شده است، هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.امروز هم ما به دشمن می‌گوییم، هر غلطی می‌توانی بکنی، بکن اما بدان که هیچ غلطی نمی‌توانی بکنی.

 

این افراد(هم‌نشینی مقامات کشورهای به‌ظاهر مسلمان با رژیم صهیونیستی و هم‌پیمانی با آمریکا )در میان ملت خود نیز هیچ آبرویی ندارند.

 

همه‌ی مشکلات کشور اعم از گرانی‌ها، کاهش ارزش ریال و مسائل تولید داخلی قابل حل است اما نیازمند صبر، تدبیر، اتحاد و جدیت مسئولان در حرکت است.

 

شما جوانان عزیز، موتور پیشران حرکت کشور هستید و باید خود را از لحاظ روحی، معنوی، اخلاقی، جسمی، علمی و توانایی‌های مدیریتی و تشکیلاتی آماده کنید و مدیریت کشور را به دست بگیرید. البته از تجربه‌ی پیران نیز باید استفاده کنید.

 

جوانان می‌توانند کشور را به قله برسانند و باید آمادگی خود را در عمل و همچنین با ثبات قدم نشان دهند.دشمن را درست بشناسید و مراقب باشید فریب او را نخورید، چه هنگامی که مشت و دندان نشان می‌دهد و چه هنگامی که لبخند می‌زند.

 

بدانید، دل‌های دشمنان بسیار بیشتر از حرف‌هایی که بر زبان می‌آورند، مملو از بغض و کینه نسبت به اسلام و مسلمانان و جمهوری اسلامی ایران است، بنابراین نباید خدعه‌ی دشمن را قبول کرد.

 

تکلیف آمریکایی‌ها که مشخص است زیرا شمشیر را از رو بسته‌اند اما باید مراقب اروپایی‌ها بود زیرا آن‌ها نیز با خدعه عمل می‌کنند.من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند اما باید بنشینند، فکر کنند و به‌گونه‌ای عمل کنند که فریب آن‌ها را نخورند و به امید آنکه حالا کاری بکنیم، خودشان و ملت را دچار مشکل نکنند.از دشمن وحشت هم نکنید و بدانید که دست خدا بالای همه‌ی دست‌ها است و خداوند پشتیبان ملتی است که دین او را یاری می‌کنند.

 

باید نام و اعتبار و جایگاه شهدا و خانواده‌های آنان را روزبه‌روز افزایش داد زیرا شهدا، شاخص‌های مسیر حرکت انقلاب هستند.به لطف خداوند، جوان‌های عزیز روزی را خواهند دید که همه‌ی آنچه را که به دنبال آن هستیم، محقق و متجلی خواهد شد.

بیانات فرمانده کل قوا در دیداربا فرماندهان وکارکنان نیروی هوایی ارتش

۱۳۹۷/۱۱/۱۹
 

 
 

راهپیمایی ۲۲ بهمن یکی از شگفتی سازی‌هاست؛ مثل خود انقلاب. اینکه مردم بیایند به خیابان‌ها، در هوای سرد بهمن و این راهپیمایی ۴۰ سال ادامه داشته باشد/ معتقدم امسال این حرکت راهپیمایی ۲۲ بهمن پرشکوه‌تر از سال‌های قبل خواهد بود/ راه‌پیمایی را مظهر اختلافات قرار ندهید. وقتی پای انقلاب وسط است، اختلاف سلیقه‌ها رنگ می‌بازد. جای تسویه حساب، ۲۲ بهمن نیست.


خبرها به من می‌رسد، بیشتر از افراد دیگر هم می‌رسد، اما ملت ایران امروز مثل یک قهرمان، مثل یک شخصیت برتر در مقابل یک دشمن خبیث حیله‌گر ایستاده و می‌داند دنبال چیست و با همه‌ی قدرت، پشت انقلاب ایستاده است. یک جاهایی گله‌مندی هم هست،‌ اما این‌ها باعث نشده که ملت ایران از سرافرازی و عزت روی‌گردان شود و نشده. تصویر من از ملت این است
.

 

 مسئولان به اروپا هم مثل آمریکا اعتماد نکنند/ نمی‌گویم با اروپا ارتباط نداشته باشیم، بحث اعتماد است. در خیابان‌های پاریس به مردم معترض، حمله میکنند و کورشان میکنند؛ آنوقت از ما مطالبه حقوق بشر میکنند. شما اصلا میشناسید حقوق بشر را؟ به اینها نمی‌شود اعتماد کرد و احترام گذاشت. فرانسه یکجور، انگلیس یکجور و هر کدام یک‌جور دیگر/ بدانیم با چه کسی قرار می‌بندیم و سر چه می‌بندیم.

 

آمریکا مظهر شرارت است/ مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر ترامپ و جان بولتون و پمپئو. یعنی مرگ بر سردمداران آمریکا که در این دوره این افراد هستند. مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر شما عده معدودی که این کشور را اداره میکنید؛ ما با ملت آمریکا کاری نداریم. ثانیاً تا وقتی آمریکا خباثت و رذالت دارد، این مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد.

 

۲۲ بهمن امسال به یاری پروردگار و در پرتو همین عوامل تاریخ‌ساز به معنای واقعی کلمه دشمن‌شکن خواهد شد و با هوشیاری ملت و حضور همه‌ی سلایق و دیدگاه‌ها، پرشکوه‌تر از سال‌های قبل خواهد بود.

 

جشن سالانه‌ی انقلاب در کشورهایی که انقلاب کرده‌اند به رژه‌ی نیروهای مسلح در مقابل چند نفر تبدیل شده است اما در ایران سرافراز، ۴۰ سال است مردم در سراسر کشور به خیابان‌ها می‌آیند و بر ادامه‌ی راه انقلاب تأکید می‌کنند که این مسئله، از معجزات شگفتی‌ساز انقلاب است و باید با تمام قدرت ادامه یابد.

 

در جامعه اختلاف سلیقه وجود دارد اما وقتی پای انقلاب و نظام و ۲۲ بهمن به میان می‌آید، همه‌ی اختلاف‌ها رنگ می‌بازد و همه در کنار هم به میدان می‌آیند.

 

مسئولان رژیم آمریکا ضمن اهانت به ملت ایران می‌گویند چرا «مرگ بر آمریکا» می‌گویید، برای روشن شدن ذهن مقامات آمریکایی تأکید می‌کنیم که ما کاری به ملت آمریکا نداریم و مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر حاکمان آمریکا که در این دوره، «مرگ بر ترامپ و بولتون و پمپئو» می‌شود.تا وقتی رژیم آمریکا بر مبنای شرارت، دخالت، خباثت و رذالت حرکت می‌کند، شعار مرگ بر آمریکا از دهان ملت مقتدر ایران نخواهد افتاد.

 

به مسئولان توصیه می‌کنم به این‌ها هم اعتماد نکنند؛ البته نمی‌گوییم با آن‌ها مراوده نداشته باشیم بلکه با چشم بدبینی به اروپایی‌ها نگاه کنید.

 

درباره‌ی آمریکا هم از چند سال قبل و در مذاکرات هسته‌ای، هم در جلسات خصوصی و هم در جلسات عمومی مکرر به مسئولان می‌گفتم به آمریکایی‌ها اعتمادی ندارم و شما هم به قول و حرف و لبخند و امضای آن‌ها اعتماد نکنید. اکنون نتیجه این شده است که مسئولانی که آن روزها مذاکره می‌کردند، خودشان می‌گویند آمریکا غیر قابل اعتماد است. باید از اول این را تشخیص می‌دادند و بر این مبنا حرکت می‌کردند.

 

همین اروپایی‌ها که با وقاحت از ایران مطالبه‌ی حقوق بشری می‌کنند، در پاریس نیروهای مسلح را به جان مردم می‌اندازند و مردمشان را کور می‌کنند اما درعین‌حال متکبرانه از ایران طلبکاری می‌کنند درحالی‌که باید به آن‌ها گفت شما اصلاً حقوق بشر را می‌شناسید؟

 

 در جایگاه یک کشور مقتدر و توانا با همه‌ی دنیا به جز چند استثنا ارتباط داریم و خواهیم داشت اما باید بدانیم با چه کسانی داریم حرف می‌زنیم و اقدامات فرانسوی‌ها، انگلیسی‌ها و دیگران را در مقاطع مختلف از یاد نبریم.

 

نیروی هوایی در پیروزی انقلاب اسلامی و مراحل مختلف بعد از آن، نقش‌آفرین بود که ۱۹ بهمن سال ۱۳۵۷ و بیعت جمعی از نیروی هوایی ارتش با امام راحل رحمه‌الله، اولین نقش‌آفرینی و همانند خودِ انقلاب، شگفتی‌ساز و «رزق لا یُحتَسب» بود.

 

۱۹ بهمن ۵۷، جلوه‌ی تسلط بر نفس، احساس وظیفه و احساس قدرت بود؛ چراکه در آن رویداد، جوانان از طاغوت نترسیدند و با غلبه بر ترس خود و امیدواری به خداوند، با شجاعت به دیدار امام آمدند که امروز هم به همین ویژگی‌ها نیاز داریم.

 

نقش نیروی هوایی در قضایای شب ۲۱ بهمن سال ۱۳۵۷، افشای کودتا در پایگاه شهید نوژه‌ی همدان به‌وسیله‌ی یک افسر جوان نیروی هوایی، تشکیل جهاد خودکفایی به‌وسیله‌ی نیروی هوایی، اولین واکنش کوبنده در روزهای آغاز جنگ تحمیلی به‌وسیله‌ی جنگنده‌های نیروی هوایی و بمباران بسیاری از پایگاه‌های عراق و نقش‌آفرینی در طول دوران دفاع مقدس، آغاز ساخت هواپیمای جنگی و پشتیبانی از مدافعان حرم از جمله اقدامات برجسته‌ی نیروی هوایی و جزو تاریخ و هویت این نیرو است.تنها نیرویی که توانست چنین شخصیت‌های برجسته‌ای را تربیت کند و استعداد درونی آن‌ها را به فعلیت برساند، انقلاب اسلامی و حرکت عظیم ملت ایران است.

 

بنده از گرفتاری‌ها، گرانی‌ها و دیگر مشکلات مطلع هستم اما به کشور نگاه خوشبینانه دارم چراکه مشاهده می‌کنم ملت همچون یک قهرمان و یک شخصیت قوی در مقابل جبهه‌ی دشمن ایستاده است و می‌داند چه مسیر و اهدافی را باید دنبال کند.مردم، گله‌مندی، ناراحتی و توقعاتی دارند اما هیچ مسئله‌ای هرگز موجب نشده و نمی‌شود که ملت از پشتیبانی همه‌جانبه از آرمان‌ها و اهداف امام و انقلاب و نظام روی‌گردان شود.

 

هرکس در هرجا که هست به وظایف خود عمل کند تا همه‌ی خانه‌های جدول عمومیِ وظایف ملت و مسئولان پُر شود و شتاب حرکت ایران عزیز به سمت اهداف، بیشتر شود.منطق اسلام این است که از دشمن نهراسید بلکه از انحراف از صراط مستقیم بترسید و اگر درست عمل کنید، به یاری پروردگار حتماً پیروز خواهید شد.در آن صورت، سرنوشت ایرانِ ما همچون دوران رژیم پهلوی یا کشورهایی همچون عربستان می‌شود که آمریکا بر سرنوشت و منابع و منافعشان مسلط شده است.

 

ممکن است کسانی به هر دلیل و منطق و مبنایی، از فلان مسئول یا فلان آقا خوششان نیاید اما نباید با شعار دادن بر ضد او، راه‌پیمایی را به مظهر اختلاف و درگیری تبدیل کنند، چراکه این حرکت پُرشور ملی باید همچنان باعظمت و وحدت ادامه یابد.

 

در سایه‌ی توکل، احساس مسئولیت و عمل مردم و مسئولان به وظایف خود، پروردگار با لطف و عنایت خویش، راه را برای ملت ایران باز خواهد کرد.

برگزاری نشست شورای مرکزی بسیج اساتید کشور باحضور مسئولان کانونهای بسیج اساتید پیام نور سراسر کشور و دانشگاههای تهران

 

در آغاز این برنامه که در سالروز شهادت حضرت صدیقه طاهره(س) برگزار شده است، ذکر مصیبت اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و سخنرانی کوتاهی درباره سیره ائمه اطهار(علیهم‌السلام) ارائه شد.

در ادامه دکتر پارسا مسئول بسیج اساتید دانشگاه پیام نور ضمن خیرمقدم به مسئولان و‌مدعوین، سین برنامه نشست یک‌روزه این دانشگاه را تشریح کرد.

وی همچنین با برشمردن پتانسیل بالای دانشگاه پیام نور، ابراز امیدواری کرد از این ظرفیت برای مشارکت در مسائل و پروژه‌های کلان کشور استفاده شود.

سپس معاون فرهنگی دانشگاه پیام نور به حاضرین در این نشست خیرمقدم گفت و جلسه با مدیریت ریاست سازمان بسیج اساتید کشور وارد دستور شد.

در نشست شورای مرکزی بسیج اساتیدکشور که باحضور مسئولان کانونهای بسیج اساتید پیام نور سراسر کشور و دانشگاههای تهران برگزار شد، دکتر زارعی ضمن خیرمقدم به مدعوین گفت: سازمان بسیج اساتید کشور بنا دارد جلسات شورای مرکزی خود را به صورت نوبه‌ای در دانشگاههای بزرگ کشور برگزار کند. تاکنون جلساتی به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی و بسیج اساتید تهران بزرگ برگزار شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در ادامه گفت: پس از وقوع انقلاب اسلامی، تئوری‌های مختلفی برای مدیریت کشور مطرح شد و از همان زمان، جریان تکنوکرات خطری برای حرکت پرشتاب انقلابی محسوب می‌شد.

وی در ادامه خطاب به نظریه‌پردازان مرتجع در برابر انقلاب زنده و پرظرفیت ایران این پرسش را مطرح کرد که چه شده است که تلاش می شود شعارهای انقلابی در این مقطع حساس تقلیل یابد؟

فرزندان انقلاب نه سببیت را می‌پذیرد، نه شیئیت را.

دکتر زارعی همچنین تاکید کرد: از زمانی که جریان تکنوکرات در سده اخیر ظرفیت‌ها را سرکوب کرده است، متاسفانه جریان علمی در درون دانشگاه، مسیری اداری پیدا کرده است.

آیا جنبشی در دانشگاه برای بر دوش گرفتن بار انقلاب و تحقق اهداف انقلاب وجود ندارد؟

به نظر می‌رسد در مقطع زمانی فعلی، باید مسیر فعلی را تغییر داد و به جنبش استادی رسید.

رییس سازمان بسیج اساتید کشور سپس ضمن تأکید بر اولویت داشتن آئین گرامیداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی در سطح استانی گفت:

در استانها ظرفیتهای بسیار غنی وجود دارد که توسط جریان قوم‌گرا و تکنوکرات سرکوب می‌شود.

آیا جریان انقلابی نمی‌تواند این ظرفیتها را کنترل و هدایت کند؟

وی در ادامه در تبیین این مطلب گفت: چطور امنیت در کشور مردم‌پایه شده است، آیا توسعه نمی‌تواند مردم‌پایه شود؟ توسعه باید از درون استانها بجوشد.

رهبر معظم انقلاب نیز درباره این اشخاص فرمودند: افراد باصطلاح تکنوکرات!

از ابتدای انقلاب بنا بود کشور با ابزار علم، مدیریت شود؛ اما پس از گذشت چهل سال، متاسفانه همچنان کشور در گروگان نفت است!

آیا ما نباید برنامه ایجابی ارائه دهیم؟ ما نمی‌توانیم منتظر باشیم تا دولت در سطح ملّی و استانی برنامه جدیدی ارائه دهد.

دکتر زارعی در پایان تصریح کرد: ما در دهه شصت توانستیم بروکراسی اداری را دور بزنیم. الآن هم حتماً می‌توانیم این کار را انجام دهیم. ازاین‌رو مطالبات جنبش استادی باید شکل بگیرد و ادامه کار دهد.

بیانات مقام معظم رهبری دردیدار با مردم قم

۱۳۹۷/۱۰/۱۹
 

به مردم توصیه میکنم که در اداره کشور به مسئولان کمک کنند. بخش مهمی از حمایت از تولید داخلی بر عهده مردم است. تولیدکننده، مصرف‌کننده و فروشنده تولید داخلی، مردمند/ مقابله با شایعه‌سازی دشمن هم از کارهایی است که مردم میتوانند انجام دهند. امروز جوانان در فضای مجازی فعالند؛ فضای مجازی میتواند ابزاری باشد برای زدن توی دهان دشمنان.

 

به دولتمردان عرض میکنم که قدر مسئولیت خود را بدانید و مواظبت کنید که گرایش به اشرافیگری، اسراف و رفتارهای طاغوتی نداشته باشید/ مقابل یاوه‌گویی آمریکا، شجاعت و عقلانیت داشته باشید که نه تهدیدشان، نه قولشان و نه امضایشان اعتباری ندارد/ به معیشت مردم هم توجه ویژه‌ای کنید/ حل مشکلات طبقه ضعیف باید اساسی‌ترین کار دولت باشد.

 

۱۰ دی ۵۶ رئیس جمهور آمریکا در تهران نطق غرّائی در تمجید دروغ‌آمیز از محمدرضا کرد و گفت ایران جزیره‌ی ثبات است/ ۱۰ روز نشد که مردم قم علیه آن رژیم وابسته قیام کردند و بعد حرکت‌های بعدی که باعث نابودی رژیم شد. این دستگاه محاسباتی آمریکاست؛ آمریکایی‌ها به این تحلیل خود میبالند!/ بعضی سران آمریکا وانمود میکنند دیوانه‌اند، من این را قبول ندارم اما احمق‌های درجه یکی هستند.

 

قم شهر انقلاب و مرکز انقلاب و مادر انقلاب است. انگیزه هایی وجود دارد که فضا و روحیه انقلابی قم را کمرنگ کنند. از کید و مکر دشمن نباید غافل شد. بزرگان و جوانان قم نگذارند دستهای خائن، نقش کانونی قم را در انقلاب کمرنگ کنند/ قم سرچشمه اصلی انقلاب و حوزه قم پشتوانه معنوی برای آن حرکتی است که دنیا را تکان داد و البته ما هنوز در آغاز راهیم.

 

رسیدگی به مشکلات معیشتی مردم به‌ویژه قشرهای ضعیف، مهم‌ترین وظیفه‌ی امروز دولتمردان است و ملت و مسئولان باید با هوشیاری، تحریم‌های آمریکا را همانند دوران دفاع مقدس به شکستی بی‌سابقه برای شیطان بزرگ تبدیل کنند.البته انگیزه‌هایی برای تغییر فضای انقلابیِ قم و کم‌رنگ کردن روحیه‌ی انقلابی و دینی در آن وجود دارد و نباید از مکر دشمن و عوامل آن غفلت کرد.

 

قم سرچشمه‌ی اصلی و پشتوانه‌ی معنوی انقلابی است که دنیا را متحول کرد، بنابراین بزرگان و جوانان قم نباید اجازه دهند دست‌های خائن، قم را از مرکزیت انقلاب، خارج و این حرکت تحولی را در آن کم‌رنگ کنند.

 

رئیس‌جمهور وقت آمریکا در ۱۰ دی ۵۶ به تهران آمد و با تمجید اغراق‌آمیز و دروغین از محمدرضا پهلوی، ایران را «جزیره‌ی ثبات» یعنی مایه‌ی آرامش خیال آمریکا از ایرانِ وابسته و مسئولان نوکرمآب آن، خواند.
 

کمتر از ۱۰ روز پس از سفر رئیس‌جمهور آمریکا و تعبیر او از ایران به جزیره‌ی ثبات، قیام عظیم مردم قم شکل گرفت و به دنبال آن، قیام مردم تبریز و طوفان انقلاب اسلامی و نابودی رژیم سرسپرده‌ی طاغوت محقق شد.

 

با وجود آنکه عده‌ای غرب‌زده و آمریکازده، پُزِ قدرت محاسباتی و آینده‌نگری آمریکایی‌ها را می‌دهند اما آمریکا همچنان دچار ضعف محاسباتی است.توانایی محاسباتی دشمنان ایران در همین حد است؛ همان‌طور که آن زمان صدام امیدوار بود یک هفته‌ای به تهران برسد و منافقین مزدور نیز خیال می‌کردند در حمله‌ی مرصاد سه‌روزه از کرمانشاه به تهران خواهند رسید.

 

برخی دولتمردان آمریکایی این‌طور وانمود می‌کنند که دیوانه‌اند، البته بنده این را قبول ندارم اما آن‌ها حقیقتاً «احمق‌های درجه یک» هستند.پس از انقلاب نیز آن‌ها با تحریم جمهوری اسلامی تصور می‌کردند کار نظام در کمتر از شش ماه تمام خواهد شد درحالی‌که انقلاب اکنون به چهل‌سالگی رسیده است.

 

در مقابل این محاسبات غلط استکبار، دستگاه محاسباتیِ دقیق نظام اسلامی وجود دارد که امام بزرگوار ما فرمود «صدای شکسته شدن استخوان‌های مارکسیسم را می‌شنوم» و یکی دو سال بعد همه‌ی دنیا آن صدا را شنیدند.

 

برخی از روی نفهمی یا مسائل دیگر، علت دشمنی مستکبران را سخنان امام یا فلان مسئول علیه آمریکا می‌دانند، درحالی‌که زورگویان جهانی با یک قدرت جوان، روبه‌رشد، پرتلاش و پرانگیزه دشمن هستند که این قدرت معنوی ۴۰ سال است در مقابل چشم آن‌ها روزبه‌روز تنومندتر و قدرتمندتر شده و تَرَک‌ها و شکاف‌های استکبار را عمیق‌تر کرده است.

 

علت عصبانیت آمریکایی‌ها در اول انقلاب این بود که لقمه‌ی چرب‌ونرم ایران را به‌عنوان مهم‌ترین کشور منطقه و سرزمینی سرشار از ثروت‌های مادی و منابع طبیعی از دست دادند.خود آن‌ها می‌گویند ایران با توجه به ظرفیت‌های فوق‌العاده‌اش پنجمین کشور ثروتمند جهان است، بنابراین طبیعی است که به‌خاطر از دست دادن چنین ثروتی، عمیقاً عصبانی باشند.

 

این عصبانیت همچنان ادامه دارد اما مسئله‌ی اصلی و ریشه‌ی تقابل آمریکا و ملت ایران، تقابل تاریخی و ذاتی حق و باطل است، چراکه استکبار و استعمار از خون ملت‌ها تغذیه می‌کنند و انقلاب اسلامی در مقابل این ظلم آشکار ایستاده و برای بیدار کردن ملت‌ها نیز تلاش کرده است.

 

استکبار تلاش می‌کند ملت‌ها را با «ایران‌هراسی»، «اسلام‌هراسی» یا «شیعه‌هراسی» گمراه کند، اما ملت‌ها ذاتاً با ایران اسلامی دشمنی ندارند و هرجا حقیقت روشن بشود، از آن حمایت می‌کنند.در طرف مقابل، مردم‌سالاری دینی و حرکت به سمت تمدن اسلامی با استفاده از امکانات و ابزارهای روز دنیا ادامه دارد و این واقعیت برای مستکبران رعب‌آور است.

 

علت اصلی این دشمنی، «ماهیت و حقیقت حرکت عظیم انقلاب اسلامی، شجاعت، فداکاری و وفاداری ملت و پایبندی مستمر و کامل نظام به مبانی انقلاب اسلامی» است که اگر به توفیق الهی، این حرکت به نتایج مورد نظر خود دست یابد، بساط استکبار و استعمار غرب را برمی‌چیند.

 

فرعون می‌دانست موسی حق است اما دشمنی می‌کرد و خدا به حضرت موسی گفت «نترسید، حرکت کنید، من با شما هستم» که این خطاب امروز عیناً به ملت ایران است که در مقابل دشمنیِ آگاهانه‌ی فراعنه‌ی عالم، ایستاده است.

 

هر جبهه‌ای که در راه خدا حرکت کند، وعده‌ی قطعی و بدون تردید پروردگار درباره‌ی نصرت و پیروزی او محقق خواهد شد، همچنان‌که در طول ۴۰ سال هرجا درست حرکت کردیم، پیروز شدیم و هرجا کوتاهی داشتیم، پیروزی حاصل نشد.

 

در این مسیر تمدنی، چهل‌سالگی نه دوران پیری بلکه دوران عمق یافتن حرکت‌ها است و به فضل الهی و به برکت «ایمان دینی، عزم راسخ، حضور و آمادگی و کار و تلاش ملت به‌ویژه انبوه جوانان خوش‌فکر، مبتکر و امیدوار به آینده»، حرکت تاریخی ملت ایران به نتایج درخشان خود خواهد رسید.اگر خدا اراده نکرده بود، این مقدمات فراهم نمی‌شد.

 

اولویت کاری خود را حل مشکلات معیشتی مردم به‌ویژه قشرهای ضعیف قرار دهید، چراکه این مسئله اهمیت ویژه‌ای دارد.منابع کشور کم است اما چرا با وجود تذکرات مکرر، جریان‌ها و افرادی، ظالمانه این منابع را می‌بلعند و با دلال‌بازی و انحصارطلبی در تجارت، مانع پیشرفت کشور می‌شوند و در تقویت تولید داخلی کارشکنی می‌کنند.البته این کار فقط با پول پخش کردن حاصل نمی‌شود، باید مراقب جریان‌ها و دست‌های خطرناک و مضر بود، همچنان‌که این مسائل را بارها با جزئیات در جلسات کاری به مسئولان تذکر داده‌ایم.

 

قدر نعمت مسئولیت در نظام اسلامی را بدانید و به لوازم قدرشناسی از آن یعنی «مراقبت در حرف و رفتار، پرهیز از گرایش به اشرافیگری و اسراف و رفتارهای طاغوتی» پایبند باشید و تلاش کنید مسیر حرکت شما همواره به سمت الگوی رفتاری و مدیریتی امیر مؤمنان باشد.

 

در مقابل توپ و تشر و یاوه‌گویی‌های آمریکا و اروپا پس نزنید و بِایستید و بدانید که این‌ها نه تهدید، نه «وعده و قول» و نه حتی امضایشان اعتبار ندارد.آن‌ها به ایران توصیه می‌کنند حقوق بشر را از سعودی‌ها یاد بگیرد؛ آیا این، حرف یک دلقک نیست؟

 

 رفتار صحیح و عقلانی، وظیفه‌ی مسئولان است، چراکه با احساساتِ صِرف نمی‌شود کشور را اداره کرد البته احساسات به‌عنوان پشتوانه‌ی عملی شدن تصمیمات عقلانی لازم است.جوانان می‌توانند گره‌های دستگاه‌ها را باز کنند، بنابراین به آن‌ها مراجعه کنید و قدرشان را بدانید چراکه حتی بلندپروازی‌های آن‌ها خوب است و کشور را به جلو می‌برد.

 

بخش مهم تقویت تولید داخلی در زمینه‌های کیفی و توزیعی، به تولیدکننده و فروشنده و مغازه‌دار و مردم مربوط می‌شود.امسال سال تقویت تولید کالاهای ایرانی بوده است، اما الان در آخر سال باید ببینیم چقدر در این زمینه پیش رفته‌ایم و چه کارهایی کرده‌ایم.دشمن در تلاش است با شایعه‌سازی و تهمت‌پراکنی، مردم را مضطرب کند و به جان یکدیگر بیندازد که البته نمی‌تواند، اما مردم باید با این شگردهای دشمن مقابله کنند.

 

انقلاب و نظام با خواست و حمایت مردم شکل گرفته و استمرار یافته اما مستکبران با وقاحت تمام، مردم را به مقابله با همین نظام فرامی‌خوانند که لازم است مردم در مقابل این تبلیغات ایستادگی و علیه آن حرکت کنند و جوانان با هوشمندی، فضای مجازی را به ابزاری برای زدن تودهنی به دشمنان تبدیل کنند.

 

آمریکایی‌ها با خوشحالی می‌گویند تحریم کنونی ملت ایران در تاریخ سابقه ندارد اما ملت ایران ان‌شاءالله در این زمینه شکستی به آن‌ها می‌دهد که در تاریخ بی‌سابقه باشد.دشمنان حتی به ما سیم خاردار نمی‌دادند اما ملت و مسئولان، آن تحریم‌ها را به زمینه‌ای برای تکیه بر درون و شکوفایی استعدادها تبدیل کردند، به‌گونه‌ای که همان مسیر، امروز ایران را به قدرت بی‌نظیر منطقه تبدیل کرده است.باید با درس‌گیری از این تجربه‌ی درخشان و تکیه بر جوانان، تحریم کنونی را به وسیله‌ای برای کار و تلاش و شکوفایی تبدیل کنیم و با بی‌نیازی از دیگران به جایی برسیم که آن‌ها نیازمند ایران عزیز باشند.

 

به فضل الهی و در پرتو مقاومت و هوشیاری مردم و مسئولان و کار و تلاش بی‌وقفه، از تحریم‌ها و مشکلات عبور خواهیم کرد و همچنان‌که در جنگ تحمیلی، صدام را به خاک سیاه نشاندیم و به درک اسفل رفت، جمهوری اسلامی هر روز موفق‌تر و زنده‌تر خواهد بود و دشمنان ملت در آمریکا و غرب به سرنوشت صدام دچار خواهند شد.


 

بیانه ی بسیج اساتید دانشگاه پیام نور درباره ی حماسه 9 دی
 

 

امام خامنه ای (مد ظله العالی) :

« فتنه ها را باید با روشنگری خاموش کرد. هر جا روشنگری باشد، فتنه انگیز دستش کوتاه می شود.»
 

 

انقلاب اسلامی ایران، در فرآیند آغاز، تثبیت، تداوم و تکامل خود، تجربه های بسیاری را به ذهن تاریخی  جهان معاصر عرضه داشته است؛

 

این نهضت عظیم اسلامی، هرچند در همان آغاز راه، جنگ سخت تحمیل شده از سوی استکبار نحص امریکا و حزب بعث صدام را به برکت خون شهیدان راه اسلام و رشادت زنان و مردان این سرزمین، با پیروزی به پایان برد اما بلافاصله شاهد ائتلاف شوم و شیطانی دشمنان خارجی و مزدوران داخلی آنان در سطوح مختلف سیاسی، فرهنگی، عقیدتی و... بوده است.

 

حاصل این پیوند خواسته یا ناخواسته اما نامبارک، در سال ۸۸ آن بود که چهره ی دو رنگ استکبار و استعمار با آن جنگ نرم ناتمام شان واهالی دو روی آن فتنه ی رنگی با این رمز نامبارک تقلب شان به ائتلافی دلخواه رسیدند.

 

اما به برکت رهبری حکیم فرزانه ی انقلاب و به یُمن بصیرت الهی مردم آگاه و انقلابی این سرزمین، آن ائتلاف شوم شیطانی نه به کف خواسته هایشان (ابطال انتخابات) رسید و نه به سقف خیالهای خامشان (عبور از مردمسالاری دینی، ولایت فقیه و اصل نظام جمهوری اسلامی)

 

راهپیمایی سراسری، خودجوش و مردمی ایرانیان در ۹ دیماه ۸۸، آب سردی بود بر آتش فتنه ی فتنه گرانی که دست در دست شیطان، به رقص و پایکوبی در عاشورای حسینی  برخاسته و حرمت شکنی های خود را تا به آتش کشیدن خیمه های نمادین اهل بیت (ع) پیش برده بود.

 

بی تردید حماسه ی ۹ دی، به عنوان حماسه ی بصیرت و پیش آگاهی و اسلام خواهی مردم انقلابی ایران در ذهن تاریخی همه ی ما ثبت شده ماندگار خواهد شد.

 

از این رو، جامعه ی اساتید بسیجی دانشگاه پیام نور در‌ سراسر کشور، ضمن ادای احترام به بصیرت ملت انقلابی ایران، برائت از دشمنان مکار خارجی و دوست نمایان نادان داخلی، هنوز هم بر آن عهد و پیمانی که با آرمانهای امام و انقلاب و رهنمودها و مطالبات مقام عظمای ولایت، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مد ظله العالی)،  بسته، استوار و ثابت قدم ایستاده و برای هر گونه روشنگری، جهاد و مجاهدتی تا رسیدن به اهداف قدسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی می کند.

 

 

                                                                    بسیج اساتید دانشگاه پیام نور

بیانات مقام معظم رهبری دردیدار جمعی از خانواده‌های شهدا

۱۳۹۷/۰۹/۲۱

  

این جنایتی که آل سعود برای اشغالگری یمن انجام میدهد، به ضرر خودش تمام میشود؛ نزدیک چهار سال است که این‌ها در یمن جنایت میکنند؛ تصور میکردند در چند روز یا چند هفته مسلط بشوند، اما هرچه جلوتر بروند سقوط‌شان سخت‌تر و ضربه‌ی وارد به آنها مؤثرتر خواهد شد. خادم حرمین شریفین باید «اشداء علی الکفار» باشد؛ این‌ها اشداء علی الیمن و اشداء علی البحرین هستند.این،خشم الهی را برمی‌انگیزد.

 

نقشه آمریکا لو رفته، میخواهند به کمک تحریم و کارهای ضدامنیتی در ایران اختلاف و جنگ داخلی ایجاد کنند. گفتند ایران، تابستان داغی خواهد داشت و ۴۰ سالگی را نمیبیند. به کوری چشم آنها ملت ایران ۲۲ بهمن امسال، ۴۰ سالگی انقلاب را با شکوه برگزار خواهد کرد/ همه حواسشان را جمع کنند. ممکن است آمریکا در سال ۹۷ جنجال کند و نقشه را برای سال ۹۸ کشیده باشد

 

روحیه و اعتقادات جوان مؤمن انقلابی است که ما را مثل کوه درمقابل حوادث نگه میدارد/ برخی عناصر انقلابی از راه برگشتند و انقلاب ریزش‌هایی داشته اما چند برابر رویش داریم/ امروز میبینید که بعد از ۴۰ سال، جوان مؤمن مسلمان که امام و دفاع مقدس را ندیده، مثل جوان اول انقلاب مثل همت و خرازی، وسط میدان میرود.

 

همه باید تلاش خود را برای تقویت اقتصاد کشور و تولید ملی مضاعف کنند و مسئولان نیز باید مراقب باشند تا فریب ظاهرسازی و زبان‌بازی دشمن را نخورند و دشمن خبیثی که از در بیرون شده است، از پنجره وارد نشود.

 

ملتی که به استقبال خطر رفتن در راه خدا و شهادت در راه او را، سعادت و یک موفقیت بزرگ می‌داند، هیچ نیرویی توانایی ایستادگی در مقابل آن را ندارد و آن ملت همواره برنده است و پیش خواهد رفت.

 

اینکه ملت ایران در طول ۴۰ سال گذشته در راه بسیار پُرخطر و پُرزحمت خود در مقابل همه‌ی قدرتمندان ظالم ایستاد و آن‌ها نتوانستند هیچ غلطی بکنند، به دلیل اعتقاد به شهادت و این سرنوشت افتخارآمیز است.

 

امروز جوان مؤمن و انقلابی با همان روحیه‌ی جوانان اول انقلاب و روحیه‌ی شهیدان همت و خرازی و دیگر بزرگان به وسط میدان می‌آید و با احساس مسئولیت و شجاعت همچون ستون انقلاب، در مقابل دشمن می‌ایستد و به استقبال شهادت می‌رود، و این معجزه‌ی نظام جمهوری اسلامی است که توانسته این روحیه‌ی فولادین را بازآفرینی کند و استمرار دهد.

 

ملت ایران قدردان شهدا و خانواده‌های آنان است که نمونه‌های آن را در حضور پرشکوه مردم در تشییع شهدای مدافع حرم و دفاع از امنیت و مرزها شاهد بوده و هستیم.

 

برخلاف تحلیل‌های بی‌ربط برخی افراد کج‌فهم و دلبسته به غرب، جمهوری اسلامی نیرومند و توانا است و این قدرت به‌واسطه‌ی معنویت و فکر و تلاش انسان‌های فداکار و ایمان جوانان و خانواده‌های شهدا به‌دست آمده است.

 

اگر می‌خواهید چهره‌ی واقعی آمریکا را بشناسید، به رئیس‌جمهور و دولتمردان کنونی آمریکا بنگرید؛ زیرا این افراد، چهره‌ی زشت و نفرت‌انگیز همیشگی دولتمردان آمریکا را اکنون به‌صورت صریح و آشکار نمایان کرده‌اند.

 

آمریکایی‌ها در طول این سال‌ها، همواره به دنبال این بودند که همانند قبل از انقلاب بار دیگر بر ایران مسلط شوند و همان شرایطی را که برای برخی کشورهای ضعیف منطقه به وجود آورده‌اند و آن‌ها را گاو شیرده خود نامیده‌اند، برای ایران عزیز، بزرگ و پرافتخار نیز به وجود آورند اما به این هدف نرسیدند و از این به بعد هم قطعاً نخواهند رسید.

 

امام (رحمه‌الله) با این نام‌گذاری، در واقع همه‌ی موحدان و ملت‌های باانصاف جهان را در مقابل آمریکا بسیج کردند و توفیقات زیادی هم در این راه به دست آمده و بیشتر هم خواهد شد اما دشمن تلاش دارد تا ملت ایران را از مسیر پیشرفت و ایستادگی در مقابل قدرت‌ها منصرف کند.

 

هدف آن‌ها این بود که به‌وسیله‌ی تحریم و اقدامات ضد امنیتی، در کشور، دودستگی، اختلاف و جنگ گروه‌ها به وجود آورند و عده‌ای را به خیابان‌ها بکشانند و نام آن را هم «تابستان داغ» گذاشته بودند اما به کوری چشم دشمنان، تابستان امسال یکی از بهترین تابستان‌ها بود.

 

ملت ایران با استحکام تمام ایستاده است و به توفیق الهی در ۲۲ بهمن، چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را با شکوه بسیار بیشتر از سال‌های قبل برگزار خواهد کرد.

 

اگرچه نقشه‌ی دشمن لو رفته است اما همه باید هوشیاری خود را حفظ کنند زیرا آمریکا، دشمنی خبیث و حیله‌گر است و ممکن است قصد فریب داشته باشد تا برای سال ۹۷، جنجال کند اما مثلاً برای سال ۹۸ نقشه‌ای بکشد.

 

البته ما قوی‌تر از آن‌ها هستیم زیرا تاکنون نتوانسته‌اند در مقابل جمهوری اسلامی هیچ غلطی بکنند و از این پس هم نخواهند توانست.

 

نباید لحظه‌ای غافل شد و همه باید بیدار و هوشیار باشند. توصیه‌ی من به ملت ایران به‌ویژه جوانان و مجموعه‌های گوناگون کشور اعم از همه‌ی صنوف و جریان‌های سیاسی این است که مراقب باشند میدان را برای دشمن آماده نکنند زیرا اگر غافل شویم، همان دشمن ضعیف، زهر خود را خواهد ریخت.

 

امروز، مهم‌ترین وظیفه‌ی مردم و مسئولان، در کنار هوشیاری، تلاش برای تقویت اقتصاد کشور و تولید داخلی است.

 

دشمن انواع ترفندها را به‌کار می‌برد و مسئولان باید مراقب باشند، دشمن خبیثی که از در بیرون شده است، از پنجره داخل نشود.اگر مسئولان به موضوع تقویت تولید داخلی توجه جدی کنند، مشکلات اقتصادی مردم کم خواهد شد.

 

سعودی‌ها تصور می‌کردند می‌توانند ظرف چند روز یا چند هفته، بر یمن مسلط شوند اما اکنون حدود چهار سال است که نتوانستند کاری از پیش ببرند و هرچه زمان بگذرد، ضربه ای که به آن‌ها وارد خواهد شد، سخت تر خواهد بود.خادم حرمین شریفین باید «اشداءُ علی الکفار» باشد، نه اشداء در مقابل مؤمنان و در مقابل مردم یمن و مردم بحرین.

 

امروز در این دنیای طوفانی که طوفان آن به اروپا و فرانسه نیز رسیده است، ملت ایران به برکت اسلام در کشتی امن محبت اهل بیت علیهم السلام قرار گرفته و پیروزی متعلق به این ملت است.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامى‌

۱۳۹۷/۰۹/۰۴

 


 

آمریکا و رژیم‌صهیونیستی به‌وضوح از گذشته ضعیف‌ترند. صهیونیست‌ها در هفته اخیر بعد از ۲ روز در غزه شکست خوردند/ ملت ایران ۴۰ سال است که مقاومت می‌کند و تبدیل به یک درخت تناور شده است. امروز آمریکا و رژیم‌صهیونیستی غلط می‌کنند که ملت ایران را تهدید کنند تا امروز شکست خورده‌اند و تحریم هم به برکت مقاومت شکست خواهد خورد.

 

امروز برخی کشورهای منطقه به‌جای ولایت «الله» از آمریکا تبعیت می‌کنند. آمریکا هم بنا به طبع استکباری خود، آن‌ها را تحقیر می‌کند/ چرا باید حکام اسلامی در حرکت جنایت آمیز علیه فلسطین و مردم یمن همراه شوند؟ این حکام مطمئن باشند که پیروزی با مردم فلسطین و یمن است.

 

در دورانی که جهان در تاریکی جهل و فریب جاهلیت فرو رفته بود، خداوند نور پیامبر را به بشریت اعطا کرد/ امروز بخاطر ظلم قدرتها، دنیا مثل آن روز تاریک است. امروز بشریت گرفتار است آن کشورهایی هم که بظاهر پیشرفته اند بشدت گرفتارند و اسلام پاسخگوی همه این نیازهاست.

 

انقلاب اسلامی به‌عنوان یک الگو، به برکت ۴۰ سال مقاومت و ایستادگی ملت ایران اکنون به شجره‌ی طیبه و تناوری تبدیل شده است که تهدیدها و حرکات خباثت‌آمیز آمریکا و رژیم صهیونیستی همچون گذشته تأثیری نخواهد داشت و قطعاً با شکست مواجه خواهد شد.

 

انسان‌ها امروز نیز به دلیل حضور قدرت‌ها و ظلم ناشی از اعمال مجرمانه‌ی آن‌ها و جهل و فریب و نبود عدالت، گرفتار انواع مشکلات و سختی‌ها هستند که تنها راه رهایی از این رنج‌ها، پاسخگویی به دعوت نبیّ مکرم اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و حرکت در مسیر هدایت اسلام و قرآن است.

 

علت اینکه قدرتمندان مستکبر دنیا و در رأس آن‌ها آمریکای جنایت‌کار و شیطان بزرگ به منطقه‌ی غرب آسیا حساس هستند، روحیه‌ی اقبال به اسلام و بیداری اسلامی در میان ملت‌های منطقه است.

 

در هر جایی که اسلام بر دل و جان مردم مسلط شده، استکبار سیلی خورده است و ما جداً معتقدیم استکبار بار دیگر در این منطقه از بیداری اسلامی سیلی خواهد خورد.

 

هرچه می‌توانید حرکت بیداری اسلامی و مقاومت را در منطقه تقویت کنید، زیرا تنها راه نجات منطقه، گسترش این تفکر و روحیه است.

 

نصیحت ما به شما این است که به ولایت اسلام برگردید و تحت «ولایت الله» قرار گیرید زیرا «ولایت آمریکا و طاغوت» برای شما فایده‌ای نخواهد داشت.

 

آمریکا بنا بر طبع استکباری خود، این کشورها را تحقیر می‌کند و همان‌گونه که همه دیدند، رئیس‌جمهور یاوه‌گوی آمریکا، حکام سعودی را به «گاو شیرده» تشبیه کرد.

 

برخی حکام اسلامی در دو حرکت جنایت‌آمیز در فلسطین و یمن، همراه آمریکا شده‌اند اما قطعاً پیروزی با مردم فلسطین و با مردم یمن خواهد بود و آمریکا و دنباله‌روهای آن در این قضایا شکست خواهند خورد.

 

رژیم صهیونیستی چندین سال پیش، بعد از ۳۳ روز، در مقابل حزب‌الله لبنان شکست خورد، دو سال بعد در مقابل فلسطینی‌ها، تنها ۲۲ روز دوام آورد که این مدت در جنگ بعدی غزه، تبدیل به ۸ روز شد و هفته‌ی پیش در مقابل مقاومت فلسطین، بعد از ۲ روز، شکست را متحمل شد که همه‌ی این موارد نشان‌دهنده‌ی ضعف روزافزون رژیم صهیونیستی است.

 

در یمن نیز با وجود همه‌ی سختی‌ها و جنایت‌هایی که مردم این کشور از جانب آل سعود و همراهانش و دولت پشتیبان آن‌ها یعنی آمریکا متحمل می‌شوند، اما قطعاً پیروزی با ملت یمن و انصارالله خواهد بود.

 

علت اصلی دستپاچگی آمریکا و متحدانش و یاوه‌گویی‌ها و اقدامات ظالمانه و جنایت‌آمیز آن‌ها، ایستادگی و مقاومت ملت‌های مسلمان در منطقه است که این مقاومت حتماً نتیجه خواهد داد.آمریکا و رژیم صهیونیستی غلط می‌کنند که ملت ایران را تهدید کنند.

 

ملت ایران به برکت مقاومت و در سایه‌ی ایمان به خداوند و اعتقاد به وعده‌های الهی، در برابر همه‌ی توطئه‌ها همچون کوه ایستاد و امروز، نظام اسلامی و ملت ایران شجره‌ی طیبه‌ای است که روزبه‌روز بر پیشرفت و توانایی آن افزوده می‌شود و این، یک نسخه‌ی پیشرفت برای دنیای اسلام است.وحدت و یکدلی و یک‌زبانی تنها راه غلبه‌ی دنیای اسلام بر توطئه‌ها می باشد.

1 2 3 4 5 6 7